23.05.2019 17:33


Laterna magika jako mnohovrstevný fenomén. Začala nová výstava v Domě umění

Autor: Silvie Kadlčíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Různé podoby prvního multimediálního divadla na světě, Laterny magiky, lze vidět na nové výstavě v Domu umění města Brna. Ta propojuje dosud nepublikované archivní materiály s díly současných českých umělců. Zároveň ukazuje, že i po šedesáti letech jde o živý fenomén, který toho může říct mnoho i k současnosti.

Výstava Laterna magika v Domu umění města Brna.

Brno – Laterna magika je československý vynález vymyšlený režisérem Alfrédem Radokem a scénografem Josefem Svobodou pro světovou výstavu Expo konající se v roce 1958 v Bruselu. V té době propojovala fascinujícím způsobem živé představení s technologiemi a předtočeným filmovým záznamem.

Výstava se nesnaží replikovat přímou podobu divadla a jeho historii, ale spíše představit různé komponenty a inscenace, ze kterých se divadlo skládalo.  „Na výstavě ukazujeme, co Laterna magika reprezentovala, naznačujeme i technologické inovace a její roli na pozadí historických událostí,“ řekl architekt výstavy i vystavující umělec Zbyněk Baladrán.

Výstava má několik sekcí. V předsálí jsou k dispozici světelné boxy, kde se návštěvníci mohou seznámit s různými přístupy k Laterně jako k technickému vynálezu, instituci, vývoznímu artiklu i nové umělecké formě. „Příběh Laterny magiky je příběhem i naší země,“ řekla ředitelka Domu umění Terezie Petišková. V hlavním sále se lze posadit před jednu z mnoha obrazovek a za doprovody hudby pozorovat části programu ze slavného bruselského pavilonu.

Návštěvníci přitom musí mnohdy zapojit představivost, jelikož žádná expozice neukazuje scénu přímo v akci s živými herci, tanečníky ani performery. „Rozhodli jsme se, že se zcela vyhneme pokusům o rekonstrukci, jelikož se jedná o obrovský a složitý mechanismus. Proto jsme zvolili spíše metodu rozložení tohoto jevu na součástky,“ přiblížila prostředí výstavy kurátorka Kateřina Svatoňová.

Fenoménu se chopili i současní čeští umělci a zpracovali ho různými způsoby. Michael Kindernay se rozhodl ukázat proces složité digitalizace materiálu, Baladrán pracoval s aktualizovanou metodou polyvize, aby ukázal podmínky v nízkopříjmových zaměstnáních. Na chvíli se lze v Laterně magice i přímo ocitnout díky virtuální realitě, kterou mohou návštěvníci zažít pomocí speciálních brýlí.

Výstava vznikla na základě čtyřletého výzkumného projektu ve spolupráci s odborníky z Národního filmového archivu, dalším výstupem je také obsáhlá kniha. Součástí doprovodného programu budou i dvě červnové reprízy aktuální inscenace Laterny magiky s názvem Zahrada na scéně Městského divadla v Brně. Přístupná je až do 28. července, poté se v obměněné podobě přesune do Prahy.

Klíčová slova: Laterna magika, Dům umění, výstava,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.