10.03.2020 14:54


Lesná se po desítkách let dočká chrámu. Kostel Marie Restituty se otevře 1. května

Autor: Zuzana Zavadilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Věřící ze sídliště Lesná se budou moct od května setkávat v kostele Marie Restituty. Na jeho stavbu započatou před dvěma lety se složili sami.

Strop kostela.

Brno – Kruhová betonová stavba uprostřed paneláků a lesa. Výrazná klenba duhově zbarvená díky skleněnému pásu, jímž proniká denní světlo. Řemeslníci dokončují poslední úpravy spojené především s akustikou na stavbě nového futuristického kostela Marie Restituty na sídlišti Lesná.

„Kvůli kruhovému půdorysu je v kostele ozvěna. Na stěny se tak přidávají desky s vatou, které by tomuto efektu měly zabránit,“ vysvětlil farář Pavel Hověz, pro nějž je vyřešení tohoto problému do květnového otevření kostela prioritou.

Cena výstavby kostela přesáhla sto milionů korun, přičemž všechny peníze darovali věřící, žádné nepocházely z veřejných prostředků. Budování kostela začalo po několika letech sbírek a vybírání konkrétního návrhu chrámu. Podle Hověze chtěla farnost původně probořit zadní stěnu sálu duchovního centra, které vzniklo v roce 2004 tak, aby pro mše měli větší prostor. „Brněnské biskupství však trvalo na tom, že Lesná si zaslouží skutečný kostel,“ dodal Hověz, který ve farnosti působí patnáct let.

Komise nakonec zvolila návrh architekta Marka Jana Štěpána, jenž o kostelu na Lesné přemýšlel už při studiích na vysoké škole. Od originálního návrhu se však nynější podoba kostela Marie Restituty liší. „Původně mělo chrám prosvětlovat jedno velké okno. Mě napadlo, že by místo toho byl úzký skleněný pás,“ popsal změnu vedoucí k finální podobě návrhu Hověz.

Interiér kostela je minimalistický, věřící v něm nenajdou žádné obrazy svatých ani sochy. Tvoří ho jen dřevěné lavice, které kostelu darovala farnost z Uherského Hradiště a betonové kůry, na něž by měly časem přijít i varhany. „Každému se vizuálně nemusí líbit, ale podle mě do urbanismu Lesné zapadá skvěle,“ zhodnotila Magdaléna Hrušková, která na sídlišti bydlí.  

Venkovní fasádu kostela zdobí různé symboly. Od tradiční křesťanské kotvy a ryby až po půllitr piva odkazující na ženu, jejíž jméno kostel nese. Blahoslavená Marie Restituta, kterou popravili nacisté v roce 1943, pocházela z Husovic. Ve Vídni působila jako řeholnice a zdravotní sestra. Pivo si údajně dopřávala, když ošetřovala místní hospodskou.

„Nový kostel na Lesné vnímám jako dobrý krok pro farnost. Vzniká tak konečně důstojné místo pro slavení mší svatých. Nebudeme se už muset scházet v duchovním centru,“ ocenila Hrušková. O vlastní chrám tamější věřící usilovali už v 60. letech. „Sídlišti chybělo duchovní zázemí od počátku, přestože pro něj architekti vyčlenili místo už v původním návrhu,“ vysvětlil Hověz. Při politickém uvolnění v roce 1968 vznikla mezi lidmi iniciativa, která po výstavbě kostela volala, normalizace však této snaze zabránila.

Klíčová slova: kostel Marie Restituty, Brno, Lesná, futurismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.