21.03.2018 19:59


Lidé mohli pomocí mikroskopu změnit úhel pohledu

Autor: Zuzana Cyroňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

U příležitosti Dnů elektronické mikroskopie se zájemci podívali, jak funguje elektronový mikroskop. Na rozdíl od běžného optického přístroje, který zná většina lidí ze školních lavic, má mnohem lepší rozlišení. Malinké předměty dokáže zvětšit v násobcích milionů. Zvládne zobrazit dokonce jednotlivé buňky, což pomáhá při výrobě nových léků nebo objasňování zločinů.

V hvězdárně se bavily i děti. Foto: Zuzana Cyroňová.

Brno – Na plátně se shlukuje několik černých a bílých teček připomínajících šum ve staré televizi nebo dlažbu chodníku. Stačí si ale pohrát s rozlišením a naráz vidíme detailní záběr povrchu včelího oka. Měnit rozlišení mohli návštěvníci v brněnské hvězdárně. Do úterý dvacátého března tam společnost Tescan, která dodává světu mikroskopy, vystavovala elektronový mikroskop. „Přístroj neukazuje pouze povrch předmětu, ale i z jakého materiálu se skládá,“ uvedla zaměstnankyně společnosti Lucie Brnková.  

Návštěvníkům na výstavě pomáhaly interaktivní tabule, ze kterých mohli čerpat informace. Běžně známý optický mikroskop zobrazuje věci pomocí světelných paprsků, které prochází skleněnými čočkami. V elektronovém mikroskopu paprsky nahradily elektrony, částice se záporným nábojem, a používají se elektromagnetické čočky. Uvnitř mikroskopu je terčík s vrstvou kovu, většinou zlatem, na který se přivede napětí a pak do vnitřní komůrky, ve které je vzduchoprázdno, pustí plyn. Ten začne vytrhávat částice z terčíku a nanášet je na zkoumaný předmět, což nám umožní vidět obraz. „Věděla jsem, co je mikroskop, ale až dnes jsem na něm našla něco zajímavého,“ řekla návštěvnice výstavy Johana Přikrylová.

V současnosti se v Brně vyrábí více než třicet procent produkce elektronových mikroskopů na světě. ,,Existují dva typy mikroskopů. Jedním z nich je prozařovací, u kterého prochází elektrony skrz materiál, na který se díváme, proto musí být předmět tenký a energie veliká. U rastrovacího na tloušťce nezáleží, protože zobrazuje povrch objektu pomocí zpětně odražených elektronů," řekla Lucie Brnková. 

V hvězdárně měli i ti nejmladší návštěvníci možnost vyzkoušet jiný pohled na každodenní věci. Mohli si například několikrát zvětšit skořápku vlašského ořechu nebo vlnu. Do dvacátého třetího března se mohou lidé v hvězdárně i na jiných místech v Brně těšit na přednášky, výstavy a filmy spojené s nanosvětem.

Klíčová slova: elektronický mikroskop, TESCAN, mikroskop, Brno, Hvězdárna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.