07.11.2017 23:09


Lékaři mají od Nového roku povinnost vydávat recepty výhradně v elektronické podobě

Autor: Vendula Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od 1. ledna 2018 vejde v platnost plošná povinnost vydávat lékařské předpisy v elektronické podobě. V březnu pak bude následovat zavedení elektronické evidence tržeb ve zdravotnictví. Pro některé lékaře mohou nutné technické změny představovat velký problém, zvláště v horských oblastech nebo na vesnici. Raději než zavádět zcela nový systém tak svou ordinaci zavřou. Při nedodržení nařízení o léčivech, v němž je změna zakotvena, hrozí lékařům pokuta až dva miliony korun.

papírovým receptům odzvonilo (FOTO: Vendula Čermáková)

Brno – Lékaři se připravují na povinný systém e-Recept, který bude platný od ledna. Každý předpis bude nyní registrován v Centrálním úložišti elektronických receptů a pacient obdrží místo papírového receptu dvanáctimístný kód, takzvaný identifikátor. Na základě kódu mu v lékárně vydají předepsaný lék. Kód dostane pacient po domluvě s lékařem buď v SMS zprávě, e-mailu, nebo na průvodce, tedy papíru s čárovým kódem, popřípadě QR kódem. Systém doplní také aplikace umožňující přístup k receptům.

Někteří lékaři ale e-Recept odmítají a upozorňují na mnohé nedostatky systému. Práce podle nich bude pomalejší, zdržovat budou chyby v systému. Požadují odložení začátku platnosti kvůli neúplnosti legislativy a nedostatečné zkušební lhůtě. Ministerstvo zdravotnictví v úterý do Legislativní rady vlády odeslalo hotovou průvodní vyhlášku, která stanoví výjimečné případy, ve kterých bude možné papírový recept vydat. Bude to například při výpadku elektřiny, internetu nebo rozhraní úložiště, v případě omamných látek nebo při poskytování odborné první pomoci.

„Na přípravu měli lékaři a lékárníci osm let, zkušební verze je v provozu od roku 2009. Plošné nařízení mělo platit už od roku 2015, ale Poslanecká sněmovna ho o tři roky posunula,“ uvedl mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Macura. Za každou položku na receptu navíc lékaři dostanou 1,70 Kč jako kompenzaci výdajů. Povinnost pořídit si internet a tiskárnu budou mít tak jako tak. Zdravotnická zařízení totiž spadají do třetí vlny zavádění elektronické evidence tržeb a zákon pro ně bude platit od března.

Pro několik desítek ordinací to znamená konec praxe. Lékaři v pohraničních, především horských oblastech, a starší lékaři budou ordinace raději zavírat, než aby se učili s novým systémem, kupovali si certifikáty a pořizovali vysokorychlostní internetové připojení. To vše přináší další výdaje.

„E-Recepty pro mne znamenají práci navíc a finanční zátěž. Pracuji na částečný úvazek v nemocnici, plus mám svou ordinaci. Musela jsem se proto registrovat v systému dvakrát, což znamená i dvojí výdaje. V praxi e-Recepty práci nijak neurychlí, spíše naopak,“ okomentovala lékařka Hana Černá. Pokud by se však v systému neregistrovala, nebo nedodržovala nařízení o léčivech, hrozila by jí pokuta až dva miliony korun. 

V Evropské unii je Česká republika spolu s Rumunskem posledním v elektronizaci zdravotnictví. Změna je tedy nevyhnutelná. Elektronický recept znamená přehlednější systém vydávání léků jak pro doktory, tak pro pacienty. Lékař může po nahlédnutí do úložiště například změnit předepsaný lék, pokud by našel rozpor s jiným lékem.

Mezi výhody e-Receptu patří například nemožnost zfalšování, duplikace nebo neúplnosti předpisu. „Další výhodou je možnost odeslání receptu na dálku, což je výhodné hlavně pro chronické pacienty nebo třeba při předepisování antikoncepce,“ zhodnotila e-Recepty mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová.

Klíčová slova: e-Recept, zdravotnictví, EET, lékaři

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.