12.10.2017 14:53


Letošní ročník filmového festivalu Brněnská šestnáctka se nese v duchu rodiny

Autor: Aneta Matyšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Osmapadesátý ročník mezinárodního filmového festivalu Brněnská šestnáctka začal ve středu v sále Břetislava Bakaly. Diváci mají během čtyř dní možnost shlédnout až dvaačtyřicet soutěžních krátkých filmů rozdělených do jedenácti hodinových bloků. Nechybí ani bohatý doprovodný program. Návštevníci se kromě soutěžních snímků mohou těšit na pásmo experimentálních filmů nebo na diskuzi o tom, jak skloubit práci a rodinu.

Brno – Nejméně dvaačtyřicet krátkých soutěžních snímků z pětadvaceti zemí světa mají od středy možnost shlédnout návštěvníci osmapadesátého ročníku mezinárodního filmového festivalu Brněnská šestnáctka. Festival mohou diváci navštívit až do soboty, kdy také porota slavnostně vyhlásí vítězné snímky. Za vstupné na celý festival zájemci zaplatí tři sta korun.

V letošním ročníku filmového festivalu můžou diváci vidět dvaačtyřicet filmů ze Španělska, Nizozemska, Německa, ale i Kyrgyzstánu, Polska či USA. „Jediným omezením pro přijetí filmu na Brněnskou šestnáctku je délka snímku do třiceti minut, vznik v posledních třech letech a nekomerční charakter, jinak jsou festivalové snímky různých žánrů i technik, proto je taky soutěž tak divácky atraktivní,“ vysvětlil ředitel festivalu Milan Šimánek.

Letošní festivalové motto zní My jsme rodina. „Zajímají nás aktuální a mnohovrstevnatá témata. Pojímáme je vážně, a zároveň se nám líbí i určitá nadsázka, jak je vidět na našich vizuálech. Téma rodiny je dnes velmi diskutované, současně se dá symbolicky vztáhnout i na kolektivní autorství filmů nebo na komunitní charakter festivalu Brněnská šestnáctka,“ okomentovala výběr tématu umělecká ředitelka festivalu Marika Kupková.

O vítězných filmech rozhodne mezinárodní porota v čele s Angličanem Duncanem Hendym, ale také studentská porota. „Konkrétního favorita ještě nemám. Zatím jsem zhlédla asi čtyři bloky, v každém mě jeden film zaujal více než ostatní. Po zhlédnutí ostatních filmů budu ještě pečlivě vybírat,“ zmínila se členka studentské poroty Ursula Mináriková.

O výsledcích však rozhodují také diváci. Každý návštěvník při akreditaci společně se vstupenkou dostává i hlasovací lístek. „Svého favorita zatím nemám. Přišla jsem si užít celý festival, ale také se něco naučit. Jako studentka teorie interaktivních médií budu pak z filmů zkoušet psát recenze,“ řekla návštěvnice festivalu Tereza Talová. „Myslím si, že festival je i o tom ukázat lidem, že kvalitní film nemusí být celovečerní,“ dodala Talová, která se nejvíce těší na hororové snímky.

Součást festivalu tvoří i bohatý doprovodný program, ať už v podobě retro pásma na téma rodina socialisticky, nebo uměleckého projektu s názvem Chat the show!. „Z doprovodného programu bych také ráda vypíchla Českou šestnáctku, protože kromě jiného nám záleží i na podpoře domácí kinematografie,“ podotkla Kupková.

Klíčová slova: Brněnská šestnáctka, mezinárodní filmový festival, krátké filmy, kinematografie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.