24.10.2020 09:43


Kvůli zkrácené sezoně hrad zazimuje dřív. Návštěvníků bylo v létě ale dost

Autor: Eliška Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Z důvodu pandemie nemoci covid-19 byla letos předčasně ukončena návštěvnická sezona na českých hradech a zámcích. Omezení se dotklo i Hradu Kámen, kde je už více než dva roky kastelánkou Zlata Vobinušková.

 

 

Kastelánka Zlata Vobinušková při adventní prohlídce v roce 2019, autor: Eliška Procházková

 

Přestože vystudovala agroekologii na zemědělské fakultě, pracuje Zlata Vobinušková už téměř jedenáct let na Hradě Kámen u Pacova. Nejdříve zde brigádně prováděla. Od roku 2018 je tu kastelánkou. Sezonu jako je ta letošní ještě nezažila.

 „Letos byla sezona vážně tak divně useknutá, normálně bychom měli otevřeno ještě o říjnových víkendech a o podzimních prázdninách,“ říká. Dodává, že je ale otázkou, zda by lidé na hrad přišli. „Záleží hodně na počasí, loni byl pěkný říjen, takže jsme měli za měsíc skoro tisíc návštěvníků,“ uvádí kastelánka. Dále doplňuje, že poslední dva víkendy v říjnu, kdy byl hrad naposledy otevřený, přišlo méně lidí právě kvůli špatnému počasí. To, že by návštěvníky odradila současná epidemická situace, nepozorovala. „Ti lidé, kteří k nám přišli, byli v pohodě, nebáli se ani neříkali, že by váhali, zda přijít,“ popisuje.

Když je hrad otevřený, tak se Zlata Vobinušková převážně věnuje lidem, kteří na něj zamíří. „Letos jsem byla v kontaktu s návštěvníky skoro denně. Jestli jsem neprováděla patnáct dní za celé prázdniny, tak to bude moc,“ vzpomíná na letošní léto. Dodává, že kromě prohlídek se ještě věnuje zajišťování veškerých akcí, které se na hradě konají.

Protože musela letos hrad zavřít dřív než obvykle, začne také dřív s jeho chystáním na zimu. „Dnes přijede pán na ošetření skal od náletů (hrad je celý vystavěn na skále, pozn. red.). Musíme zajistit hradní park, takže většina práce teď bude tam. V podstatě celý listopad budeme hrabat listí,“ vypočítává Vobinušková a pokračuje tím, co čeká expozici uvnitř: „Musíme přesunout exponáty, aby byly na zimu v teplém, temperovaném depozitáři, který se nachází na hradě. Budu předměty ošetřovat, hlavně proti červotoči, a dělat to, co bude zrovna potřeba,“ usmívá se. I když je hrad zavřený, restaurátoři pořád pracují v kapli v podhradí. Tato rekonstrukce kastelánku také dost zaměstnává. „Teď ještě končí smlouvy na různé zápůjčky od muzeí, tak s nimi dojednávám prodloužení smluv, aby nám nechali exponáty na hradě ještě příští rok. Pokud nás ovšem na jaře ještě otevřou,“ směje se.

Sezona byla zkrácena o téměř dva měsíce už na jaře. To se podepsalo na celkové návštěvnosti památek v republice. Hrad Kámen ovšem o letních prázdninách zaznamenal podstatně zvýšený zájem. „Návštěvnost tras byla, v porovnání s loňským rokem, v létě vyšší asi o osm až devět tisíc návštěvníků,“ uvádí, ale hned dodává, že s minulým rokem to úplně srovnat nelze. Sezona začala na jaře výrazně později a i na konci byla zkrácena. Pravděpodobně nebude možné ani uspořádat akce a prohlídky v době adventu, což je na řadě památek tradicí.

„Zavírají památky, ale velké supermarkety a hobbymarkety, kde je lidí daleko více, nechají otevřené,“ mrzí kastelánku. Zároveň si ale uvědomuje, že mohlo být i hůř a dodává: „Pravdou je, že jsme měli takové štěstí v neštěstí. Mohli jsme být zavření už v září, takže ty tři poslední týdny teď na podzim nejsou tak fatální.“

Klíčová slova: hrad, návštěvnická sezona, pandemie, památky, kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.