12.04.2019 22:03


Kvítka v bytě oficiálně otevřely ateliér. „Nechceme, aby lidé pouze přišli, koupili květinu a odešli,“ říkají autorky projektu

Autor: Sára Davidová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Projekt Kvítka v bytě tvoří sestřenice Veronika Ježková a Nikol Francová. Pěstování se věnují už od mala, kdy jim jejich maminky dávaly do pokojíků rostliny, aby se o ně staraly. Netají se ale ani tím, že využily příležitosti a navázaly na aktuální trend rostoucího zájmu veřejnosti o pokojové rostliny.  Kromě knihy, kterou vydaly minulý měsíc, teď oficiálně otevřely i ateliér v Brně. 

Brno – Oficiální otevření se uskutečnilo v pátek 12. dubna v ateliéru Kvítek v budově bývalé školy na Šujanově náměstí v Brně. Zájemci mohli přijít kdykoliv od jedné hodiny odpolední do osmi hodin večer. 

Zakladatelky sestřenice Veronika s Nikol si kladou za cíl nebýt pouze běžným květinářstvím. Chtějí, aby byla veřejnost součástí procesu. Návštěvníci si v pátek mohli květiny nejen koupit, ale i přesadit, případně posedět a popovídat si o nich. Občerstvení na akci zajišťovali majitelé kavárny HejwiCafe. „S holkami jsme se seznámili tak, že jsem potřebovala poradit ohledně jedné květiny. Známe se už dlouho, proto si nás Kvítka pozvaly i na otevření,“ vysvětlila majitelka kavárny Tereza Petrlíková.

Při běžné otevírací době, která bude od pondělí do pátku mezi jednou a šestou hodinou odpoledne, si mohou návštěvníci, tak jako mohli i tento pátek, přijít za Veronikou a Nikol pro květinu či radu. „Normálně to tu vypadá podobně jako dnes, avšak s jedním rozdílem. Čaj nebo kávu vaříme my samy,“ objasnila se smíchem Veronika.

Prodej a pěstování květin či rady ohledně nich ale nejsou jedinými aktivitami, jimiž se projekt Kvítka v bytě věnuje. Díky tomu, že je Nikol Francová vyučená keramička, má dvojice v nabídce i keramické květináče a další produkty. Při oficiálním otevření si návštěvníci mohli vyzkoušet modelování květináčů či misek ze šamotové hlíny. „Kdo si u nás koupí kytku, může si ji i sám přesadit. Od samostatného přesazení a našich rad se odvíjí i cena rostliny,“ řekla Nikol.

Ne všechny rostliny v ateliéru jsou ale na prodej. Majitelkami některých květin jsou přímo Nikol s Veronikou. Některé květiny jsou určeny k pronájmu, další ještě nejsou ve fázi, kdy by se mohly prodávat. K mání jsou květiny mající štítek s cenou. „Dnes jsem se přišla spíš podívat, abych do budoucna věděla, pro co se sem stavit. O Kvítkách jsem se dozvěděla na Instagramu,“ řekla jedna z návštěvnic Monika Krchňáková.

Prostory ateliéru jsou pečlivě vybrány tak, aby byly praktické pro obě autorky projektu. Jelikož je většina keramických dílen a ateliérů umístěna ve sklepních prostorách a ty květinám kvůli světelnosti nesvědčí, zvolily Veronika s Nikol právě dvě prosvětlené místnosti bývalé školy na Šujanově náměstí. Tým Kvítek v bytě u příležitosti oficiálního otevření přemluvil nájemníky, aby udělali řízenou prohlídku budovy. Mimo ateliér se v bývalé škole nachází řada dalších projektů, jako je 3D tiskárna nebo sítotisk. Sídlí zde i architekti a zahradní architekti, designéři, grafici a fotografové.

Tato tvůrčí komunita funguje pod záštitou takzvaného Social Reactoru (celým názvem Lyceum - Social Reactor, pozn. redakce), ve kterém se v říjnu konala například Malá noc módy a jehož členové pořádali také festival Brno design days. Prohlídky se uskutečnily ve čtrnáct, šestnáct a osmnáct hodin. „Mám kancelář nad holkami, proto jsem se dnes přišel podívat. Holky to tu stihly během měsíce krásně zařídit,“ pochválil prostory návštěvník Petr Novák.

Ateliér je neoficiálně otevřen už od 11. března a podle slov majitelek se setkává s velkým úspěchem. „Otevření bylo vlastně pokračováním přirozeného vývoje po tom, co jsme dokončily knihu,“ vyprávěla Nikol. „Když si lidi přijdou pro radu, spojí to většinou i s nákupem,“ shodují se obě autorky, které se pěstování květin a výrobě keramiky se věnují na plný úvazek. Rady poskytují i na Instagramu či Facebooku. Denně jim chodí zprávy s prosbou o pomoc či vysvětlení, co pokojové rostliny potřebují a jak se o ně starat.

Klíčová slova: Kvítka v bytě, ateliér, rostliny, květiny, Lyceum - Social Reactor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.