16.04.2019 23:48


Lidé do lesa vyhodili záchodovou mísu i starou ledničku, říká účastnice trashtag výzvy

Autor: Martina Homoláková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Společně se svou třídou se patnáctiletá Natálie Červená rozhodla udělat něco pro čistší planetu. V Ústí nad Orlicí tedy společnými silami naplnili přes devadesát pytlů odpadky z okolí.

 

Trashtag challenge neboli odpadková výzva, která koluje po internetu, spočívá v tom, že lidé přicházejí do znečištěných oblastí posbírat odpadky odhozené ostatními lidmi. Na podobné akci se domluvila i pětadvacetičlenná třída prváků z gymnázia v Ústí nad Orlicí. Účastníci během výzvy průběžně dokumentují fotografie svých nálezů a poté se vyfotí i se všemi odpadkovými pytli, které během akce naplnili. Svými fotografiemi se pak chlubí na sociálních sítích pod označením Trashtag. Mezi uklízejícími středoškoláky byla i patnáctiletá Natálie Červená.

 

O co v Trashtag challenge vlastně jde?

Cílem Trashtag challenge je, aby se začala uklízet naše planeta a aby se o problému znečištění dozvědělo co nejvíce lidí. Funguje tak, že jednotlivec nebo skupina vyfotí místo zanesené odpadem, pak oblast uklidí a znovu vyfotí. My jsme šli jako celá třída. Přidali i tři učitelé.

Co vás inspirovalo k tomu, jít do lesa a sbírat odpadky po cizích lidech?

Nápad na tuhle akci přišel ze strany školy, ale celkově se jako třída o téma životního prostředí dost zajímáme. Byli jsme rádi, když škola s touto akcí přišla a pomohla s organizací. Společnost Ukliďme Česko nám poskytla pytle, rukavice a další vybavení na úklid.

Zmínila jste, že se se třídou zajímáte o životní prostředí už delší dobu. Jak?

Dost z nás se snaží dívat na to, co a v čem nakupujeme. Odpad se tvoří už jen při tom, když si člověk koupí svačinu a dá ji do igelitového pytlíku. S kamarádkou se také snažíme informovat učitele o různých tematických dokumentech, které bychom si mohli pustit. Třeba snímek Plastic Ocean.

Podle čeho jste si vybírali oblast, ve které jste uklízeli?

Před akcí bylo vysláno několik spolužáků, kteří se šli podívat na vytipovaná místa, kde bychom mohli uklízet. Tam pořídili fotografie, které jsme pak porovnávali a dohodli se na těch, které potřebovaly úklid nejvíce. Našim cílem totiž nebylo jen posbírat pár papírků u cesty. Později jsme se přesunuli i na černou skládku.

Jak dlouho vám trvalo les uklidit?

Začínali jsme asi v osm ráno, jelikož jsme to měli organizováno jako školní akci. Končili jsme okolo první nebo druhé hodiny odpoledne, takže zhruba pět hodin. I tak jsme ale neuklidili všechno.

Jaký odpad jste nacházeli v lese nejvíce?

Těžko říct. Třeba na černé skládce už některé věci nešlo ani identifikovat. Obecně to byly kusy plastu a skla. A spousta pneumatik. Avšak nečekala jsem, že v lese odpadu najdeme tolik, a hlavně co všechno najdeme. Člověk si pod odpadem představí nějaké obaly a plastové lahve, ale našli jsme spoustu kuriozit.

Které byly nejvíce neobvyklé?

Neobvyklostí bylo snad víc než klasického odpadu. Našli jsme knihy z devatenáctého století, ledničku, lyže, záchodovou mísu, starou ruskou televize popsanou azbukou, kulmy na vlasy nebo rozebranou kopírku. Bylo toho opravdu mnoho a poznali jsme, že to nemá na svědomí jen jeden člověk.

Myslíte, že pro ty lidi bylo jednodušší odpad zavést do lesa, než hledat kontejner?

Asi ano, taky v tom hraje roli lenost. Třeba celou ledničku zkrátka nedáte do běžného kontejneru, takže je asi pohodlnější dojet s ní do lesa. Ale pro mě by to rozhodně jednodušší nebylo, pořád bych na to musela myslet.

Bavilo vás sbírání odpadků po cizích lidech?

Překvapivě jsme si to užili. Asi to bylo i tím, že jsme jako třída skvělý kolektiv. Rozhodně jsme to nebrali jako povinnost. Navíc jsme odcházeli se skvělým pocitem. Snad se nám někdy podaří akci zopakovat.

Takže se budete uklízení věnovat i dál?

Byla bych moc ráda. Chtěla bych zorganizovat nějakou podobnou akci.

Doporučila byste zapojení se do akce i ostatním lidem?

Určitě! I když je to na jednu stranu smutné, my si to moc užili. Bylo zábavné zjišťovat, co všechno v lese je, a v jakém je to stavu.

Na co by se měli lidé před uklízením připravit?

Měli by myslet na to, že si zašpiní ruce. Taky by se neměli štítit toho, co najdou. My našli hned několik takových věcí, nejhorší byla bednička naplněná výkaly, ale muselo se to dát pryč.

Myslíte, že se trend trashtagu ještě rozšíří?

Trashtag trochu upadá, což je podle mě škoda. Je to jedna z mála výzev, která přináší něco dobrého a má smysl. Úklidových akcí jako takových ale na druhou stranu přibývá. Dokazuje to i fakt, že se zapojují i školy, třeba jako ta moje. Zároveň si lidé začínají čím dál více uvědomovat, jaký má odpad vliv na naše životní prostředí.

Klíčová slova: trashtag, výzva, challenge, odpad, Natálie Červená, úklid

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.