08.05.2018 14:35


Krutost lidské povahy si návštěvníci připomenou na výstavě mučicích nástrojů

Autor: Zuzana Cyroňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Lidé si prohlédnou největší sbírku mučicích nástrojů přímo v brněnském podzemí. Muzeum mučicích nástrojů a útrpného práva představuje expozici obsahující až dvě stě předmětů. Od lžičky na vydloubnutí oka, přes váhy na čarodějnice, skřipec nebo kotel na vaření lidí. Výstava pod Palácem Padowetz na Masarykově třídě začala před měsícem a budou ji postupně doplňovat o další předměty.  

V českých zemích se k popravám šlechty používaly také meče. Foto: Zuzana Cyroňová.

 

Brno – Trhání, pálení, řezání, bodání, sekání, vyhladovění, tahání končetin a stínání hlav. Nástroje pro toto i další mučení a zabíjení si zájemci prohlédnou v Muzeu mučicích nástrojů a útrpného práva v nově zpřístupněné části brněnského podzemí. Lidé si expozici projdou vlastním tempem, bez výkladu průvodce, a o předmětech se dočtou z informačních tabulí. Máme originály z doby pět set let před naším letopočtem až do dvacátého století,“ řekl kurátor výstavy Robert Pospíchal. Muzeum otevírá každý den v týdnu od desíti do sedmi.

Tvorba expozice trvala přes dvacet let. Mnoho z nástrojů zničili po vydání výnosu zakazujícího mučení od Marie Terezie v roce 1776. V podzemí se kromě vystavených předmětů ukrývá i hladomorna a vybavená mučírna. „Exponáty mě děsí, ale zároveň od nich nemůžu odtrhnout oči. Připadá mi až neuvěřitelné, že se některé opravdu používaly," řekla návštěvnice výstavy Kristýna Čechová.

Na stěnách visí obrazy zachycující použití jednotlivých nástrojů. Ve skleněné vitríně leží skutečné popravčí meče, které používali kati především v českých zemích. Zabíjeli se tak členové šlechty, jelikož při dobrém provedení byla smrt rychlá. „Je to nástroj, který měnil život za smrt jediným seknutím, v jedné vteřině,“ uvedl Pospíchal. Návštěvníci uvidí i pilu, která zase patřila k nejbolestivějším a nejhorším způsobům smrti.

V muzeu lidé najdou železnou pannu, kterou mohou znát z filmů a různých příběhů. Zjistí však, že ve skutečnosti je to pouhý mýtus. Nástroj vytvořili pro hororová a cirkusová představení, sloužila jenom pro pobavení. Dospělí za vstup zaplatí sto třicet korun, zlevněný lístek pro studenty a seniory je osmdesát korun. Desetikorunu stojí lístek pro děti a výtěžek z tohoto vstupného daruje muzeum na dobročinné účely. „Prohlídku zvládají malé děti často lépe než dospělí, protože nemají představu o hrůzách, ke kterým nástroje sloužily,“ uvedl Pospíchal. 

Klíčová slova: výstava, Muzeum mučicích nástrojů a útrpného práva, podzemí, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.