03.11.2020 23:48


Krok polského Ústavního soudu vyhnal do ulic tisíce lidí

Autor: Anna Sochorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Polská města plní masy demonstrantů. Jde o největší demonstrace od roku 2016, kdy lidé vyšli do ulic, aby bojovali za svá práva.  

Protest před ambasádou - Autor: Ciocia Czesia

Česká republika - Demonstrace konající se po celém Polsku započaly v reakci na krok ústavního soudu, který upravil důvody pro možnost podstoupení interrupce. Donedávna mohly ženy legálně ukončit těhotenství pouze ze tří důvodů. Konkrétně se jednalo o poškození či nemoc plodu, ohrožení života matky, nebo znásilnění či incest.

Ústavní soud ve spolupráci s vládnoucí konzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS) v čele s Jarosławem Kaczyńskim a se silnou podporou katolické církve nyní zrušil první možnost. Možnost, která byla loni důvodem pro ukončení 1074 z 1100 těhotenství provedených v zemi. 

,,Toto rozhodnuti nejen, že hrubě pošlapává práva žen, ale je i velice nepopulární mezi polskou veřejností. Pouhých 13 procent Poláků souhlasí s touto změnou, naopak většina, 63 procent, souhlasí s ukončením těhotenství v případě poškození plodu,‘‘ říká Kateřina Lišková, socioložka Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Síla, se kterou se demonstranti postavili proti dalšímu omezení lidských práv, politiky překvapila. Do protestů se zapojily masy. Lidé zaplnili ulice většiny polských měst a zablokovali dopravu.

Vlna solidarity v Česku 

V České republice v reakci na rozhodnutí soudu vznikla organizace Ciocia Czesia. Tuto organizaci založila skupina patnácti aktivistek. Mezi nimi byla například Katarzyna Byrtek. Ženy se nemohly srovnat s rozhodnutím soudu. Cítily vztek a zklamání, ale krok soudců je bohužel nepřekvapil. Odmítaly jen tak sedět, a tak vytvořily facebookovou stránku organizace Ciocia Czesia. 

Organizace si klade za cíl pomáhat ženám ve složité situaci a zprostředkovat jim možnost podstoupit interrupci. ,,Ženy v Polsku sice stále ještě mohou podstoupit interrupci doma, což je legální, ale tuto možnost si nemohou dovolit všechny. Jde o velice nákladný zákrok. Naštěstí ale existují spolky jako Abortion Without Borders, Ciocia Basia, Ciocia Wienia, nebo právě naše Ciocia Czesia,‘‘ říká Anna Urbanek, členka spolku. 

Ohlasy lidí představitelky Ciocia Czesia příjemně překvapily. Přihlásilo se mnoho dobrovolníků, kteří se chtějí zapojit v boji proti omezování práv žen na interrupci. ,,Dobrovolníci se můžou obrátit na naše facebookové stránky, a pak se dohodneme, s čím by nám byli ochotni pomoct. Můžou se věnovat třeba průzkumu problematiky, tlumočení, tvorbě webových stránek. Možností je opravdu mnoho. Záleží na tom, co daný člověk umí a čemu by se u nás chtěl věnovat,‘‘ říká Byrtek.

Velký problém pro cizinky představuje česká legislativa. Podle ní ženy, které chtějí absolvovat zákrok v Česku, musí mít v zemi minimálně přechodné bydliště. Výklady zákona se ale různí a existují soukromé kliniky, na kterých může cizinka potrat podstoupit. Tímto problémem se zabývá poslanec František Kopřiva za Piráty. Prostřednictvím otevřeného dopisu vyzval premiéra Andreje Babiše, aby se zasadil o to, aby Polky mohly podstoupit interrupci v České republice. 

Členky organizace Ciocia Czesia také založily sbírku. Ta by mohla ženám pomoct financovat absolvování zákroku v Česku. Od minulého týdne se v rámci sbírky vybralo přes 67 tisíc korun. Organizace také uspořádala protest před polskou ambasádou v Praze. Šlo o poklidnou akci v souladu se všemi aktuálně platnými protikoronavirovými opatřeními. Prostor před ambasádou se zaplnil bannery s hesly hlásajícími solidaritu s Polkami a rudými blesky. Právě rudý blesk se stal symbolem protestů v Polsku.

,,Musíme si pomáhat a navzájem se podporovat. Ani jedna z nás pak nebude sama. Věříme sesterstvu,‘‘ uzavírá Anna Urbanek.

Klíčová slova: Polsko, zákaz potratů, lidská práva, porušování, demonstrace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.