19.04.2017 17:12


Lékaři Masarykova onkologického ústavu vyšetří zájemcům znaménka

Autor: Daniela Ottová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Masarykův onkologický ústav nabízí možnost bezplatného vyšetření mateřských znamének. V pondělí 24. dubna mohou lidé navštívit dvě ordinace, v nichž je zkontrolují lékaři s dlouholetou onkologickou praxí. Zájemcům poradí i to, jak rakovině kůže předejít. Na náměstí Svobody bude až do večera stát Stan proti melanomu, kde se mohou lidé také nechat vyšetřit.

Onkologové Radek Lakomý a Vuk Fait považují prevenci a osvětu za velmi důležitou. Foto: Daniela Ottová

Brno – Evropský den proti melanomu bude sice až 30. května, Masarykův onkologický ústav (MOÚ) však nabízí možnost vyšetření již na konci dubna. Zájemci mohou do MOÚ přijít mezi půl devátou a dvanáctou hodinou, Stan proti melanomu bude na náměstí Svobody stát až do večera. Lékaři doufají v hojnou účast. Minulý rok se akce zúčastnilo přes sto lidí, čtyřiadvaceti z nich lékaři doporučili nechat si znaménka odstranit.

V době konání akce bude pacienty vyšetřovat i Vuk Fait, onkolog a vedoucí Melanomové komise. „Akci pořádáme, protože chceme včas zaznamenat pacienty v raných stádiích rakoviny kůže. Ze začátku nemoci je největší šance na uzdravení,“ uvedl Fait. „Důležité je pro nás i šíření povědomí o hrozbě melanomu kůže,“ dodal. Podle jeho zkušeností ubývá pacientů, kteří svůj problém chtějí řešit až v době, kdy je příliš pozdě.

Onkolog Radek Lakomý tvrdí, že riziko onemocnění rakovinou kůže neustále stoupá. Za posledních čtyřicet let se počet nádorů znásobil čtyřikrát. Lakomý proto zdůrazňuje, že je nutné s touto problematikou veřejnost obeznámit a šířit informace o možnostech prevence. „Ročně lékaři diagnostikují přibližně 2400 pacientů, 400 z nich bohužel umírá. Proto musíme lidi informovat, aby věděli, jak se onemocnění bránit,“ vysvětlil. Aby lidé snížili možnost toho, že rakovinou kůže onemocní, měli by se vyhnout nadměrnému opalování a dávat si pozor na dlouhodobé vystavování přímému slunci. „Nejvíce ohroženi jsou ti, v jejichž rodině se někdo s karcinomem kůže nachází, nebo lidé se zvýšeným množstvím kožních znamének,“ dodal.

Onkologové navíc tvrdí, že praktický lékař pro dospělé má velmi malou šanci melanom rozpoznat. Kvůli tomu je podle nich důležité, aby lidé kontrolovali svá znaménka a nebáli se jejich vyšetření. „Myslím si, že této možnosti využiju. Je pro mě jednodušší zajít na náměstí než se složitě objednávat ke kožnímu lékaři," hodnotila akci studentka Lenka Petřeková.

S MOÚ bude na akci spolupracovat Český rozhlas Brno. Jeho moderátoři, s nimiž se čekající pacienti budou moci setkat, se také nechají vyšetřit. Stan proti melanomu lidé naleznou také 18. a 19. dubna na Ovocném trhu v Praze a 25. dubna u ostravského obchodního centra Avion.

Klíčová slova: melanom, rakovina, onkologie, prevence

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.