05.04.2014 20:14


Letecké muzeum lákalo na historická letadla a armádní techniku

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Čtyřicet let od svého založení dnes oslavilo Letecké muzeum v Kunovicích. Při příležitosti zahájení letošní sezóny si návštěvníci mohli zdarma prohlédnout kromě stálé expozice bojových a dopravních letadel i historickou vojenskou techniku a výstavu pěchotních zbraní. V rámci doprovodného programu organizátoři pořádali tandemové seskoky a vyhlídkové lety.    

Kunovice – Letecké muzeum Kunovice na Uherskohradišťsku dnes slavnostně započalo čtyřicátou sezónu svého působení. Na netradiční doprovodný program, pořádaný především Slováckým aeroklubem Kunovice, se přišlo podívat několik stovek lidí. Od desíti do pěti odpoledne nabízel ukázku vojenské pozemní techniky, zbraní a letadel současných i historických, a to jak ze stálé expozice muzea, tak zapůjčených.

Letecké muzeum Kunovice zahájilo svou čtyřicátou sezonu. Autor: Andrea Gabrielová

„Toto muzeum vzniklo a stále existuje díky nadšencům pro letadla a vojenskou techniku. Díky jejich snaze jsou některé exponáty pořád letuschopné,“ uvedla starostka Kunovic Ivana Majíčková. Mezi ty nejzajímavější patří například v zemědělství používaný Čmelák Z-37 či Piper Cub, což je nejstarší letadlo zapsané v českém leteckém rejstříku. Atrakcí byl i letoun Aero L-29A Delfín Akrobat, který muzeum vlastní od roku 1974, a je tak jejich nejstarším exponátem, nebo naopak nejnovější příspěvek do sbírky, letadlo L-610. Tento stroj je jedním ze sedmi kusů, které vznikly na objednávku Sovětského svazu a kunovické muzeum jako jediné na světě ho vystavuje. Milovníky letadel lákal i zapůjčený historický provozuschopný letoun „Basa“, jeden ze dvou originálních kusů na celém světě.

Raritou bylo unikátní létající kolo vytvořené firmou EVEKTOR, jehož vystavení doprovázel film o tomto neobvyklém létajícím aparátu. „Zajímalo by mě, jestli to opravdu funguje. Jestli bych si tam mohla sednout, letěla bych a ono to se mnou nespadlo,“ zamýšlela se návštěvnice Jana Koukalová. Součástí programu byl příjezd vojenské kolony s protiletadlovým dělostřelectvem, kterou doprovázely dvě služební Volhy Veřejné bezpečnosti. „Líbilo se mi, jak ta vojenská auta přijela s houkáním a majáčky. Vypadalo to opravdu dobře,“ obdivoval stylový příjezd armádních vozidel devítiletý Martin z Kunovic.

Letecké muzeum Kunovice založili členové Slováckého aeroklubu, Alois Hráček a Jiří Marek, v roce 1970. Dnes se na provozu muzea podílí město Kunovice, Slovácký aeroklub Kunovice a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Na letecké ploše muzea je dvacet dva letadel, vrtulník Mi-4 a další letecká technika. Jak řekl Stanislav Sklenář, prezident Slováckého aeroklubu Kunovice, některá letadla nejsou v dobrém stavu. Zato může umístnění exponátů na volném prostranství, kde jsou vystaveny vlivům počasí. Řešením by bylo postavení nových hangárů, na ty však muzeum nemá peníze. „Doufám, že vyjde projekt na zastřešení muzea a stavbu hangárů. Letadla, která jsou tady v muzeu, si zasluhují lepší zázemí,“ uvedl ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec.          

Klíčová slova: Letecké muzeum, letadla, bojová technika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.