19.03.2020 21:40


Lidé jdou do nemocnice zemřít sami, říká mladý Ital z Brescie

Autor: Terezie Wasserbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Za jeden den podle italského premiéra Giuseppe Conteho v Itálii zemřelo na koronavirus dalších 427 lidí. V celkovém počtu 3 405 mrtvých tak Itálie nově překonala i ČínuZároveň během čtyřiadvaceti hodin přibylo 5 322 nově nakažených. Jak situace vypadá z pohledu běžného občana v Itálii popsal Alberto Seghezzi z Brescie, druhého nejvíce zasaženého regionu Itálie.

Alberto Seghezzi žije v nejvíce zasaženém regionu Itálie.

Itálie - Každý den lidé v Itálii očekávají zlepšení situace ohledně COVID-19. Dnes v šest hodin večer proto sledovali tiskovou konferenci premiéra o počtu obětí a nově nakažených. Za dnešní den přibylo 427 obětí, méně než včera, avšak více než v úterý. Na nové informace čekal i sedmadvacetiletý fotograf z Brescie Alberto Seghezzi, který se Stisku k situaci vyjádřil.

Kde se z vašeho pohledu stala chyba?

Už 23. února uzavřeli v regionu Lombardie (region s nejvíce nakaženými v Itálii pozn. red.) školy, zrušili fotbalová utkání a podobně, další regiony během několika dní také zavřely školy a zrušily společenské akce. Jenomže bary a restaurace zůstaly otevřené a s nimi i lyžařská střediska. Hodně lidí o víkendu na konci února jelo z celé Itálie lyžovat právě do zasažených regionů. Lidé nedodržovali žádná hygienická opatření. Nakazili se, a pak přijeli domů, třeba do Florencie a šířili to dál. Byli nezodpovědní, nikdo to nebral vážně. Teď, po dvou třech týdnech, se to ukazuje.

Jak vnímáte situaci vy?

V šest večer si všichni ladí televizi, rádio a poslouchají, kolik lidí bylo nově nakaženo a kolik lidí umřelo. Každý to sleduje a doufá, že ta čísla klesnou. Bergamo a Brescia jsou nejvíce zasažené regiony. V nemocnicích nejsou žádná místa. Jenom v jednom městě včera umřelo více než sto lidí za den. Nestíhají se pohřbívat mrtví. Ale protože jsme zavření doma, tak to nikdo nevidí a lidé si to někdy neuvědomují. Na začátku umírali vesměs starší sedmdesáti let. Teď jsou časté i případy, kdy lidé ve věku padesát až šedesát let umřou během tří dní, co se jim přitíží. Sestry na odděleních intenzivní péče nyní musí obstarat najednou sedm až deset pacientů. Nemáme dostatek lékařů a sester na takový nápor nemocných. Hodně pacientů je tak odkázáno na chvíle osamění v těch nejhorších chvílích.

Lidé nemohou mít do nemocnice doprovod rodiny?

Ne. Kvůli přísným opatřením, aby se virus dále nešířil, tak vás do nemocnice nikdo nesmí doprovázet. Nikdo vás nedrží za ruku. Jste hospitalizováni a nevíte, co bude. Můžete umřít, bez šance se rozloučit s rodinou. Ani na pohřeb vám kvůli karanténě nemohou přijít. I proto teď některé obchody dávají telefony a tablety nemocnicím, aby mohli nemocní rodinám zavolat, popovídat si nebo se vidět a vědět, že nejsou na světe sami.

Jak se situaci snaží zvládnout vláda?

Budují další lůžka pro nemocné v budovách, kde bývají výstavy a veletrhy. Během deseti dní by mělo být hotovo v Bergamu a Brescie pětset nových lůžek intenzivní péče. 

Nyní je situace v Itálii hodně vážná. Zvláště v severní části země. Uvědomili si to už všichni? Nebo to pořád někteří berou na lehkou váhu?

Většina to samozřejmě vnímá. Ale jsme zavření doma. Nevidíme ty stovky mrtvých. Pořád to jsou vlastně jen čísla. Takže se najdou i tací, co jsou v karanténě, nikdy necvičili a najednou mají hroznou potřebu chodit běhat. Pokud jste v karanténě, neměli byste vůbec chodit mezi lidi. Vláda teď zvažuje ještě přísnější kroky, protože lidé zneužívají výjimek.

Jak dlouho jste už v karanténě?

Sám jsem se rozhodl od 22. února omezit kontakt s rodinou, cesty do města, práce a chození mezi lidi celkově. Den předtím jsem byl fotit akci v clubu v Cremoně, což je autem asi dvacet minut cesty od Brescie, a právě v tom městě se následující den zjistil první nakažený novým koronavirem v Itálii. Během tří dnů bylo zjištěno přes třicet případů v okolí. V té oblasti jsem měl 26. února fotit, ale rozhodl jsem se to zrušit. Pak přišlo nařízení od vlády. Takže v té "přísnější" karanténě jsem asi dva týdny.

Co se dá doma dělat dva týdny, aby se člověk nějak zabavil?

Hlavně je třeba myslet na to že být doma, je lepší než ležet v nemocnici. Děda mi říkal o svých zážitcích ve válce, my můžeme pomoci jen tím, že budeme sedět doma na gauči. Jsme žádáni vládou o jediné, takže se snažím podporovat různé kampaně a informovanost alespoň online. Stránka Gofundme založila sbírky na pomoc nejen Itálii. Třeba sbírkou pro zdravotnické zařízení v Brescie se vybralo do dnešního dne skoro dvanáct milionů eur. Místní nemocnice za to mohou nakupovat roušky, respirátory a další vybavení, kterého mají málo. Skoro každý, kdo žije v Brescie, tu sbírku sdílel. Jsme bohatý region, takže některé firmy věnovaly statisíce eur. A samozřejmě šířit mezi své mezinárodní přátele informace, že i když jejich vláda nyní situaci vážně nebere, oni by měli. Hlavně se snažit myslet pozitivně a neztrácet naději.

Narážíte na Velkou Británii?

Ano, mám nějaké kamarády v Birminghamu, kde byli také jedni z prvních nakažených ve Velké Británii a místní to nebrali vážně. Takže se jim mí italští přátelé snaží přes sociální sítě rozšířit, co se děje tady u nás v Itálii a co se může stát i tam, když s tím nikdo nebude nic dělat.

Klíčová slova: Itálie, Brescie, koronavirus, COVID-19, pandemie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.