12.04.2020 16:38


Kůrovec nebo úhyn žab. Sucho se v české krajině projevuje všelijak

Autor: Magda Duhonská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kvůli dlouhodobému nedostatku srážek trpí naprostá většina území Česka suchem, které jen tak neskončí. Vyplývá to z dat projektu Intersucho, který se zabývá snižováním dopadů sucha v zemědělství. Nedostatek vody sužuje českou krajinu, ale také ji zásadním způsobem mění.

Sucho ovlivňuje každý aspekt české krajiny. Zdroj: Pixabay.com

 

Česko – Suché období pokračuje. Minimum srážek za minulý týden nepřerušilo dlouhodobý trend a sucho se podle projektu Intersucho rozšířilo na většinu území České republiky. Nedostatek vody způsobuje vážné problémy v české krajině a situace se neustále zhoršuje.

O tom, jak se bude sucho dál vyvíjet, rozhodne v následujících týdnech déšť. „Dlouhodobá předpověď na příští měsíc předpokládá spíše podprůměrné srážky,“ uvedl Miroslav Trnka z portálu Intersucho. „Navíc vegetace kvůli teplé zimě začala spotřebovávat vodu brzy. Zásoby vody se tak mohou vyčerpat dřív, než je obvyklé,“ dodal.

Sucho vědci měří jako poměr současného nasycení půdy a průměrného nasycení půdy mezi lety 1961 až 2010. Intersucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu. Pomáhá zemědělcům eliminovat následky sucha.

I jiné organizace se snaží snižovat dopady sucha na českou krajinu. Lesy ČR se vlastním projektem Vracíme vodu lesu snaží obnovovat rybníky, vodní nádrže i zákruty řek. „Velkým problémem souvisejícím se suchem je nízká hladina spodní vody. To oslabuje stromy, které čerpají vodu z velké hloubky, především borovice a duby,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Extrémním suchem trpí lesy v místech, kde dříve býval vody dostatek. K nasycení půdy krom deště přispívají i zásoby sněhu, kterých každoročně ubývá. Oblasti ve vyšších polohách, kde bývávalo sněhu dost, zasáhlo sucho více než území, kde se sníh vyskytoval vzácněji.

Právě sucho a klimatická změna jsou hlavním důvodem kůrovcové kalamity. Podle soukromého sedláka a lesníka Daniela Pitka smrk za několik let z Českého středohoří zmizí úplně.

Pitek, který hospodaří pod Milešovkou, vidí vliv sucha na krajinu z první ruky. „V potocích je méně vody, hlína je suchá, stromy jsou rezavé,“ vyjmenoval některé dopady nedostatku srážek. Sucho podle něj ovlivňuje každý aspekt živé přírody. Sám se nejvíce obává, že pokud nezaprší, na pastvinách nevyroste tráva a sedláci nebudou mít dostatek sena pro dobytek.

Všímá si ale i širších rozdílů. „Jaro bývalo zelené, šťavnaté, ale teď je všechno oschlé,“ uvedl. Nedostatek vody má podle něj vážný vliv i na živočichy. Všiml si devastujícího poklesu množství žab, které před dvaceti lety v počtu mnoha tisíců migrovaly mezi rybníky. Dnes se Pitek setkává s desetinou původního množství. To potvrzuje i Jouklová: „Živočichové závislí na vodě jsou potlačeni ve prospěch těch druhů, které sucho snášejí lépe.“

Podle Jouklové se se suchem nedá nijak bojovat, ale lze se mu přizpůsobit. „Každý z nás ale může vodu šetřit a neplýtvat s ní. Pomáhá například nekropit v létě trávník,“ prohlásila.

Pitek vidí klimatickou změnu jako absolutní hrozbu, která vážným způsobem ohrožuje lidstvo. Řešení vidí v jiném způsobu hospodaření. „Je potřeba strukturovat městskou i zemědělskou krajinu jinak. Musí být rozmanitější, musí v ní být víc zeleně. Pole nesmí být tak velká. Lepší jsou menší plochy různorodých plodin a ty musí střídat meze, remízky nebo aleje,“ uvedl.

Podle Pitka je potřeba změnit způsob života a každý jednotlivec k tomu může přispět. Zásadní je, aby svůj přístup přehodnotili i hospodářští lídři světa a snížili produkci skleníkových plynů.

Klíčová slova: sucho, zemědělství, příroda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.