13.05.2020 11:37


Lidé opovrhují naším věkem, stávkováním nebo Gretou, se záměry spolku ale souhlasí, říká Joudalová z Fridays for Future

Autor: Magdalena Chorá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Spolek Fridays for Future je navzdory současným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru aktivní na sociálních sítích, nabírá nové členy a počátkem dubna uspořádal online stávku. Podle členky Stely Joudalové jimi lidé někdy opovrhují kvůli nízkému věku, aktivismu či kvůli spojitosti s Gretou Thunbergovou, která hnutí ve Švédsku založila. Zároveň však dodává, že i když lidé ne vždy podporují jejich praktiky, většina s jejich záměry souhlasí. 

Členka Fridays for Future Stela Joudalová na stávce za klima v Praze. Zdroj: Archiv Stely Joudalové

Praha – Středoškolská iniciativa zahájila svou činnost v České republice loni v březnu, čímž rozšířila celosvětové hnutí za klima Fridays for Future. Studenti od té doby v českých městech stávkují za změnu klimatu a dlouhodobě kritizují mimo jiné uhelné elektrárny a jejich vládní podporu. „Kdyby vláda brala vědce vážně a spolupracovala s nimi, už dávno by začala jednat. Jde o pochopení klimatické krize a záchranu naší planety,“ říká Stela Joudalová.

Jak vypadá činnost spolku v současné době vzhledem k pandemii koronaviru?

Současná situace nás omezuje jen co se aktivismu týče, takže nemůžeme pořádat stávky či jiné akce. Naše obvyklé schůzky ale jde nahradit videohovory. Dokonce si myslím, že díky této situaci máme více času a kapacit. Začali jsme novou kampaň online náboru nováčků, která dopadla úžasně. Ani nevím, jestli bychom se k tak náročné akci dostali za normální školní docházky a mimoškolních aktivit. Já osobně jsem díky této situaci ve hnutí začala být aktivnější.

Třetího dubna jste zorganizovali online stávku za klima. Kolik lidí se jí zúčastnilo?

Tato stávka měla dvě části. První byl stream s řečníky, který vidělo asi 7 800 lidí. V druhé části se lidé fotili se svými transparenty nebo hesly a fotku přidali na sociální sítě. Toho se zúčastnilo několik set lidí. 

Jaké byly hlavní cíle této stávky?

Především všem připomenout, že klimatická krize je tu pořád, i když v poslední době na nás byla valena ze všech stran jen ta pandemická. Jakákoliv krize je menší než ta klimatická, a proto od ní nesmíme odvádět pozornost. Ale také jsme chtěli ukázat, že v tomto zmatku a pod pokrývkou strachu politici nesmí ustupovat od řešení změn klimatu.

Nemá online stávka menší dopad, když se nekoná ve veřejném prostoru?

Určitě ano, ale musíme respektovat vládní opatření. Na druhou stranu jsme ukázali, že opravdu záškoláci nejsme a dokážeme zorganizovat stávku i v takto náročné situaci. Připomněli jsme lidem, že tu je pořád někdo, komu záleží na klimatu.

Kvůli pandemii koronaviru dochází ke zlepšení kvality životního prostředí kvůli omezené dopravě, omezenému počtu lidí a podobně. Ekologové však často namítají, že takové změny jsou pouze dočasné. Jaký k tomu máte postoj?

Určitě si všímáme těchto pozitivních změn, je to ale jen dočasné řešení. Teď se mluví o znovunastartování ekonomiky a my se musíme rozhodnout. Můžeme se vrátit k neudržitelnému způsobu fungování našeho světa tak, jak to bylo před pandemií nebo můžeme tuto krizi využít jako příležitost a restartovat naší ekonomiku udržitelně. Vlády počítají s veřejnými prostředky na podporu ekonomiky a je jen na nich a na veřejnosti, na co se tyto prostředky použijí. Z této situace bychom se mohli poučit a lépe porozumět naší činnosti a jak velký to má dopad na naše okolí.

