19.05.2018 13:05


Lidé vyměnili spánek za umění

Autor: Zuzana Cyroňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Zlíňané včerejší večer strávili v prostorách galerií a muzeí. Tradiční Galerijní a muzejní noc nabídla lidem bohatý a rozmanitý program. Návštěvníci si mohli prohlédnout stálé expozice či díla místních umělců a studentů. Děti i dospělí se proháněli na koloběžkách nebo se svezli speciální linkou historických autobusů.

Lidé se mezi kulturními institucemi mohli přesunovat v historickém autobuse. Foto: Zuzana Cyroňová.

Zlín – Obrazy, sochy, fotografie, kresby a vernisáže. Umění bylo na každém rohu a město plné lidí. Na Galerijní a muzejní noci ve Zlíně získali návštěvníci bezplatný vstup do více než desítky kulturních institucí. Kromě výstav si návštěvníci poslechli i kapely Foxy Hunters nebo Jazzbook.

„Zajímavá jsou všechna díla a muzea, jedna noc nestačí,“ řekla návštěvnice Jana Kupcová. V Muzeu jihovýchodní Moravy se lidé dozvěděli o Baťovi a také kolonizaci jeho firmy v Brazílii. V knihovně je zase čekala výstava s tématem první republiky, která souvisela se stým výročím jejího založení. Ve filmové části se návštěvníci s pomocí profesionálů stali animátory. V čokoládovně a kavárně Gulliver si kromě občerstvení mohli koupit fotografie uměleckého tiskaře a papírníka Vladimíra Bruntona, který díla tiskne na ruční japonský papír.

Děti se pobavily v tvořivé dílně a luštily literární křížovky s postavami ze známých uměleckých děl. „Děti si večer opravdu užijí, odnesou si nejenom zážitky ale i dárečky,“ uvedla ředitelka 14|15 Baťova institutu Petra Kubíková.

Noc bezplatného umění zakončili studenti z Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati svou audiovizuální projekcí. Festival muzejních nocí bývá po celé republice a za uměním tak lidé mohli vyrazit třeba i v Brně nebo Praze. „Letos se do projektu zapojilo téměř dvě stě měst a přes pět set kulturních institucí," řekla výkonná ředitelka Asociace muzeí a galerií České republiky Anna Komárková.

Klíčová slova: Galerijní a muzejní noc, Zlín, umění, galerie, muzeum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.