15.11.2013 18:51


Lidé si vyzkoušeli aplikaci inzulínu na plyšovém medvědovi

Autor: Karolína Peřestá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studenti lékařské fakulty pod záštitou Mezinárodní federace studentů lékařství uspořádali ve čtvrtek akci ve Velkém Špalíčku v Brně. Měřili lidem tlak, hladinu cukru nebo index tělesné hmotnosti. Kdokoliv si proto mohl své znalosti o cukrovce rozšířit.

Brno – Světový den diabetu nepřipadá na 14. listopad náhodou. V tento den se narodil Frederick Banting, objevitel inzulínu. Léku, který pomáhá diabetikům po celém světě. Cílem této mezinárodní akce je rozšíření povědomí o prevenci cukrovky, popřípadě pomoci podchytit nemoc lidem, u kterých je vysoké riziko výskytu. V Brně se akce ujali studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Předchozí den uspořádali flash mob, bleskovou zábavnou akci na několika místech v centru Brna, jako formu propagace Světového dne diabetu. Ve čtvrtek pak byli k dispozici všem zájemcům v prostorách obchodního domu Velký Špalíček, a to od jedenácté do osmnácté hodiny.

 „Máme tady několik stanovišť, na kterých jsou medici. Například na měření tlaku máme jedno místo nahoře a jedno dole,“ uvedla lokální koordinátorka projektu, Petra Bošanská. „Nejprve změříme tlak a pak se s těmi
lidmi bavíme o prevenci vysokého tlaku,“ popsala Bošanská. Budoucí lékaři návštěvníkům nabídli spoustu informací a možností vyšetření. Kromě měření tělesného tuku nebo indexu tělesné hmotnosti si mohli na plyšovém medvědovi vyzkoušet aplikaci inzulínu. Pokud se chtěli dozvědět něco o nemoci i od Speciálním projektem mediků byla ukázka resustitace. Autor: Vojtěch Svízelaexterních pracovníků, byla jim k dispozici zdravotní sestra s přednáškou o komplikacích diabetu nebo třeba nutriční poradkyně. Ta návštěvníkům poskytla rady ohledně zdravé výživy v souvislosti s cukrovkou. Medici měli připravené také své speciální stanoviště s názvem Pro život. „Chtěli jsme nabídnout lidem možnost vyzkoušet si resuscitaci“ přiblížila tento projekt jedna z mediček Martina Žižlavská.

Příležitosti přiučit se něco nového o cukrovce využilo v brněnském obchodním domě zhruba dvě stě lidí. „Akce jsem se zúčastnila už vloni, přijde mi, že je to zajímavý způsob jak se informovat o této nemoci,“ řekla jedna z letošních návštěvnic Lucie Martináková. Podle pořadatelů se zastavovali u stanovišť spíše lidi, kteří sami diabetes nemají, ale někdo z rodiny třeba ano. Česká podoba této akce se konala nejen v Brně, ale i v dalších pěti českých městech, například v Praze, Plzni nebo Olomouci. 

Klíčová slova: Světový den diabetes, cukrovka, Velký Špalíček, lékařská fakulta Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.