24.02.2020 10:34


Lidé mohli navštívit desítky zajímavých míst při Mezinárodním dni průvodců

Autor: Magda Duhonská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

O víkendu mohli zájemci za symbolický poplatek navštívit komentované prohlídkové okruhy v Brně. Mezinárodní den průvodců lidem umožnil zúčastnit se prohlídek historického centra města, skrytých dvorů nebo mohli jít po stopách smrti a rozkladu. Akce se v České republice koná už posedmnácté a zapojuje se do ní patnáct měst.

Prohlídka Brna

Brno – Navzdory špatnému počasí tři desítky lidí na Zelném trhu se zaujetím poslouchají hlas z pekla, který proklíná chamtivého sedláka. Prohlídkový okruh Smrt a rozklad v Brně aneb Až do morků kostí je jen jeden z šestnácti, které Turistické informační centrum města Brna přichystalo k Mezinárodnímu dni průvodců. Ten sice připadá na 21. února, ale v České republice mu je tradičně věnován celý třetí únorový víkend.

Akce, která se za spolupráce s Asociací průvodců České republiky koná už sedmnáctým rokem, se rozšířila už do patnácti měst. Umožňuje zájemcům zúčastnit se komentovaných prohlídek zcela zdarma nebo za symbolický poplatek. Ten v Brně činil třicet korun.

Prohlídka Smrt a rozklad v Brně, která se zabývá zločiny a tresty, se řadí mezi ty novější. Funguje teprve od podzimu minulého roku a je o ni zájem. Krom výkladů průvodkyň Jany Čuprové a Zdeňky Pitrunové ji doplnily i epizodické herecké výkony kolegů, kde jeden hrál hlas z pekla a další zase pohodného, který města zbavoval mršin, oblečeného do dobového kostýmu. Průvodkyně vedly trasu od Staré radnice, která sloužívala jako soud, až k popravištím na Cejlu.

„Smrt byla historicky důležitá část života lidí,“ vysvětlila Čuprová, proč tento prohlídkový okruh vůbec vznikl. „Možná dost důležitější než samotný život, a charakter středověkých měst tomu odpovídal. Dnes je smrt odsunuta do pozadí,“ dodala. Přesto další prohlídka s názvem Brněnské morytáty, která se zabývá starými vraždami, patří z nabídky Turistického informačního centra mezi dlouhodobě nejoblíbenější.

Zájemci si mohli vybrat i z dalších okruhů. V nabídce byl například prohlídkový okruh Po stopách brněnských pověstí nebo Historické Brno. Nově byly zařazeny prohlídky centra města v anglickém nebo německém jazyce či prohlídky věnující se jednotlivým částem města, například vilám v Žabovřeskách.

Návštěvnost prohlídek je podle Adély Novákové z Turistického informačního centra vysoká. „Skoro všechny prohlídky k Mezinárodnímu dni průvodců byly vyprodané,“ řekla. „Průvodcovské služby ale nabízíme po celý rok, a protože máme pestrou nabídku, každý si může najít svůj okruh,“ dodala. Podle Novákové větší část návštěvníků tvoří Brňané. Turisté a lidé dojíždějící do Brna jsou tak spíše v menšině.

„Prohlídky měst jsou skvělé, pokud se chce člověk vzdělávat,“ tvrdí průvodkyně Pitrunová, která po většinu roku vede prohlídky v Labyrintu pod Zelným trhem. Podle ní jsou mnozí překvapení, co všechno nevědí o svém rodném městě a o místech, okolo kterých chodili roky.

„Této akce se účastním poprvé a dozvěděla jsem se mnoho zajímavých informací,“ uvedla Jana Růžičková, která v Brně žije už čtyřicet let. „Krom Smrti a rozkladu v Brně jsem se ještě registrovala na okruh Dvory, dvorky a nádvoří, takže jsem měla nabitý víkend,“ doplnila.

Turistické informační centrum má v plánu účastnit se Mezinárodního dne průvodců i příští rok. 

Klíčová slova: Mezinárodní den průvodců, Brno, prohlídky, Turistické informační centrum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.