12.05.2015 18:20


Letní shakespearovské slavnosti zahájí Romeo a Júlie. Na scéně ale nebude balkon

Autor: Gáfriková Eliška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Slavný příběh nešťastné lásky Romea a Júlie otevře Letní shakespearovské slavnosti 2015 v Brně. Shakespearovská divadelní přehlídka pod širým nebem se už tradičně bude konat na Špilberku, tento rok od 20. července do 13. srpna.

Brno – Již po šestnácté se v Brně pod holým nebem budou odehrávat dramata i komedie z pera Williama Shakespeara. Tento rok se úvodním představením festivalu stane drama Romeo a Júlie. Režijně se ujme známé hry duo SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Kdo se těší na známou balkonovou scénu, bude překvapený. „Na scéně balkon nebude. Uvidíme, jak tedy známou scénu režiséři vyřeší,“ řekl Michal Rychlý, ředitel pořadatelské agentury Letních shakespearovských slavností. Herečka Naďa Konvalinková se v Romeovi a Júlií zhostí role chůvy(foto: Eliška Gáfriková)

Hlavní role v dramatu si zahrají Tereza Voříšková a Jan Sklenář. Role chůvy se ujme Naďa Konvalinková. „Zatím jsme absolvovali čtyři setkání s režiséry v dílnách. Dozvěděla jsem se, že chůva má být jako jako kulový blesk. Slíbila jsem, že kulová budu, ale jestli blesk, to nevím. Tak teď chodím do fitka a plavat,“ podotkla Konvalinková. Prázdniny si podle svých slov herečka dosud chránila, ale role v Romeovi a Júlii ji přesvědčila, aby hrála i přes léto.

Postavu Monteka si zahraje Martin Sláma. „Po prvních zkouškách Romea a Júlie to vypadá, že po dobu celé inscenace se budou na jevišti pohybovat téměř všichni herci. Režiséři mají vizi, že i v době, kdy v původní hře některé postavy na scéně nejsou, budou tyto postavy stát někde v pozadí a pozorovat probíhající děj,“ uvedl Sláma.

Představení se budou odehrávat na nádvoří hradu Špilberk od 20. července do 13. srpna. Diváci se ale, s výjimkou těch s průkazem ZTP, k hradu auty nedostanou. „Bude pro ně ale ve spolupráci s brněnským Dopravním podnikem připravená speciální linka číslo 81,“ poznamenal Roman Valla z pořadatelské firmy festivalu. Roli Monteka v Romeovi a Júlií si zahraje Martin Sláma (foto: Eliška Gáfriková)

Vstupenky budou v předprodeji od 18. května, dají se zakoupit i na místě, těsně před začátkem představení. „Kapacita míst na vystoupeních se vždy naplní. Doporučuji proto zájemcům, aby si vstupenky zakoupili už v předprodeji. Každoročně se stává, že před hrou už vstupenky nejsou k dostání, a tak zůstává před branami Špilberku několik zklamaných lidí,“ upozornil Valla.

Celkem zájemce čeká sedmnáct představení šesti Shakespearových her. Organizátoři se každý rok snaží, aby divákům nabídli vyváženě dramata i komedie. Tento rok ale převažují veselohry. Kromě jediného dramatu, Romea a Júlie, diváci uvidí Mnoho povyku pro nic, Zkrocení zlé ženy, Jak se vám líbí, Sen noci svatojánské a festival uzavře hra Veselé paničky windsorské.  

Klíčová slova: Letní shakespearovské slavnosti, divadlo, festival, Špilberk, Romeo a Júlie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.