30.11.2020 02:07


Lidé už začínají být vyčerpaní, říká o blokádě Dannerodského lesa aktivista

Autor: Vojtěch Štěpán | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dannerodský les roste už tři sta let. Jeho existence je ale v ohrožení. Momentálně má být totiž vytěžený. Místo něj povede dálnice. Proti tomu protestují nejen klimatičtí aktivisté, ale i obyvatelé okolních vesnic. 

Barikáda, foto: archiv zdroje

Praha/Hesensko – Dannerodskému lesu v německém Hesensku hrozí vykácení. Lidé, kteří s tím nesouhlasí, zahájili blokádu. Jedním z protestujících je i Miroslav. Redakce Stisku zná respondentovo celé jméno, ale z důvodu jeho ochrany není v rozhovoru zveřejněno. „Je tam tlak ze strany byznysu, aby kácení pokračovalo, protože určité firmy budou ze stavby dálnice profitovat,“ uvádí.

Jak byste popsal to, co se nyní děje v Dannerodském lese?

Jde o čtyřicet let starý projekt dostavby dálnice v Hesensku. Současná podoba projektu vede právě přes Dannerodský les. V kontextu klimatické krize je to ale úplný nesmysl. Stavbou nové dálnice se bude vytvářet další prostor pro automobilovou a nákladní dopravu, která je tam už tak dost uhlíkově náročná. Dannerodský les tvoří poměrně vzácný ekosystém. Žijí v něm ohrožené druhy zvířat, například ojedinělé ještěrky nebo čolci. Les se zároveň nachází v ochranném pásmu vodního zdroje. Už kvůli tomu ten projekt neměl být vůbec schválený. Ale stalo se. Díky tomu, že se vědělo hodně dopředu, od kdy se má kácet, tak se začalo s lesní okupací už rok předem.

Co znamená lesní okupace?

Buď se postaví něco jako malé vesničky ze stromových domů, takzvaná barria, nebo se připraví infrastruktura k blokování těžařů.

Jak se dá kromě stromových domů ještě jinak zabránit kácení lesa?

Obyčejně to jsou struktury, kdy je člověk v něčem zahrabaný, nebo naopak na něčem visí v určité výšce. Těm, co vyklízejí pak zabere značné množství energie, aby ho z toho dostali, aniž by mu ublížili. Všechny způsoby fungují na principu toho, že nepřítel nechce nikomu ublížit, že má svědomí.

A opravdu má nepřítel svědomí?

Podobná blokáda se děje v Hambašském lese. Tam se to odehrává dost jemně, policie je v pohodě. V Dannerodu se ale policisté chovají nebezpečně. Ohrožují lidi na životech. Asi jsou pod tlakem, protože kvůli ochraně divoké zvěře se smí mýtit jen mezi říjnem a únorem. Příští rok mají být v Německu volby. Ono není úplně populární nechat kácet les před volbami, takže se to podle jedné teorie snaží udělat teď, než to bude politicky nebezpečné. K tomu je třeba dodat, že celý tento projekt prosazuje Tarek Al-Wazir, hesenský ministr dopravy za Zelené. To je dost absurdní.

V Dannenrodském lese jste byl součástí blokády dvakrát. Jednou, když to celé teprve začínalo, a podruhé, když už byla blokáda v plném proudu. Jak se tyto dvě zkušenosti liší?

Poprvé jsem se tam ocitl v lednu a říkal jsem si, že ten malý hlouček lesních domů nemůže ničemu zabránit. Potom jsem tam byl na přelomu září a října. Tehdy už se v lese rozkládala obrovská struktura plná odhodlaných lidí. Každý den vznikalo něco nového. Mělo to sílu. Co jsem ale slyšel ohledně aktuální situace, protestující už začínají být vyčerpaní. Přes noc staví a přes den je vyklízí policie. Nemají moc času na odpočinek.

Dochází na místě k policejní brutalitě?

Průšvih je, že tam je nasazená nejen místní hesenská policie, ale zároveň i jednotky z celého Německa. Německá policie má trochu pravicový problém, který se promítá do zásahu. Údajně tam chytili i policisty, co měli na helmách nacistickou symboliku. Vypadá to, že s aktivisty mají asi dost osobní problém. Blbé je také omezení přístupu novinářů. Tím, že se tam téměř nedostanou, tak toho tolik nepronikne do médií a moc se o tom neví.

Odehrály se nějaké útoky na aktivisty?

V lese jsou různé struktury s protestujícími, které brání v dalším kácení. Ti, kteří je vyklízí, by měli být opatrní. Už několikrát se ale stalo, že přeřízli lano, na kterém byl zavěšený člověk. Pár lidí tak už museli hospitalizovat, protože spadli z velké výšky. Problém je také v tom, že pokud by za to chtěl někdo zažalovat konkrétního policistu, musel by vědět, který to byl. Za blokování by mohl být člověk právně stíhaný. Samotní aktivisté proto často nechtějí vystupovat z anonymity. Byly i případy, kdy policie lidi vystavovala nějakému extrémně bolestivému zacházení, a to naprosto bezdůvodně.

Jakému zacházení?

Mučení, ponižování. Množí se i případy, kdy někdo svědčí, že policie na lidi močila. Jelikož tam mají novináři omezený přístup, tak to vypadá, že z toho policisté nebudou mít žádné konsekvence. Nakonec by to bylo tvrzení proti tvrzení. 

Kdo se podílí na organizaci blokády?

Celý protest je nazván Wald statt Asphalt, v překladu les místo asfaltu. Jde v podstatě o volné sdružení lidí, které vzniklo dost spontánně. Tiskoví mluvčí a podobné funkce se rozdělily až na místě. Je tam taková směska dvou skupin. Klimatických aktivistů a tamních obyvatel, kterým se nelíbí, že mají mít místo lesa dálnici.

Jaká je vaše zkušenost s komunitou blokujících?

Skvělá. Nejde jenom o blokádu, je to vlastně i takový projekt. Snaží se tam do praxe uvádět anarchistické ideály a žít podle nich. Celé to funguje dost netržně. Člověk tak může přijít a žít celkem dlouho bez peněz. Všechno je zásobované z darů nebo z toho, co se najde na dumpster divingu (cílené vybírání stále konzumovatelného jídla vyhozeného obchodními řetězci, pozn. red). Zároveň je fajn, že i když se žije v okupaci, tak se dbá třeba na to, aby tam nebyla žádná genderová diskriminace. Navíc je to dost mezinárodní komunita. V našem barriu byli lidé z různých koutů Evropy.

Podobných lesních blokád se na světě děje víc. Jedna taková byla v polském Bělověžském pralese. Když ji porovnáte s tou v Dannerodském lese, myslíte, že se i nyní podaří těžbu zastavit?

Zrovna v Bělověžském lese to šlo velmi jednoznačně proti evropské legislativě. V případě Dannerodského lesa německá pobočka Přátel Země objevila, že při finálním schvalování plánu stavby dálnice nebylo přihlédnuto k dodržení určitých pravidel na základě evropských a německých směrnic o ochraně vody. Bohužel, kvůli nějakým právnickým kličkám to není právně vymahatelné. Kdyby ministr dopravy chtěl tu stavbu přerušit, tak může. On ale nechce.

Klíčová slova: Dannerodský les, kácení, blokáda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.