07.03.2017 09:15


Lidé na svá novoroční předsevzetí nerezignovali a stále plní posilovny

Autor: Marie Majdičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Zvykem mnoha Čechů je si se začátkem nového roku dávat novoroční předsevzetí. Nejčastěji se týkají hubnutí nebo získání postavy snů díky posilování. Po bujarých silvestrovských oslavách tedy zpravidla přichází stopka a chlebíčky střídá zeleninový salát. Klíčovou otázkou je, jak dlouho lidem jejich předsevzetí vydrží a jestli dietu přemění v trvalý zdravý životní styl. 

Jiřina Kraumanová cvičí pod dohledem trenérky Elišky Nikodýmové. Foto: Marie Majdičová

VYSOČINA – Osmatřicetiletá Jiřina Kraumanová z Jihlavy začala chodit do posilovny po Vánocích a od té doby cvičí pravidelně. Jejím novoročním předsevzetím bylo začít se hýbat a zhubnout pár kilo. Kraumanová má dvě malé děti a nyní je na mateřské dovolené. „Chodím dvakrát týdně a jsem spokojená. Je náročné skloubit cvičení s péčí o děti. Manžel chodí z práce domů pozdě, ale když se chce, všechno jde,“ řekla maminka, která chce po vypršení platnosti permanentky rozhodně ve cvičení pokračovat. 

Podle trenérky z fitness centra v Jihlavě Elišky Nikodýmové se počet zákazníku po Novém roce zvýšil zhruba o dvacet lidí týdně. "Větší zájem je o cvičení s trenérem než jen tak na vlastní pěst," podotkla trenérka. V třešťském fitness centru je situace obdobná. „Lidí chodí pořád stejně jako v lednu, kdy jsme zaznamenali nárůst,“ uvedl trenér Tomáš Fiala.

Po dvou měsících pravidelného cvičení a nezbytné změně jídelníčku už bývají vidět změny. „Jsem víc protáhnutá, nějaké centimetry také ubyly. Jde to ale pomalu, protože nemohu chodit cvičit tak často,“ řekla Jiřina Kraumanová, která svou životosprávu dříve probírala s výživovými poradci. „Jsem věčná dietářka, takže návyky v jídle znám. Jen cvičení tam chybělo,“ dodala Kraumanová.

Nejsou to ale pouze fitness centra, kde se zvedl zájem o pravidelný pohyb. V Počátkách funguje skupina mladých lidí, jenž se aktivně připravují na náročné překážkové závody pod vedením Tadeáše Vítka. „Nejvíce členů se k nám přidalo už před Vánoci. Z těch, kteří přišli až potom, chodí asi polovina,“ shrnul Vítek. Skupina má celkem pětadvacet členů a trénuje jedenkrát týdně. 

Klíčová slova: novoroční předsevzetí, fitness centra, dieta, cvičení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.