01.03.2019 13:20


Letecká linka z Brna do Mnichova skončila. V dubnu ale přibude spoj do Berlína

Autor: Tereza Kráčmarová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnské letiště je druhé nejvytíženější v České republice. V pondělí 25. února přišlo o linku do Mnichova kvůli vypovězení smlouvy ze strany Jihomoravského kraje. Z Brna ale nově létá spoj do Milána a v dubnu přibude i letecká linka do Berlína.

Brno – Brněnské letiště zrušilo v pondělí 25. února leteckou linku do Mnichova. Rada Jihomoravského kraje odstoupila od smlouvy se společností British Midland Regional Limited (BMI regional) poté, co aerolinka několikrát smlouvu porušila. 

Linka Brno-Mnichov létala od roku 2015. Podle webu Jihomoravského kraje spoj do Mnichova využívalo více než dva tisíce lidí měsíčně. Za provoz linky zaplatil kraj v roce 2018 společnosti BMI regional přes dvacet milionů korun. „Kvůli podstatnému porušení smlouvy jsme se od ní rozhodli odstoupit. Porušením rozumíme zrušení více než dvaceti plánovaných letů ze strany BMI regional za uplynulý týden. Náhradního dopravce hledáme,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

Zrušení linky mohlo způsobit cestujícím problémy, zejména pak v oblasti byznysu. „Naše firma kvůli tomu musí řešit, jak do Brna dopravit obchodní návštěvu z Mnichova,“ komentoval situaci výkonný ředitel brněnské firmy Richard Malovič.

Další změnou na brněnském letišti je naopak zavedení nových linek, a to do Milána, od dubna budou nové spoje létat i do Berlína. Doplní tak dovolenkové destinace, které turisté využívají zejména v létě. „Mezi nejnavštěvovanější země roce 2018 patřilo Řecko, Bulharsko a Egypt,” řekl člen představenstva Letiště Brno Zdeněk Šoustal. Podle jeho slov do těchto tří destinací odletělo minulou sezonu v součtu více než dvě stě tisíc cestujících.

Brněnské letiště je druhé nejvytíženější v Česku

Brněnské letiště má podle mluvčí Ministerstva dopravy Lenky Rezkové významnou pozici v České republice zejména kvůli své poloze. „Brno-Tuřany si dlouhodobě drží pozici druhého největšího letiště v ČR. Spádovou oblast brněnského letiště totiž tvoří celý Jihomoravský kraj. Následuje tak nejvytíženější Letiště Václava Havla v Praze. Na třetím místě se podle počtu pohybů cestujících umisťuje letiště v Ostravě,” srovnala Rezková.

Tuřany jsou podle Rezkové typickým regionálním letištěm. Nemohou se tak kapacitou a nabídkou spojení rovnat hlavním letištím, jako je třeba Praha nebo Vídeň. „Konkurenci na úrovni regionálních letišť tvoří pro Brno například Bratislava,” dodala mluvčí. To potvrzuje i studentka Kamila Hanáková. „Pro svoji cestu do zahraničí jsem zvolila odlet z Bratislavy. Oproti Brnu je tam větší výběr a lepší ceny,” řekla studentka Masarykovy univerzity.

V roce 2018 letiště v Brně-Tuřanech podle údajů Ministerstva dopravy obsloužilo více než čtyřicet tisíc letadel a odbavilo přes půl milionu cestujících. Kromě letiště v Brně mohou lidé využívat i větší letiště v okolí, například ve Vídni nebo v Praze.

Brno – Brněnské letiště zrušilo v pondělí 25. února [P1] leteckou linku do Mnichova. Zastupitelé Rady Jihomoravského kraje odstoupili od smlouvy se společností British Midland Regional Limited (BMI regional) poté, co aerolinka několikrát smlouvu porušila. [P2] 

Linka Brno-Mnichov létala od roku 2015. Podle webu Jihomoravského kraje spoj do Mnichova využívalo více než dva tisíce lidí měsíčně. Za provoz linky zaplatil kraj v roce 2018 společnosti BMI regional přes dvacet [P3] milionů korun. „Kvůli podstatnému porušení smlouvy jsme se od n[P4] í rozhodli odstoupit. Porušením rozumíme zrušení více než dvaceti plánovaných letů ze strany BMI regional za uplynulý týden. Náhradního dopravce hledáme,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

Zrušení linky mohlo způsobit cestujícím problémy, zejména pak v oblasti byznysu[P5] . „Naše firma kvůli tomu musí řešit, jak do Brna dopravit obchodní návštěvu z Mnichova,“ komentoval situaci výkonný ředitel brněnské firmy Richard Malovič.

Další změnou na brněnském letišti je naopak zavedení linek nových, a to do Milána, od dubna budou nové spoje létat i do Berlína. [P6] Doplní tak dovolenkové destinace, které turisté využívají zejména v létě. „Mezi nejnavštěvovanější země roce 2018 patřilo Řecko, Bulharsko a Egypt,” řekl člen představenstva Letiště Brno Zdeněk Šoustal. Podle jeho slov do těchto tří destinací odletělo minulou sezonu v součtu více než dvě stě tisíc cestujících.


 [P1]Původně bylo toto pondělí, to je blbě

 [P2]Vložil jsem domicil, přehodil slovosled, aby byl konatel děje na prvním místě, líp to zní

 [P3]Čísla jsem změnil na slova

 [P4]Dvakrát za sebou „smlouva“, takhle jsem nezměnil vyznění, ale čte se to snáz

 [P5]Česky je to byznys

 [P6]Doplnil jsem čárky

Klíčová slova: letiště, brno, tuřany, létání, mnichov

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.