15.10.2018 22:24


Láska kvetla v Brně již ve středověku

Autor: Sabina Žilková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

I přes to, že se Brno o víkendu značně vyprázdní, rozhodnou se někteří zůstat. Pokud tedy hledáte program na jedno odpoledne a zároveň vás zajímá historie, vyplatí se podívat na nabídku prohlídek Turistického informačního centra Brno. Prohlídka Láska a jiné city v Brně ve středověku patří do cyklu tématických prohlídek PODZIM 2018. Nabízí pohled do zákulisí fungování středověké společnosti, ať už šlechty, nebo nejnižších vrstev.

Jedna ze zastávek byla na České u Joštova koně

Brno - Naše pouť středověkým Brnem začíná u sochy markraběte Jošta. Průvodkyně Zdena Pitrunová nás vtahuje do minulosti vyprávěním o vzniku romantické lásky ve středověku. „Dříve nebylo něco takového vůbec běžné, romantika vstoupila do veřejného života až s příchodem minnesängrů (dvorští básnícipůsobící ve středověku, pozn.),“ vysvětluje absolventka religionistiky na Masarykově univerzitě. Ve 13. a 14. století tak podle ní došlo nejen v Českých zemích ke vzniku kultury svádění a dvoření.

Výklad na České

O něco dál se dozvídáme, že oblast kolem kostela sv. Jakuba má pestřejší historii, než se zdá. Ulice Rašínova, Jakubské náměstí či Běhounská pod sebou dosud ukrývají množství lidských kostí, které jsou pozůstatkem po zrušeném hřbitově ze 13. století. „Později v historii se však s touto půdou nezacházelo s nějakou zvláštní úctou vůči zemřelým – místo u sv. Jakuba si pro svoji živnost oblíbily například prostitutky,“ vysvětluje Jana Čuprová, která vystudovala dějiny umění na Masarykově univerzitě.

Výklad u kostela svatého Jakuba

Přecházíme náměstí Svobody a zastavujeme se v Zámečnické ulici. Zde měla podle některých zdrojů žít Eliška Rejčka, královna polská a česká. Sousedem jí byl Jindřich z Lipé, který se také stal po smrti obou jejích manželů životním partnerem královny vdovy. Dozvídáme se o problematickém dětství Elišky Rejčky, které vlastní otec ubil matku a jen o pár let později byl sám zabit polskou šlechtou.

Dominikánské náměstí

Poté nám průvodkyně ukazují místo, kde dříve stávala královská gotická kaple. Na místě bývalé majestátní budovy je dnes křižovatka Dominikánského náměstí, ulice Zámečnické a Veselé. Z kaple, kterou nechal zbudovat manžel Elišky Rejčky Václav II. se do dnešní doby zachovala značná část výzdoby a fragmentů. Některé lze podle průvodkyň spatřit v Mincmistrovském sklepě.

I před radnicí se mluvilo o prostituci

Po přesunu před budovu nové radnice opět přichází řeč na prostitutky. V Panenské ulici dříve působily opravdu hojně. Církev sice tyto podniky veřejně odsuzovala, ale realita nebyla tak jednoduchá. "Některé nevěstince provozovali a financovali církevní hodnostáři, kteří je pak samozřejmě také sami navštěvovali," vysvětluje Jana Čuprová. 

Podle paní Markéty z Líšně se prohlídka velmi vydařila. "Ráda chodím na procházky, a takhle se alespoň něco nového dozvím," chválí výkon mladých průvodkyň bývalá učitelka, která na prohlídku přišla s kamarádkou. Na prohlídce od Turistického informačního centra není poprvé a zatím se jí většina líbila. "Jenom je to na mě občas moc rychlé a zmatené," dodává. 

Turistická informační centrum pořádá na podzim také prohlídku Názvy ulic ve středu města Brna během století, která se koná 20. října, nebo prohlídky bývalé káznice na Cejlu konané 20. a 25. října. Vstupenky je možné zakoupit v Informačním centru na adrese Panenská 1, popřípadě online na webu Turistického informačního centra.

Klíčová slova: historie, Turistické informační centrum, volný čas, kultura

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.