06.04.2019 20:41


Láska a nenávist. Tomáš Čada pokřtil svou první sbírku básní

Autor: Aleš Chromečka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Svou novou básnickou sbírku Vše o lásce v pátek večer pokřtil pražský básník a redaktor Tomáš Čada v brněnské kavárně Kafe na gauči. Z nové sbírky přečetl Tomáš řadu básní, se svou tvorbou se k němu připojili další ze současných mladých českých autorů. Zazněly texty od Jana Těsnohlídka, Šimona Leitgeba a Dagmar Plamperové.

Brno – Básník a redaktor literárního časopisu H_aluze Tomáš Čada včera v Brně představil svou sbírku poezie Vše o lásce. Program večera zahájil básník a spisovatel Jan Těsnohlídek, v jehož nakladatelství nová sbírka vyšla. „Sbírka se jmenuje Vše o lásce. Bohužel o lásce moc není, ale to nevadí," zahájil svůj přednes Tomáš Čada. Častým motivem v přednášených verších byla spíše nenávist. Láska je v Čadově poezii opomíjena, působí jako samozřejmost. Dalším z klíčových motivů sbírky je smrt. Právě vidina konce je podle básníka onou silou, která dává milování v lidském životě smysl.

Autorskému čtení ze křtěné sbírky předcházel vstup zlínské básnířky Dagmar Plamperové. Publiku představila autobiografickou poezii založenou na jednoduchém hovorovém jazyce a volném verši. Každou ze čtených básní na začátku uvedla krátkým příběhem ze života. „Dlouho jsem žila ve Walesu, kde jsem tvrdě pracovala. Abych se nezbláznila, jezdila jsem do Manchesteru na Canal Street. Tamější prostředí mě inspirovalo ke psaní," popisovala autorka atmosféru gay centra v  anglickém městě. Své čtení doplnila o hudební vystoupení s kytarou. „Pokud se někdy netrefím do správného tónu, je to punk," poznamenala.

Na křtu se představil také českobudějovický básník Šimon Leitgeb. Návštěvníkům přečetl básně v próze. Šimona k tvorbě básní inspirují vzpomínky z dětství. Své básně a krátké příběhy četl i spisovatel a držitel ceny Jiřího Ortena Jan Těsnohlídek. Ve svých textech cynicky líčil únavu z každodenní skutečnosti „Autoři dokázali navodit příjemnou atmosféru, všichni v sále tiše hltali každé slovo. Mile mě překvapil zejména osobitý projev Dagmar Plamperové,“ zhodnotila večer studentka bohemistiky Lucie Petreková.

Klíčová slova: poezie, Tomáš Čada, autorské čtení, literatura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.