28.02.2015 12:09


Kurz investigativní žurnalistiky Achillova data zná své vítěze

Autor: David Jan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tříměsíční snaha studentů žurnalistiky proniknout do tajů investigativní novinařiny je u konce. Každý z přihlášených týmů z Prahy, Brna a také ze Slovenska pracoval pod vedením zkušeného mentora na vlastní kauze z oblasti zdravotnictví, odborná porota pak včera v Americkém centru v Praze vyhlásila vítěze. Těmi se stal tým Mirror, složený ze studentek bratislavské žurnalistiky. 

Audio

    Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku
         
    Autor: Jan David

Brno, Praha - Již třetí ročník kurzu Achillova data pořádala organizace Zaostřeno, která se snaží kultivovat politické prostředí a odpovědnou správu veřejných věcí. Na začátku kurzu uspořádala třídenní workshop, který měl účastníky naučit, co obnáší práce investigativního novináře. A poté, co týmy čtvrt roku pracovaly na vlastním tématu, v pátek 27. února porota vyhlásila výsledky. Vítězem ročníku je tým z Bratislavy, jenž spolu s novinářkou Zuzanou Petkovou zjišťoval, proč některé státní nemocnice nakupují výrazně dražší léky, a jak se na ceně projevuje výběr dodavatele. „Pro nás jako začínající novináře bylo důležité naučit se nějaké základní techniky a triky, které pak můžeme dál využívat. Nejvyšší přidanou hodnotou byla možnost pracovat se zkušenou mentorkou, která nám své zkušenosti mohla neustále předávat,“ hodnotila kurz členka vítězného týmu Mirror Denisa Gdovinová.

Za velmi podnětný považuje již úvodní listopadový workshop. „Na Slovensku je akcí zaměřených na výchovu novinářů naprosté minimum, proto jsme se přihlásili. Možnost poslechnout si rady nejznámějších českých a slovenských investigativních novinářů jsme si opravdu užili,“ dodala Gdovinová. 

Při sérii teoretických i praktických přednášek se studenti učili, jak zpracovávat informace, jakým způsobem komunikovat se zdroji, či jaká morální a etická témata souvisí s prací na investigativních kauzách.

Novináři Tomáš Němeček (vlevo) a Jindřich Šídlo přednášeli na listopadovém workshopu. FOTO: Eva Kubaniová

Velký ohlas mezi studenty měla přednáška Jindřicha Šídla z Hospodářských novin a Tomáše Němečka, který dříve vedl týdeník Respekt. O slovenském novinářském prostředí se pak rozpovídal Marek Vagovič a Zuzana Petková, jež společně vedli editorský workshop. Očekávání budily však také hodiny zahraničních lektorů. Dvěma přednáškami zaujaly Lena  Groeger a Nikole Hannah-Jones z americké organizace ProPublica, která už několikrát získala prestižní Pulitzerovu cenu. O struktuře článku přednášeli novináři z agentury Reuters, Paul Casciato a Michael Kahn.

Organizátoři pak každému týmu přidělili jednoho mentora z řad českých a slovenských novinářů, který účastníkům po celou dobu radil při práci na kauze, s níž se do Achillových dat hlásili. Hlavní téma letošního ročníku byla oblast zdravotnictví. Účastníci se tak zaměřili například na farmaceutický průmysl, psychiatrické nemocnice, čekací doby na vyšetření či vojenskou psychologickou péči. „Říkali jsme si, že bude pro studenty opravdu obtížné pracovat na článcích s tématem zdravotnictví, protože se oblastí nikdy dříve nezabývali. Nakonec nás překvapilo, jak zajímavé a kvalitní texty vznikly,“ zhodnotila ročník Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku. Každý tým až do začátku února sháněl co nejvíc informací, pořizoval rozhovory a vytvářel infografiku, která letos patřila mezi povinné doplňky výsledných článků.

Že se nejednalo o jednoduchý úkol potvrdila Adéla Skoupá z brněnského týmu Psa(n/v)ci, jemuž pomáhala Jana Ustohalová z Mladé fronty Dnes. „Zabývali jsme se prodejem předražených přístrojů do českých nemocnic. Možná jsme si ukousli příliš velké sousto, dlouho nám trvalo, než jsme se v samotném systému zorientovali. Naše mentorka nás ale vždy dokázala nasměrovat a pomáhala nám udržovat motivaci v týmu,“ uvedla Skoupá.

Odborná porota následně musela z osmi textů vybrat jeden nejlepší a vítězný. „Každý v porotě je osobnost a každý měl na články svůj pohled, takže vznikla opravdu živá debata a trvalo nám velmi dlouho, než jsme se dobrali k výsledku,“ řekla o vyhodnocování Holcová.

Podle zúčastněných studentů jim kurz mnoho přinesl. „Ve škole ani na praxi se nepoštěstí pracovat na investigativní kauze. Přestože se našemu týmu nepodařilo odhalit prokazatelnou korupci, uplynulé tři měsíce pro nás byly přínosné. Kdybychom měli na práci více času, třeba bychom na něco přišli,“ podotkla Skoupá. 

Organizátoři slibují, že se Achillova data budou konat i příští rok.

Klíčová slova: Achillova data, investigativní žurnalistika, novináři, studenti, kurz

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.