07.03.2019 11:36


Kroje, kostýmy, folklor a tanec. Venkovský fašank zavítal do centra Brna

Autor: Dalibor Máslo | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Folklorní soubory představily letošní ročník Brněnského fašanku na náměstí Svobody a v okolních ulicích. Vedle lidových krojů předvedly divákům i typické masopustní masky a kostýmy, hudbu, tanec, zpěv a pohoštění. Akce organizovaná slováckým souborem Šafrán Brno připoměla vesnickými tradicemi blížící se půst před velikonočními svátky.

Jezdec na koni představuje jednu z typických masopustních masek.Brno – Cimbálová muzika a lidové písně naplnily spolu s tancem brněnské centrum v úterý, den před Popeleční středou. Folklorní soubory přijely ukázat návštěvníkům akce typicky venkovskou atmosféru a tradiční fašankové zvyky. Ty mají oslavovat radost a hojnost před blížící se postní dobou.

Vystupující soubory pocházely především z Brna a okolí. „Všichni se navzájem znají a účinkují spolu, přesto k nám letos dorazilo pouze pět skupin, tedy nejméně za všechny uplynulé ročníky,“ komentovala organizátorka akce Lada Krejčí. „Přinášíme lidem do města venkovské zvyky, které leckdy neznají, nebo si je už nepamatují,“ dodala směrem k publiku sledujícímu taneční vystoupení. Zájemci mohli taktéž zavítat k typicky hostinskému občerstvení či venkovské besedě, která se konala v pozdějších hodinách na Zelném rynku.

Kromě něj a hlavního pódia se krojovaní a masky pohybovali i po brněnských ulicích, v nichž se k nim postupně připojovali další lidé. Právě masopustní masky jsou totiž podle mnohých tím hlavním lákadlem. „Máme tady tradiční masky, jako kominík, voják nebo slaměná. Jsou tu ale i nové, je potřeba to aktualizovat,“ popsal Richard Pánek v kostýmu medvěda. Podle něj taktéž roste i zájem aktivních účastníků. Nastupují mladší generace, které budou tradice nadále udržovat.

Účastníci ve folklorních krojích ovšem nepřinesli pouze venkovské zvyky, nýbrž i regionální odlišnosti. „Lidi na Moravě mají rádi folklor, proto to tu má taky tak dobrou odezvu. V Čechách by to nejspíš vypadalo docela jinak, možná by to ani nemělo takový úspěch,“ uvažoval Jan Kuča, jeden z návštěvníků akce. V tom s ním souhlasí i organizátoři akce, kteří si každý rok pochvalují reakce publika. Ty jsou dle nich hodně ovlivněné osobní zkušeností, typicky z mládí na vesnici či od některého z příbuzných.

Celý fašank má zakončovat masopustní období, které trvá od svátku Tří králů do začátku postní doby. Oslavy obdobné našim venkovským průvodům jsou typické i pro zahraničí, například pro Benátky či brazilská města.

Klíčová slova: Fašank, masopust, folklor, tradice, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.