05.05.2020 11:53


Lidé na Vysočině mohou opět využívat víkendová autobusová spojení

Autor: Karolína Lundová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od začátku května mohou cestující na Vysočině opět jezdit autobusy i o víkendech. Prozatím nebyly spuštěny všechny linky. Kraj bude autobusová spojení obnovovat postupně. Pasažéři by si tedy měli daný spoj předem ověřit v elektronických jízdních řádech. Také je možné, že se bude rozsah linek v budoucnu snižovat. Povinnost mít při přepravě roušku platí i nadále.

Autobusová doprava na Vysočině je obnovena

Vysočina - Cestující mohou opět využívat autobusovou dopravu i o víkendech. Kraj Vysočina obnovil víkendová autobusová spojení od 1. května. Pro tuto chvíli nedojde k žádným změnám. Spoje zůstávají takové, na jaké byli cestující zvyklí. Prozatím však nejsou obnoveny všechny linky. Postupně budou dopravci přidávat další spoje, které byly kvůli pandemii pozastaveny. Cestující by si měli daný spoj ověřit v elektronických jízdních řádech. I nadále je nutné mít při jízdě hromadnou dopravou roušku a dodržovat rozestupy.

Podle generálního ředitele společnosti ZDAR Richarda Latislava lidé od poloviny března veřejnou dopravu využívali v mnohem menší míře. „Očekávám jen velmi pozvolný návrat cestujících do veřejné dopravy. Je otázkou, zda se počet cestujících vrátí vůbec na původní úroveň a pokud ano, tak to pravděpodobně bude trvat spíše několik měsíců než týdnů,“ řekl Latislav. Je tedy možné, že množství spojů, které se v posledních letech zvyšovalo, bude v budoucnu klesat. „Jelikož jsem studentka a nemám vlastní auto, tak jsem za obnovení autobusové dopravy vděčná. Myslím si, že to také ocení důchodci, kteří hromadnou dopravu využívají k nákupům nebo lékaři,“ podotkla Kateřina Fikrová z Velkého Meziříčí. 

Dopravci zavedli bezpečnostní opatření ve veřejné dopravě už dříve. „Já osobně jsem velmi rád za to, že byl alespoň po určitou dobu zaveden zákaz nástupu cestujících předními dveřmi a kontakt řidiče s cestujícími tak byl minimální. To bylo důležité zejména v situaci, kdy nebylo zcela jednoduché zajistit dostatek ochranných prostředků,“ ocenil Latislav. Povinnost mít roušku trvá i nadále. Cestující stále nemohou obsazovat první tři řady sedadel a je jim doporučeno dodržovat větší odstupy při výběru místa k sezení. Latislav také zmínil, že plánují do autobusů zavést možnost platby kartou.

Autobusová spojení byla omezena od poloviny března. Výpadek tržeb z veřejné linkové dopravy způsobuje finanční problémy především kraji. Může se jednat o ztrátu v řádech desítek milionů korun měsíčně. „Z pohledu dopravce pak ztráta vzniká ve chvíli, kdy zrušením některých linek dojde k omezení rozsahu dopravy, neboť se sníží počet ujetých kilometrů, ale fixní náklady zůstávají,“ dodal Latislav. Dopravci v Kraji Vysočina fungují na základě smluv v brutto režimu, kdy riziko snížení tržeb neohrožuje dopravce.

Klíčová slova: veřejná doprava, autobusy, Kraj Vysočina

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.