19.03.2020 18:22


Lidé v Česku šijí chybějící roušky, města zařizují jejich distribuci potřebným

Autor: Anna Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na internetu se v posledních dnech zvedla obrovská vlna solidarity. Kvůli celorepublikovému nedostatku ochranných roušek a masek se lidé rozhodli pomoci sami a pustili se do jejich šití doma. Roušky nabízejí také těm, kteří si je nemohou jinak opatřit. Některá města zřídila na takto ušité roušky speciální odběrná místa.

Češi se rozhodli vzít situaci do svých rukou

Bystřice pod Hostýnem – Nedostatek ochranných pomůcek, které by chránily před nákazou koronavirem, začali lidé řešit svépomocí a pustili se do jejich šití sami. Na sociálních sítích vznikl nespočet skupin, ve kterých si amatérské šičky navzájem vyměňují návody, postupy, tipy, ale také nabízí zdarma ušití roušky či ústenky potřebným. Například facebooková skupina Česko šije roušky má více než 29 tisíc členů. Stránka damerousky.cz zase chce pomocí mapy propojit ty, kteří roušky šijí s těmi, kteří poskytují materiál na jejich výrobu.

“Šiju od rána do večera. V práci mám volno a chtěla jsem využít toho, že mám šicí stroj. Rodinu jsem už zásobila, takže teď vyřizuji objednávky z Facebooku. Pro jistotu mám pár dětských velikostí navíc, které nosím s sebou. Děti se totiž často nechrání,“ řekla dobrovolnice Anežka Rosecká Pluhařová.

Roušky či jiná překrývka nosu a úst jsou nyní všude povinné. V pondělí vláda vyhověla žádostem lidí, kteří šijí roušky doma, a otevřela galanterie a obchody s látkami. “Dovnitř pouštím lidi po jednom, takže tu mám pořád plno. Nejčastěji kupují látky ze stoprocentní bavlny. Vedle klasické bílé hodně prodávám také tu s pruhy, puntíky nebo s obrázky. Zboží máme zatím dost, většina zákazníků šije jen pro svou rodinu a blízké. Byla tu ale i paní, která kupovala celou roli,“ uvedla prodavačka galanterie Marie Zámečková.

S šitím roušek kromě jednotlivců pomáhají i firmy, podniky nebo divadla. Instituce nabízí nejen pracovní síly, ale zájemcům také látky a materiál zdarma. „Látky mám od našeho známého z kulturního domu dost pro celé město, jen už nemám šňůrky ani gumičky, to už si musí každý sehnat sám. Ale na to stačí tkaničky od bot, co má každý doma,“ doplnila Rosecká Pluhařová.

Některá města se snaží pomoci v distribuci roušek potřebným, a proto zřídila speciální odběrná místa. „Každý všední den od devíti do desíti hodin dopoledne na městském úřadě přijímáme šité roušky, které domácí výrobci darují k obecnému prospěchu. Ty pak předáme záchranným složkám, úředníkům nebo sociální službě. Při velkém počtu roušek je město roznese i občanům, kteří o ně požádají,“ vysvětlil starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Vláda slíbila, že v nejbližší době nakoupí dostatek ochranných pomůcek. Roušky svého nositele sice nechrání před nakažením novým typem koronaviru, zabraňuje však nakaženému šířit virus v jeho okolí.

Klíčová slova: rouška, šití, galanterie, látky, pomoc

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.