08.11.2012 20:29


Lidé v sociální tísni mají k dispozici nové krizové centrum

Autor: Jan Pluhař | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zimní období si v Brně každoročně vyžádá mezi lidmi bez domova několik obětí. Vedení města na to zareagovalo výstavbou střediska krizové sociální pomoci na Masné ulici, které nabízí sociálně slabým nocleh i jídlo.

Brno V krizovém středisku, jehož rekonstrukce stála téměř devět milionů korun, je k dispozici čtyřicet dva lůžek, sociální zařízení a jídelna. V té budou zaměstnanci centra poskytovat stravu z projektu Meníčka pro bezdomovce, který spočívá ve svozu neprodaných poledních menu z brněnských restaurací. Zcela novou službou je noční krizové centrum, ve kterém je zdarma k dispozici padesát tři volných míst k ochraně před mrazem. Za jednu noc v noclehárně zaplatí bezdomovci padesát korun.Nové krizové centrum na Masné nabízí služby pro lidi bez domova. Foto: Jan Pluhař Centrum sociálních služeb, které středisko provozuje, plánuje také zavedení lékařské ordinace pro sociálně slabé. "Nové centrum pomůže výrazným způsobem sociálně slabým lidem nejenom v jejich momentální krizové situaci, ale mělo by být i vhodným odrazovým můstkem k novému životu,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Krizové centrum je už týden otevřeno a lidé v tísni jej hojně navštěvují. "Denně sem přijde okolo devadesáti lidí, většina zatím pouze kvůli stravě," řekl jeden z deseti stálých zaměstnanců. S příchodem mrazů lze však předpokládat velký zájem i o ubytování. Práce v krizovém středisku není v takových situacích snadná. "Samozřejmě, že se občas setkáváme s nepřizpůsobivými lidmi, kteří dělají problémy, ale to je u podobných nízkoprahových zařízení běžné. Většina návštěvníků si však pomoci váží," podotkl vedoucí centra Michal Medlík. Zaměstnanci proto pouští do krizového střediska pouze lidi, kteři nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných látek.

Centrum na Masné v Brně doplnilo už fungující azylový dům a dům sociální prevence. Podle posledního sčítání v roce 2010 žije v Brně 1354 bezdomovců. Tento rok už v Brně zemřeli na následky podchlazení dva lidé.

Klíčová slova: Brno, krizové centrum, sociální pomoc

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.