13.04.2018 20:20


Lidé s duševními poruchami mluvili o životě mezi depresí a mánií

Autor: Sára Suchá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Dobrovolníci ze sdružení Práh vyhlásili měsíc duben měsícem bláznovství. Chtějí, aby došlo k destigmatizaci lidí s duševními chorobami. Lidé si mohli již minulý týden napsat, z čeho blázní na provizorní zeď, která vznikla na náměstí Svobody v Brně. Včera si zájemci poslechli o někdy úsměvných a někdy těžkých situacích ze života lidí, co žijí s duševními problémy.

Brno - Lidé s duševními poruchami promluvili o svých problémech ve čtvrtek 12. dubna v Café Práh ve Vaňkovce v Brně. Organizátoři měsíce bláznovství ze sdružení Práh, který právě probíhá v Brně, se spojili s dobrovolníky z Psychobraní a nechali zaznít životní příběhy lidí, kteří trpí schizofrenií a bipolární poruchou. „Bylo to, jako by mi na zádech seděl nějaký parazit a říkal, že jsem špatná,“ svěřila se Silvie, která trpí bipolární poruchou.

Silvie pociťovala úzkostné stavy už v dětství, které se střídali fázemi, kdy měla naopak strašně moc energie. Když byla na základní škole, objevily se u ní první halucinace. To byl okamžik, kdy jí psychiatr předepsal první antidepresiva. Svou bolest a energii se snaží nasměrovat do hudby. Je zpěvačkou v jedné hard-core metalové kapele. „Skvělá terapie je se z toho všeho vyřvat,“ podělila se o svou zkušenost s úsměvem na tváři Silvie. Ze svého životního příběhu se vypisuje právě v textech svých písní.

Schizofrenik Václav se se svou nemocí léčí už deset let. Vážnost svého onemocnění si uvědomil při jednom incidentu, kdy kouřil marihuanu a následně se dostal do afektu. Ztratil pojem o čase a prostoru. „Měl jsem pocit, že jdu minimálně půl hodiny, když jsem se podíval na hodinky, ukazovaly, že uběhlo teprve deset minut,“ pověděl o svém zážitku Václav. Kvůli svému onemocnění byl nejednou hospitalizován na psychiatrické léčebně.

Stejně i Jaroslav, který trpí schizofrenií od svých čtrnácti let. Poté co strávil měsíc a půl v psychiatrické léčebně v Kroměříži, musel opustit práci a nastoupil do invalidního důchodu. Teprve po nějaké době se byl opět schopen vrátit do práce. „Schizofrenii beru jako součást života. Snažím se být hodně aktivní, to mi pomáhá,“ svěřil se svými zkušenostmi posluchačům Jaroslav.

Poslední přednášející byla Dorota, která trpí schizoafektivní psychózou. Posluchačům se snažila přiblížit svou poruchu skrze událost, kterou zažila. Jednou v noci se vydala pryč z domu, aby našla pravou lásku. Její mysl jí vytvářela neexistující obrazy. Navštívila například hřbitov na Špilberku, který tam není. Ve stavu, který popisovala, nebyla schopná rozeznávat realitu od bludů. V hlavě jí stále zněly dva hlasy. Jeden jí našeptával, co má dělat a druhý co dělat nesmí. „Většinou se snažím o nějaký kompromis mezi nimi, aby mi nenadávaly,“ řekla s nadsázkou Dorota.

Organizátoři měsíce bláznovství se skrze příběhy těchto mladých lidí snaží o destigmatizaci (změnu negativního smýšlení veřejnosti o určité skupině lidí, pozn. redakce) duševně nemocných lidí a jejich snazšímu fungování ve společnosti. V Café Práh si zájemci mohli objednat pití u lidí, kteří nějakou duševní poruchou trpí. Touto formou chtějí psychicky nemocným lidem pomoci se začleněním do společnosti. Zájemci mohou ve středu od pěti hodin navštívit v Café Práh workshop, ve kterém se dozví, jak mluvit s lidmi s duševním onemocněním. Workshop se koná taktéž v rámci měsíce bláznovství.

Klíčová slova: schizofrenie, bipolární porucha, měsíc bláznovství, destigmatizace, duševní poruchy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.