Studenti z Fridays for Future v dubnu stávkovali online kvůli omezení počtu lidí na veřejnosti kvůli pandemii koronaviru. Zdroj: Facebook Fridays for Future ČR

Vláda postupuje pomalu a chaoticky

Současným velkým problémem České republiky je sucho. Jak s tímto problémem nakládá vláda?

Nedostatečně. Možná slyšíme o zelených střechách, šedé vodě nebo „dešťovce“, ale tato opatření jsou uplatnitelná jen na hospodaření s vodou pro naše osobní využití. Hlavní je vrátit vodu do krajin a zadržet ji tam. Vláda nehodlá změnit styl zemědělství, takže ani nemůže zachránit krajinu před suchem. Naopak bojkotuje zavedení potřebných zákonů, jako je třeba protierozní vyhláška nebo úplná novela lesního zákona. Postupuje pomalu a chaoticky. Její plán bude pomáhat spíše velkým zemědělským firmám a ne nejohroženějším drobným zemědělcům. Vláda zatím spíše mluví a slibuje, ve skutečnosti ale dopady sucha neřeší.

Jedním z hlavních témat vaší agendy jsou uhelné elektrárny. Co je na nich nebezpečného?

Spalování uhlí a vypouštění velkého množství oxidu uhličitého do ovzduší. To způsobuje skleníkový efekt, který otepluje celou planetu, což má za následek klimatickou krizi. Změny klimatu se projevují různě, například extrémními výkyvy počasí, úpadkem biodiverzity, suchem a dalšími jevy. To celé dopadá i na společnost – zdražují se potraviny nebo se zmenšuje obyvatelný prostor na planetě a to přirozeně vede k migraci.

Jakou tedy navrhujete alternativu tohoto zdroje elektrické energie?

Alternativami jsou obnovitelné zdroje energie. Česká republika má velký potenciál v obnovitelných zdrojích jako je vítr, slunce nebo biomasa. S uhlím proto můžeme skončit poměrně brzy.

Jaké jsou další velké problémy naší země v souvislosti s životním prostředím?

Jedním z největších problémů je nadměrné množství plastů. Teď se jejich množství kvůli koronavirové krizi zvětšilo kvůli ochranným pomůckám a také jednorázovým plastům, do kterých teď musí kavárny či restaurace balit pokrmy. Velkým problémem Česka a všech rozvinutých zemí je také obří plýtvání jídlem. Jeden člověk průměrně vyhodí čtyřicet kilogramů potravin ročně. V této souvislosti Evropská komise připravuje metodiku, jak tento odpad zredukovat. Dalším velkým problémem je neudržitelné zemědělství a neudržitelná móda, takzvaná fast fashion (co nejrychlejší a především nejlevnější výroba oblečení, která způsobuje mj. znečištění ovzduší, pozn. red.). Tento problém by vláda mohla vyřešit omezením dovozu oblečení do České republiky. Mohla bych pokračovat i dál, ale to bych mluvila hodně dlouho. Všechny problémy jsou propojené. 

V prosinci minulého roku se setkali zástupci Fridays for Future s premiérem Andrejem Babišem, ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a ministrem obchodu, průmyslu a dopravy Karlem Havlíčkem. Jaké byly cíle tohoto setkání a jaké byly výsledky?

Cílem bylo probrat naši hlavní agendu, tedy problematiku uhlí a energetiky a všeho, co s tím souvisí. Příkladem je uhelná komise, uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice, lom Bílina nebo uhlíková neutralita do roku 2050. Schůzka byla k ničemu, nic se na ní nevyřešilo. Ani jeden z politiků nám nedal žádnou naději, že se bude klimatická krize řešit pořádně. 

Podle vás vláda v souvislosti s životním prostředím málo poslouchá odborníky či vědce, podle Babiše je poslouchá dostatečně. Jak se tedy projevuje tento nedostatek konzultace s odborníky?

