24.10.2015 09:55


Krev i fair play. Poznejte krásu a historii ragby

Autor: Ondřej Kuchař | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Většina hráčů jsou ryzí amatéři. Ani profesionálové však nezvládnou odehrát více než jeden zápas týdně. Rozhodně nejde o globální sport, přesto zápasy světového šampionátu přilákají k televizím po celém světě až čtyři miliardy diváků. Sport, při kterém teče krev, praskají kosti, a přesto je mimořádně férový. Sport, který se nebojí technických inovací. Sport, který hrají stokiloví chlapi. To je RAGBY.

Training session Stade francais od Marie-Lan Nguyen / Wikimedia Commons.Psal se rok 1823 a my se nacházíme v malém anglickém městečku jménem Rugby. V jedné z tamních škol se konal vcelku bezvýznamný fotbalový zápas. Stalo se však něco zvláštního, nečekaného. Moment, který vešel do dějin. Jeden z žáků, jistý William Webb Ellis, vzal během utkání míč do ruky a utíkal s ním směrem k soupeřově brance. Zřejmě nikdo si tehdy neuvědomil, čeho je svědkem. 

Mezi žáky se hra natolik rozšířila, že zanedlouho poté začali organizovat první zápasy, a dokonce i dlouhodobé školní soutěže. Do Čech se hra dostala až o století později a možná se budete divit, kdo se o to zasloužil. První zmínky a překlady pravidel totiž pocházejí od Ondřeje Sekory. Ano, toho Sekory, který namaloval Ferdu mravence či ilustroval Karafiátovy Broučky. To bylo v roce 1926.

Ale pojďme do současnosti. V těchto dnech vrcholí osmý světový šampionát pořádaný kolébkou tohoto sportu, tedy Anglií. Další věcí, která vás možná překvapí, je ta, že jde o třetí nejsledovanější světovou sportovní akci planety (pozn. po letních olympijských hrách a MS ve fotbale). Po celém světě se na zápasy podívájí až čtyři miliardy lidí, což už je pořádná cifra. Kam se hrabe mistrovství Evropy ve fotbale nebo světový šampionát v hokeji.

Srovnání s fotbalem

Ragby a fotbal toho kromě povrchu, na kterém se hrají, moc společného nemají. Míč je šišatý, hra rukama se netrestá, přihrávka nesmí směřovat dopředu a branky jsou nad zemí, navíc postavené do tvaru písmene „H“. Na rozdíl od fotbalu zde mohou rozhodčí využít video, aby tím byla zajištěna stoprocentní objektivita a transparentnost hry. Nejrozšířenější je ragby na Novém Zélandu, ve Francii, Velké Británii, Austrálii a Jihoafrické republice. Jistě vás napadlo, kolik asi tak berou nejlepší světoví ragbisté. Na vrcholu žebříčku je aktuálně Novozélanďan Dan Carter. Ve francouzském klubu Racing Metro si za rok vydělá 1,4 milionu eur. Pro srovnání Lionel Messi si v Barceloně přijde na rovných 20 milionů eur.

Tvrdostí se ragby s fotbalem také příliš měřit nemůže. „Fotbal je sport, při němž hráči celý zápas předstírají zranění. V ragby hráči celý zápas předstírají, že zranění nejsou,“  řekl český ragbista Martin Charvát v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Základem sportu je však férovost, bez té by hrát takto fyzicky náročný sport snad ani nebylo možné. Respekt je patrný k soupeři, ale i k rozhodčímu. S tím se při utkání nediskutuje. Mluvit s ním smí pouze kapitán týmu, avšak oslovovat ho musí „pane“.

A jak je na tom české ragby? Hrajeme až čtvrtou nejvyšší soutěž v Evropě a našimi soupeři jsou země jako Moldavsko, Izrael nebo Malta.

Pokud jste přečtením těchto řádků dostali alespoň nepatrnou chuť dozvědět se o tomto sportu více, či se na něj dokonce podívat, pak pro vás mám řešení. Následující dva víkendy vrcholí šampionát svými finálovými zápasy. Nebojte, do Anglie jezdit nemusíte, stačí si naladit kanál ČT Sport, který všechna tři zbývající utkání bude vysílat.

Ragby v číslech


5 bodů získá tým, který položí míč na zem v území soupeřova brankoviště

15 mužů tvoří základní sestavu jednoho ragbyového týmu

44 dní trvá celé mistrovství světa

80 minut se hraje zápas, tento čas je rozdělen na půl do dvou poločasů

281 zápasů bylo celkem v historii sehráno na sedmi světových šampionátech

1516 bodů zaznamenal v mezistátních zápasech nejlíp skórující hráč historie Dan Carter

82 000 diváků sledovalo zahajovací zápas letošního MS

2 181 640 lidí už navštívilo zápasy probíhajícího šampionátu v celkem jedenácti městech

Klíčová slova: ragby, MS v ragby, historie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.