19.03.2017 20:42


Letní žurnalistická škola v Brodě začala přijímat přihlášky

Autor: Marie Majdičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mladí lidé se zájmem o žurnalistiku a světové dění se pravidelně každý rok potkávají v Havlíčkově Brodě. Tráví tam společně jeden srpnový týden, ve kterém jim své zkušenosti předávají opravdoví novináři a další osobnosti z oboru. Studenti mohou za týden proniknout alespoň do základů chodu tištěných novin, webu, televize a dalších mediálních prostředků. 

Lektoři často posílají studenty přímo do terénu. Ilustrační foto: Marie Majdičová

HAVLÍČKŮV BROD – Adéla Davidová z Prahy se poprvé o Letní žurnalistické škole Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Brodě dozvěděla z rádia. V té době jí bylo sedmnáct let, studovala na gymnáziu a bavilo jí psaní. „Měla jsem za sebou nějaké literární soutěže a trochu jsem pošilhávala po novinářské kariéře, a tak jsem se rozhodla žurnalistickou školu zkusit,“ popsala své začátky na škole Adéla. Od té doby jezdí do Brodu pravidelně každý rok.

Letní žurnalistická škola  je týdenní kurz, ve kterém se přihlášení účastníci rozdělí do šesti skupin. Mají na výběr mezi novinami, rozhlasem, televizí, novými médii, fotografií nebo public relations a marketingem. Každé z těchto uskupení vede lektor se zkušenostmi a praxí z daného oboru. Přihlášky na letošní ročník mohou zájemci podávat od začátku března, kapacita školy je padesát účastníků.

Adéla Davidová se nejdříve zúčastnila skupiny zaměřené na noviny, postupně však zkoušela i další obory. „Druhý rok jsem se ocitla ve skupině televize a začalo mě to bavit víc a víc. S tím souviselo i to, že se nám začala nabalovat parta lidí a letní žurnalistická škola se pro mě stala pravidelnou součástí prázdnin,“ řekla Davidová. Stejně jako ona i další účastníci školy jezdí do Havlíčkova Brodu každý rok a vždy si vybírají jiné zaměření, obvykle ale začínají s novinami.

Nejvíce informací se v současnosti k lidem dostává skrze média. „Letní školou by měl projít každý, nejen ti, kteří se zajímají o média. Snažíme se lidem ukázat úskalí, která je na cestě za informacemi mohou potkat,“ poukázal jeden ze zakladatelů školy Milan Pilař. Podle něj je také jedním z poslání školy objasnit bílá místa v dějinách Střední Evropy, o kterých se mlčí. „Proto letos budeme hovořit o tématu Ruska a jeho současné a minulé podobě. Tématem bude také úloha veřejnoprávních médií a samozřejmě současná situace ve středoevropském regionu,“ dodal Pilař.

Součástí týdenního programu jsou odpolední a večerní přednášky vedené pozvanými hosty. „Studenti mají jedinečnou možnost setkat se s lidmi z praxe a významnými osobnostmi z kulturního a společenského života,“ přiblížil lektor televizní skupiny Ondřej Rázl. Hosty v uplynulých ročnících byli například exprezident Václav Havel, novinář Václav Moravec nebo spisovatel a překladatel Michael Žantovský.

Účastníci školy si nejvíce cení právě pozvaných přednášejících, se kterými by se za normálních okolností tak snadno nesetkali. Jejich diskuse pro ně byly mnohdy přínosnější než skupinové lekce. „Původně jsem myslel, že to bude pro studenty žurnalistiky, ale byli tam i středoškoláci,“ uvedl jeden z absolventů Marek Osouch. Dodal také, že většina toho, co se učili ve skupinách, byly jen základy, které už jako student mediálních studií znal ze školy.

Adéla Davidová si díky škole uvědomila, jak moc je v oboru důležitá snaha a píle. „O tom, jak člověk bude dobrý, rozhoduje hlavně on sám. Kolik času navíc tomu věnuje a jak moc bude do svojí práce zapálený. Dobrým novinářem se nestanete jenom nějakým darem z nebes,“ shrnula své poznatky ze školy studentka.

Podobným projektem je letní akademie Hejbej zaměřená na mladé lidi, kteří mají zájem o dění ve světě kolem sebe. Akademie, konající se ve středisku Lorien u Nekoře v Orlických horách, je určená pro studenty vyšších ročníků středních škol a nižších ročníků vysokých škol. Filozofií organizátorů je myšlenka, že každý člověk by měl mít základní vhled do aktuálních společenských témat, nehledě na svůj obor. Hejbej se pomocí diskusí a přednášek snaží ukázat, že společenské vědy mohou lidem usnadnit pochopení dnešního světa. Hosty akademie byli v minulosti například šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery nebo šéfredaktor webu HlídacíPes Robert Břešťan. Na Hejbej se zájemci mohou přihlašovat od 1. července.

Klíčová slova: Letní žurnalistická škola, Karel Havlíček Borovský, Havlíčkův Brod, Letní akademie Hejbej

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.