Kdyby brali vědce vážně a dostatečně jim naslouchali a spolupracovali s nimi, už dávno by začali jednat. Vždyť je to celé jen o pochopení vážnosti klimatické krize a činech pro její zabránění a záchranu naší planety. 

Na konci minulého roku se sešli zástupci Fridays for Future s představiteli vlády. Zdroj: Facebook Fridays for Future

Lidé souhlasí s důvodem naší činnosti, jen ne s jejím způsobem

Jak velkou vnímáte podporu vašeho spolku v České republice?

Myslím si, že je to velmi individuální a záleží na tom, v jakém okruhu lidí se pohybujete. Z pohledu celé země bych řekla, že je podpora třetinová až poloviční, což usuzuji podle průzkumů. Hodně lidí námi opovrhuje hlavně kvůli našemu věku, stávkování a taky kvůli tomu, že si nás spojují s Gretou Thunbergovou. Jistě, to ona přinesla do společnosti téma klimatické krize a hlavně nápad pátečních stávek. Jenže naše hnutí je na ní nezávislé, pouze bylo jejími činy inspirované. A co se týče problematiky uhlí, více než tři čtvrtiny lidí od něj chce plynule odstoupit úplně. Důležité je, že lidé souhlasí s důvodem naší činnosti, jen ne s jejím způsobem.

Proč myslíte, že se stávek za klima účastní především mladí lidé, tedy studenti do třiceti let?

Mají větší energii a motivaci k aktivismu. Také mají o klimatické krizi větší povědomí a v jejich okruhu lidí se o ní více mluví. Jako mladí totiž v budoucnu poznáme to nejhorší z klimatické krize.

Stávka z minulého října v Praze o elektrárně Počerady čítala do dvou set účastníků, listopadová stávka pak ještě méně. Proč myslíte, že se posledních stávek v největším městě zúčastnil nepříliš velký počet lidí?

Je pravda, že u stávek vidíme stále menší účast, ale myslím, že to není zas tak zásadní. V Praze možná aktivita na akcích upadá, ale naše hlavní město není jediné, kde se stávky pořádají. Pravděpodobně to bude tím, že poprvé to bylo prostě něco nového a každý se chtěl podívat, o co jde. Také tyto stávky nebyly mobilizované tak moc, jako ty předchozí a dost lidí si nemůže dovolit chodit příliš často kvůli docházce. Navíc si myslím, že celkový zájem o klima roste a do našeho spolku se chce zapojit stále více lidí.

V Česku pořádáte stávky od loňského března. Jak jste se od té doby posunuli?

Zásadně – rozrostli jsme se a jsme mnohem více rozmístění po celé zemi. Vytvořili jsme naše hodnoty (zásady spolku uvedené na jejich stránkách, pozn. red.) a začali jsme rozjíždět mnohé pracovní skupiny, na které dříve nebyla kapacita kvůli nedostatku lidí. Více lidí nás zná. Spojili jsme se s ekologickými spolky a organizacemi, což nás také velmi posunulo. Získali jsme více kontaktů s politiky. Více jsme se navzájem poznali a Fridays je teď moje druhá rodina.

Plánujete další stávky až pominou současná opatření?

Určitě ano. Možná i teď, to ale ještě není oficiální. Vzhledem k tomu, že nikdo z nás přesně neví, kdy a jak opatření opadnou, tak nic neplánujeme.

Jaký je váš cíl do budoucna?

Zastavení klimatické krize. To znamená zvyšovat povědomí o klimatické krizi, komunikovat s vědci a politiky a zmenšovat propast mezi nimi. Chceme přivést téma klimatické krize do škol a udělat z ní nejdůležitější téma dneška a inspirovat lidi naší činností. Dále je naším cílem přinutit aktéry firem a společností zodpovědných za klimatickou krizi k ohleduplnému a ekologickému chodu jejich živnosti, ať už to pro ně znamená cokoliv. Chceme přesvědčit lidi o naléhavosti této krize a probudit v nich akci a motivaci bojovat za náš život.

Klíčová slova: Fridays for Future, studenti, stávka, klima, koronavirus, vláda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.