08.03.2020 20:37


Lidé po celém Česku cvičili proti roztroušené skleróze

Autor: Jan Valtr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na desítkách míst v zemi lidé cvičili na podporu nemocných roztroušenou sklerózou. Česko patří mezi státy s nejvyšším výskytem této nemoci, každoročně v zemi přibude 700 pacientů.

V lázních Rašínova účastníci maratonu cvičili pod dohledem fyzioterapeutů.

BRNO – Devátý ročník maratonu s roztroušenou sklerózou přilákal o víkendu stovky lidí. Do akce se zapojilo 38 českých měst, účastníci ale mohli cvičit i vzdáleně. Podle organizátorů je vítězem každý, kdo vezme život do vlastních rukou. Roztroušená skleróza je chronické onemocnění centrálního nervového systému, na světě chorobou trpí 2,5 milionu lidí, z toho 17 tisíc v Česku.

V Brně cvičili jednotlivci i týmy na několika místech. Nejvíce účastníků se sešlo v lázeňském centru Rašínova. Jedním z nich byla i studentka Marie Hochová. „Zúčastnila jsem se už potřetí, chodíme sem se školou,” uvedla Hochová. Během dne si cvičící vyzkoušeli zumbu, kruhový trénink s fyzioterapeuty a různá rehabilitační cvičení.

Fitness centrum v brněnské Špitálce nabídlo intenzivní fitness tréninky tabata a krav maga, v Lesné pořadatelé připravili rodinnou procházku. Celkem se do maratonu zapojilo 140 lidí. Organizátoři vybrali přes patnáct tisíc korun na rehabilitační pomůcky, které pojišťovny neproplácejí.

Tématem letošního ročníku bylo boření mýtů spojených s nemocí. „Hlavním cílem je ale motivovat nemocné i veřejnost k aktivnímu přístupu k sobě samému, zdravému životnímu stylu a pravidelnému pohybu, doplnila organizátorka Kateřina Bémová z Nadačního fondu Impuls.

Každý rok v zemi přibude 700 pacientů s roztroušenou sklerózou. „Nemoc mi změnila život, ale v dobrém slova smyslu. Až s touto nemocí jsem tak nějak poznala hodnotu života a pokory,” míní Lenka Kyčerková. Ostatní pacienty učí cvičit a o nemoci píše na blogu Můj život s roztroušenou sklerózou. „Život jde dál, i přes špatnou chůzi, narušené kognitivní funkce a bolesti, tvrdí Kyčerková.

S nemocí se potýká také spisovatelka Mirka Šimková. Roztroušená skleróza ji byla diagnostikována před rokem. „Jde to strašně rychle. Vadí mi utěšování neznalého okolí, že jejich kamarádka, tetička nebo sestřenice mají tuhle nemoc už dvacet let a lezou po skalách,” popisuje Šimková. Zatímco před pár lety každé ráno běhala pět kilometrů, dnes má problém sejít pár schodů. „Je to nemoc nepředvídatelná, obrovsky individuální a u každého pacienta nesrovnatelná,” přibližuje Šimková.

Příčina roztroušené sklerózy dosud není známa, nemoc se projevuje především střídáním záchvatových a klidových stavů. Typickým příznakem je ztráta citu v prstech a rozostřené vidění.

Klíčová slova: maraton, roztroušená skleróza, nemoc

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.