28.03.2012 08:17


Kvetoucí koniklece zbarvily Kamenný vrch do fialova

Autor: Petra Svitavská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Koberce rozkvetlých konikleců mohou obdivovat návštěvníci přírodní rezervace Kamenný vrch v Brně. Fialové květy tam nyní pokrývají rozsáhlou stepní louku a zvláště o víkendu lákají mnoho zvědavců. Tyto silně ohrožené rostliny totiž kvetou pouze pár týdnů v roce.

Brno Květy koniklece zbarvily minulý týden přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně do fialova. Na necelých třiceti hektarech tam roste více než tisíc kusů této silně ohrožené rostliny. Koniklece ale kvetou pouze pár týdnů na jaře. Přírodní podívaná o víkendu přilákala mnoho návštěvníků.

„Kamenný vrch patří mezi největší rezervace s konikleci velkokvětými na světě. Zároveň je jediným místem na Moravě, kde rostou koniklece luční. Tyto rostliny ale pokvetou až tak za dva týdny,“ uvedl ekolog Vilém Jurek z brněnské organizace Rezekvítek, který na Kamenném vrchu pořádá exkurze.Rozkvetlé koniklece přilákaly spoustu obdivovatelů. Foto: Petra Svitavská

Rezervaci navštěvují nejčastěji obyvatelé přilehlých brněnských čtvrtí Nový Lískovec a Kohoutovice. Kromě přírody je tam láká také výhled na Brno z výšky 360 metrů nad mořem. „Jsme rádi, že tu máme kousek přírody. Když se mi narodil syn, byla jsem těžce nemocná a moje maminka sem chodila s kočárkem třikrát denně. Strávili jsme tu celé synovo dětství,“ řekla Vladimíra Sedláčková, která poblíž rezervace bydlí.

Kromě konikleců roste na Kamenném vrchu dalších více než tři sta druhů rostlin, z nichž asi pětina patří mezi ohrožené. Nejvzácnější je kriticky ohrožená zeměžluč přímořská. Z hmyzu se tam vyskytuje například největší česká včela drvodělka fialová. „Kamenný vrch je jediným místem v Česku, kde by měl žít brouk střevlík uherský. Posledních patnáct let ho tu ale nikdo neviděl,“ vysvětlil Jurek na sobotní exkurzi. Při ní také návštěvníci objevili unikátního albína - bíle zbarvený koniklec.

Koniklece se na Kamenném vrchu začaly objevovat už v pravěku. Přežily díky chloupkům, které je chrání před mrazy, a jedovatým látkám, kvůli kterým jsou pro dobytek nepoživatelné. Vyžadují ale hodně tepla, sucha a nízký travnatý porost. Takové podmínky se v Česku musí vytvářet uměle a vznikají takzvané kulturní stepi. O rezervaci proto pečuje řada ekologů.

Kamenný vrch patří mezi přírodní rezervace více než třicet let a má mnoho za sebou. „Bylo tu vojenské cvičiště a vojáci tu vykopali spoustu zákopů. Za druhé světové války sem navíc Američané shodili bombu. Tím útočili na nedaleký veřejný dům, kam se chodili bavit příslušníci gestapa,“ uvedl Jurek historickou zajímavost.

Zájemci o přírodu se mohou přijít pokochat fialovými květy i tento týden. „Koniklece pokvetou ještě tak deset dní,“ uzavřel Jurek.

Na mapě naleznete přírodní rezervaci Kamenný vrch zde.

Klíčová slova: Kamenný vrch, koniklec, přírodní rezervace, ekologie, chráněné území

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.