14.10.2019 15:09


Lesy se kácejí a na jejich údržbu nejsou peníze, říká zakladatel projektu na výsadbu stromů

Autor: Kateřina Hladíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Devatenáctiletý student Adam Demo nebyl spokojený se situací lesů v jeho kraji. Rozhodl se proto založit projekt Plátěnka, ve kterém si lidé mohou zakoupit plátěnou tašku. Za utržené peníze se pak vysadí jeden strom. „Plátěnka je jen počáteční produkt, do budoucna chci nabídnout další výrobky neškodící přírodě,“ vysvětluje Adam Demo.

 

Adam Demo

Můžete čtenářům popsat, co v projektu Plátěnka děláte?

V projektu chci za každou prodanou plátěnou tašku vysadit strom. Do budoucna plánuji nabízet produkty vyrobené s maximálním ohledem k přírodě. Dále pak chci i navýšit počet stromů za každý prodaný výrobek. Tento obchodní model bych chtěl nabídnout firmám.

Jak to myslíte?

Například teď se mi povedlo domluvit se s velkou realitní kanceláří, která nám poskytne pozemek, který nechá ladem minimálně na čtyřicet až padesát let a my na něm budeme moci sázet stromy. Oni si to pak mohou dát do portfolia a mohou se tím sami prezentovat.

Co vás k nápadu vyrábět plátěné tašky přivedlo?

Situace lesů v Moravskoslezském kraji, kde jsem se narodil. Stromy se kácejí a nesázejí se nové. Navíc nejsou peníze na údržbu lesů, takže například lesní oplocenky jsou různě prorážené od zvěře. Když jsem byl malý, hory kolem byly zalesněné. Dnes tam jsou vysekané pásy a nikdo s tím nic nedělá.

Proč jste si vybral zrovna plátěné tašky?

Tyto tašky dlouho nosila moje sestra. Já jsem je chtěl nosit také, ale nelíbil se mi ani tvar, ani materiál. Proto jsem si řekl, že bych si mohl vytvořit svou vlastní plátěnou tašku. Navíc „plátěnka“ byla jedním z mála produktů, které jsem byl schopný zafinancovat z vlastních peněz.

Vaše tašky jsou z biobavlny. Proč se nevyrábí z jiného, levnějšího materiálu?

Mým cílem bylo pohlídat si výrobu. U tašky z biobavlny mám jistotu, že celý proces jejího vzniku bude v souladu s přírodou. Některé firmy totiž nabízejí „plátěnky“ z Bangladéše, kde je vyrábějí děti za špatných pracovních podmínek. Navíc tyto továrny ani nemají filtry na vypouštěnou vodu, takže výsledná výroba není ekologická.

Tašky mají různé vzory, z kolika si lidé mohou vybírat?

Nyní máme šestnáct vzorů. Na jejich tvorbě jsem spolupracoval s jednou umělkyní, které se líbil můj nápad. Lze je zakoupit na eshopu. Spolupracujeme také s brněnským kamenným obchodem Přírodno a v současnosti jednáme i s knihkupectvím na Fakultě sociálních studií. Doufám, že se prodejní místa budou rozšiřovat.

EKOLOGII STAČÍ PRAKTICKY VYSVĚTLIT

Jak hledáte pozemky pro sazbu stromů?

Sleduji inzeráty na různých serverech nebo dražby. Hledám jen pozemky, které jsou vytěžené. Na to se vztahuje i zákon, podle kterého by se měly pozemky do dvou let osadit. U takových pozemků pak často bývá nižší cena. Spolupracuji také s lesníkem z Poodří v Moravskoslezském kraji a se spolkem Perdix, který v tomto kraji už několikrát organizoval akce pro výsadbu nových stromů. V této oblasti také v říjnu chystáme první sázení z peněz za prodané tašky. Zapojit se mohou všichni. Kdo si bude chtít vysadit svůj stromek, je vítán.  

Chcete svůj projekt nějak dále rozvíjet?

Určitě ano, plánuji vytvořit celou značku, například i oblečení, které by bylo šité v Česku z biobavlny s nejvyšší certifikací. Momentálně mám ale problém najít vhodného výrobce. Do budoucna bych chtěl v našem projektu uskutečnit i přednášky o ekologii na základních školách. V těch by se děti dozvěděly, jak člověk může ušetřit. Ekologie se nemusí nijak zvlášť protlačovat, stačí když dětem vysvětlíme, že si mají například nosit svoje vlastní lahve s vodou.

Kdy jste se začal o ekologii zajímat vy? 

Roky jsem jezdil na myslivecké tábory a chodil do mysliveckého kroužku. Celé mé dětství jsem byl v kontaktu s přírodou a lesníky. O ekologické problémy jsem se začal zajímat díky své sestře, která je i veganka. Spolu se o této problematice hodně bavíme a dala mi i skvělé rady ohledně toho, jak sám sebe usměrňovat ve spotřebě.

JSME DÁL NEŽ VĚTŠINA OSTATNÍCH STÁTŮ

Myslíte si, že Česká republika a vláda dělají dost pro zlepšení životního prostředí?

Nechci nikoho soudit. V určitém směru děláme hodně, ale na druhou stranu zde existují konkrétní problémy. Například v lesích bývá poměrně velká korupce. Myslím si, že nejhorší jsou velká celostátní nařízení, která se často nedodržují. Když se dělají malé projekty, tak většinou dopadnou dobře. Oproti jiným státům jsme ale v ochraně přírody myslím mnohem dál.

Ministerstvo životního prostředí poskytne dotace na výsadbu stromů. Uvažujete o tom, že byste o ně zažádal?

Nechtěl bych tuto dotaci využívat na stromy, které budeme vysazovat z peněz za prodej produktů. Ale chtěl bych se pokusit o tuto dotaci zažádat a za ní pak vysadit další stromy nad rámec stromů pořízených z prodeje.

V říjnu připravují Lesy České republiky akci, kdy spolu s veřejností osadí dvanáct míst po celé republice. Chcete se zapojit?

Úplně nevím, co si mám o tomto projektu myslet. V srpnu jsem jim psal o mém projektu a navrhnul jsem řešení, podle kterého bychom mohli tuto problematiku řešit komplexněji, ale neodepsali. Poté přišli s tímto projektem. I tak je ale skvělé, že se taková akce koná. Navíc za podpory známých osobností. Rád se přijdu podívat a pomoci, ale více se zapojovat nebudu. 

Adamovi Demovi je devatenáct let. Pochází z Nového Jičína. Vystudoval gymnázium a nyní studuje Politologii a Mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních studií v Brně. V červenci 2019 založil projekt Plátěnka, ve kterém se za prodanou plátěnou tašku vysadí jeden strom.

Klíčová slova: plátěná taška, sázení stromů, ekologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.