01.03.2018 15:11


Lidé mohou navrhovat veřejně prospěšné projekty. Zastupitelé na ně vyčlenili 30 milionů

Autor: Karolína Oškerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Participativní rozpočet města Brna bude letos již podruhé rozdělen mezi autory nejlepších veřejně prospěšných projektů. Členové zastupitelstva Brna navýšili celkovou částku rozpočtu či délku doby, která je k realizaci projektu potřebná. Chtějí tak dát příležitost i finančně či časově náročným projektům. Pro jednotlivé návrhy mohou Brňané hlasovat až do 31. května tohoto roku.

Brňané rozhodnou o třiceti milionech z participativního rozpočtu

Brno – Druhý ročník projektu Dáme na Vás zahájili zastupitelé Brna na začátku letošního roku. Lidé mohou skrze participativní rozpočet rozhodovat o využití části veřejných peněz. Nejen Brňané mohou navrhovat veřejně prospěšné projekty a přispět tak ke zlepšení života ve městě. Důležité je však dodržení několika zásad. Projekt musí být na území města a také nesmí překročit povolenou dobu na přípravu a realizaci.

Jednou z věcí, kterou autoři projektu oproti minulému ročníku změnili, je minimální počet hlasů pro postup do užšího výběru. Zatímco loni stačilo sto padesát „palců“ na webových stránkách projektu nebo patnáct podpisů, letos je potřebný dvojnásobek. Ačkoliv přihlašování projektů začalo teprve před dvěma týdny, lidé již navrhli jedenáct projektů. Jeden z nich už má dokonce potřebnou podporu tří set hlasů. Pozitivní změnou je navýšení rozpočtu na projekty. „Oproti loňskému roku došlo ke zvýšení finančního limitu na jeden projekt ze dvou na tři miliony korun. Celková suma na realizaci projektů tak vzrostla o deset milionů,“ uvedla koordinátorka projektu Aneta Fialová.

Ondřej Vítek ve svém projektu navrhuje umístění odpadkových košů v okolí legální plochy pro tvorbu graffiti. Nelíbí se mu, že se v okolí cyklostezky povalují prázdné plechovky od sprejů a svým projektem by rád problém vyřešil. „O umístění odpadkových košů do lokality Tkalcovská jsem žádal již v minulosti, ale můj návrh byl razantně zamítnut. Proto jsem se rozhodl prosadit umístění košů cestou projektu Dáme na vás,“ vysvětlil Vítek, který již získal potřebných tři sta hlasů.

Vývoj vítězných projektů budou moci lidé brzy sledovat na webových stránkách. „V tuto chvíli připravujeme deník realizace, který bude mít každý vítězný projekt z minulého roku. Ten by měl být zprovozněn zhruba za čtrnáct dní,“ dodala Fialová.

Minulý rok se svými projekty uspělo šestnáct soutěžících. Na jejich realizaci má město jeden rok. „V lednu došlo k převodu financí příslušným městským části, ve kterých začínají přípravy projektů,“ řekl radní města Brna pro otevřenost a participaci obyvatel Tomáš Koláčný. Dodal, že uskutečnění projektů pod investičním odborem není tak rychlé, jak se předpokládalo, ale přesto by případná časová prodleva neměla realizaci nápadů zabránit. Autorům časově náročnějších projektů vyšli autoři Dáme na vás vstříc a prodloužili dobu celkové přípravy z dvanácti na čtyřiadvacet měsíců. Samotné uskutečnění návrhů pak nesmí autorům trvat déle než rok.

Klíčová slova: Brno, rozpočet, projekt, hlasování, Dáme na vás

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.