11.10.2017 12:52


Lidé mají z preventivních prohlídek strach. Není důvod

Autor: Barbora Ficbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Strach z doktorů a nemocničního prostředí často člověku brání chodit na preventivní prohlídky. Je to špatně. Zvlášť prevence nádorových onemocnění je velmi důležitá. Mnohdy může jedna návštěva u lékaře zachránit život. Ročně jen v České republice zjistí odborníci více než 80 tisíc nových zhoubných nádorových onemocnění. 

Vstup do Masarykova onkologického ústavu v Brně. Foto: Barbora Ficbauerová

Brno – Mnoho lidí podceňuje důležitost preventivních prohlídek nebo z nich má strach. Lékaři Masarykova onkologického ústavu v Brně se snaží rozšiřovat povědomí o prevenci nádorových onemocnění. Téměř 30 tisíc pacientů ročně totiž na rakovinu zemře. Jedním z důvodů může být pozdní odhalení, kterému lze předejít díky prevenci.

Existují různé druhy preventivních prohlídek. Ať už jsou to návštěvy obvodních lékařů, mamografie a cytologie z čípku u žen nebo prohlídky prostaty u mužů. Rizika onemocnění jsou vyšší v pokročilém věku, avšak nelze je v žádném případě vyloučit i u mladých lidí. „Příčin, proč lidé nechtějí slyšet o prohlídkách, je celá řada. Někteří si třeba říkají raději nevědět, ale to je špatně,“ apeluje lékař Rostislav Vyzula s přesvědčením, že řečí o prevenci proto není nikdy dost.

Otázkou bývá, jak často by člověk měl chodit na preventivní prohlídky. „Je to individuální, ale člověk starší padesáti let by nějakou měl mít každý rok,“ říká Vyzula z brněnského onkologického ústavu. „Výjimkami jsou mamografie od pětačtyřiceti let, gynekologická cytologie od dvaceti let a prohlídka prostaty od čtyřiceti,“ dodává.

Strach z doktorů a pocit, že dokud se člověk cítí dobře, není třeba chodit k lékaři, vede k opomíjení důležitosti prevence. „Že mám rakovinu děložního čípku,jsem se dozvěděla až poté, co jsem začala mít zdravotní potíže. Před tím jsem na preventivní prohlídky nechodila, nyní mi přijdou velmi důležité,“ vysvětluje důchodkyně Stanislava Tomešová, která se i přes pozdní odhalení vyléčila. Proti rakovině děložního čípku je k dispozici od roku 2007 očkování. Dlouhodobá účinnost se ale stále testuje.

Masarykův onkologický ústav každoročně na jaře spoluorganizuje bezplatná vyšetření znamének. Jednak přímo v ústavu a pak také na náměstí Svobody ve Stanu proti melanomu. Akci odborníci pořádají na Evropský den melanomu.

Klíčová slova: prevence, nádorová onemocnění, rakovina, preventivní prohlídka, Masarykův onkologický ústav

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.