11.04.2020 09:28


Lednický zámek má zavřeno, ztráty budou milionové

Autor: Magda Duhonská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Kvůli pandemii onemocnění Covid-19 přišel o velikonočních svátcích zámek Lednice o období s každoroční velmi vysokou návštěvností. Stálí zaměstnanci památky na seznamu UNESCO se zatím věnují důkladnému úklidu, ale vedení zámku se bojí o jejich udržitelnost.

Lednický zámek je zavřený už od první poloviny března. Zdroj: Národní památkový ústav

Lednice Novogotická budova zámku napodobující tudorovskou Anglii, rozsáhlý park ve francouzském stylu, maurský minaret a romantická napodobenina zříceniny. Všechna tato místa spadající pod zámek Lednice zejí prázdnotou poté, co je Národní památkový ústav (NPÚ) musel z nařízení Ministerstva zdravotnictví uzavřít.

To však působí lednickému zámku vážné problémy. Hlavní turistická sezóna začíná v Lednici v květnu, stejně jako v celém Lednicko-valtického areálu, který je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Přesto zámku zasadilo velkou ránu uzavření památky přes Velikonoce. Lednický zámek sice nepořádal žádný velikonoční program, nicméně by byl po celou dobu velikonočních svátků otevřený návštěvníkům. O těchto svátcích zámek tradičně zaznamenával jednu z nejvyšších návštěvností  v celé sezóně.

Zámek na návštěvníky po finanční stránce z velké části spoléhá. Vendula Jandová z oddělení styku s veřejností zatím odhaduje ztráty na tři miliony korun. „Nejsme to zatím schopni přesně určit, protože nevíme, jak dlouho nakonec bude zámek zavřený," řekla Jandová. Doufá, že bude otevřeno o letních prázdninách. „Pokud budeme mít štěstí, tak třeba už v červnu. Nicméně si nemyslíme, že se dočkáme zahraničních návštěvníků,“ dodala. Právě ti ale tvoří podstatnou část zámecké klientely.

Stálí zaměstnanci v současnosti vyplňují čas údržbou budovy, kterou provádí každou zimu, tentokrát jsou ale podle Jandákové preciznější a při úklidu dojde i na věci, na které v předchozích letech nebyl čas. „Posledních pár dní jsme se věnovali mytí oken,“ uvedla Jandová.

Stálí zaměstnanci jsou nyní jediným personálem. Tento rok zámek nepřijal žádné nové brigádníky a nezaměstnal ani ty, kteří na zámku pomáhají každým rokem. Sezónní brigádníci přitom obvykle tvoří velkou část zámeckého personálu, který se věnuje provádění návštěvníků po prohlídkových okruzích. „V současné situaci jim nedokážeme říct, kdy budou moci nastoupit do práce. Čím méně lidí na pracovišti, tím výhodnější je pro nás situace jak z bezpečnostního, tak i z finančního hlediska,“ přiznala Jandová. 

Jedním ze zámeckých brigádníků je i Denisa Kastrati, která o víkendech na zámku pracuje jako průvodkyně už několik let. Teď se však ocitla bez práce. „Mrzí mě to, ale chápu to. Je to těžká situace pro všechny,“ řekla.

Vedení lednického zámku se dokonce obává, že pokud bude zámek zavřený delší dobu, budou muset zůstat i stálí zaměstnanci doma a pobírat šedesát procent platu. Zámek neočekává, že jim stát finančně vypomůže. „Na celé této situaci bude nejvíce trpět kultura,“ uvedla Jandová, „protože, přiznejme si to, není nejvýdělečnější pro český rozpočet, a tudíž není prioritou.“

Vedení zámku se obává, že se i čeští návštěvníci budou po zrušení nouzového stavu bát o své bezpečí a zámek bude muset snížit kapacity prohlídek. To však budou řešit v návaznosti na rozhodnutí NPÚ. Podle Kastrati však návštěvnost stoupne. „Lidé se budou bát cestovat do zahraničí a začnou navštěvovat české památky,“ sdělila.

Lednický zámek je po Praze turisticky nejnavštěvovanější památka v České republice. Zámek nabízí celkem devět prohlídkových okruhů nejen v budově lednického zámku, ale i po přilehlých památkách.

Klíčová slova: Lednice, zámek Lednice, zámek, památky, památka, Lednicko-Valtický areál, LVA,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.