01.12.2017 20:29


Lidé si nespojují online prostor s právem, říká Monika Hanych

Autor: Tereza Dvořáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Regulace médií se v poslední době stala velmi diskutovaným tématem. Sociální sítě mají svoje vlastní pravidla a regulovat jejich obsah je proto složitější. Sítě dnes stahují obsahy, na které někdo upozorní, společnosti totiž nemají kapacity na to vyhledávat nevhodný obsah samy," uvedla Monika Hanych

Konference Regulace médiíBrno – O regulaci projevů na sociálních sítích promluvila doktorandka Právnické fakulty a hostující výzkumnice na univerzitě Tilburg Institute for Law, Technology, and Society v Nizozemsku Monika Hanych. Podle ní je jedním z největších problémů sociálních sítí to, že v demokratických státech neexistují síly, které by mohly jejich politiku změnit.

Pravidla sociálních sítí jsou veřejnosti neznámá, nedá se zjistit, jestli je sítě mění či nikoliv. Bojovat proti nim je navíc velmi obtížné, například jednotlivci mají malou šanci spor se sociálními sítěmi vyhrát. „Když jednotlivec bojuje s gigantem, je tam malá šance, neříkám ale, že je to nemožné, jsou i případy, kdy byly sítě poraženy. Například jedné společnosti se podařilo donutit Youtube ke změně algoritmů tak, aby se jejich reklama neukazovala u videí s nevhodným obsahem," vysvětlila Hanych. 

Dalším problémem sociálních sítí je možnost šířit takzvanou „hate speech“ neboli nenávistné projevy. Ta se ale dá regulovat. „Máme tři příklady, na kterých lze ukázat, že hate speech lze regulovat. Jedná se o případ poslance Otto Chaloupky, studenta Davida Šmída a youtubera Petra Jelínka,“ uvedla Hanych.

Další případ míří k soudu. Jedná se o youtubera, který na svém kanálu učil, jak kouřit marihuanu a hašiš, teď mu hrozí až pětileté vězení za šíření toxikomanie. „Youtuber situaci okomentoval tím, že nevěděl, že je to trestné. To ukazuje to, že si lidé nespojují online prostor s právem,“ dodala právnička. Všechny tři případy jsou spojeni s nenávistnými komentáři na sociálních sítích. 

Monika Hanych svoji řeč přednesla na konferenci Regulace médií pořádanou Mezinárodním politologickým ústavem Masarykovy univerzity. Ta se konala 30. listopadu na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Celkem na ní vystoupilo devět přednášejících. Akci moderoval soudce nejvyššího správního soudu a docent na Katedře ústavního práva a politologie Pavel Molek.

Klíčová slova: sociální sítě, regulace médií, IIPS, konference

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.