30.04.2018 13:28


Lidé se nebezpečného pneumokoka nebojí, ukázal výzkum

Autor: Karolína Oškerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pneumokoková onemocnění jsou nebezpečná zejména pro seniory a děti do dvou let. Na jižní Moravě loni zemřelo v důsledku této infekce třináct lidí, dalších dvacet devět bylo ohroženo na životě. Důvodem je přitom nedostatečná prevence. Proti pneumokokovým onemocněním se lze nechat očkovat. Pro seniory starší 65 let je očkování dostupné zdarma.

Lidé se nebezpečného pneumokoka nebojí, ukázal výzkum, Infografika: Karolína Oškerová

Brno – Z nedávného výzkumu PneuVue vyplývá, že 8 z 10 dospělých lidí žijících v Česku nemá strach z pneumokokových onemocnění. Přitom zhruba jedna pětina případů onemocnění končí smrtí. V roce 2016 zemřelo na jižní Moravě na pneumokokové onemocnění osm lidí. Loni pak třináct. „Pneumonie neboli zápal plic je jedno z nejzávažnějších respiračních onemocnění, které v České republice ročně postihne více než sto tisíc obyvatel, z nichž mnoho nemoci podlehne,“ uvedla přednostka plicní kliniky Fakultní nemocnice Brno Jana Skřičková.

Nemoc ohrožuje na životě nejvíce seniory a děti do dvou let. Ohroženi jsou také lidé trpící cukrovkou, astmatem či onemocněním srdce. Zejména pro starší lidi s onemocněním srdce může být pneumokokový zápal plic velmi nebezpečný. Podle Světové zdravotnické organizace na něj ročně zemře kolem 1,6 milionu lidí po celém světě. Dá se jí ale předcházet například preventivním očkováním, které je možné podstoupit celoročně.

Podle nedávného výzkumu se ale většina Čechů nemoci neobává. „Očkovaná nejsem a ani to neplánuju. Jsem zdravá a většinou mě nic netrápí, takže se nemoci nebojím,“ řekla důchodkyně z Brna Marie Benešová. Právě seniorům nad 65 let je přitom očkování hrazeno. „Proti pneumokoku jsem očkovaný a jsem přesvědčen o důležitosti tohoto očkování zejména u malých dětí,“ uvedl student Boris Vanka. Dětem mohou pneumokoky způsobit třeba zánět středního ucha či poruchy mentálního vývoje.

Onemocnění pneumokokem má většinou náhlý začátek v podobě vysoké horečky, kašle, či bolesti na hrudi. V mozkových obalech může kvůli pneumokoku vzniknout meningitida. I po jejím vyléčení může mít pacient trvalé následky, například poškození sluchu, zraku, či ochrnutí. Proniknutí pneumokoka do plic pak může způsobit pneumonii nebo zápal plic.

Klíčová slova: pneumokok, onemocnění, zápal plic, očkování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.