14.12.2020 20:55


Kreativní projekt dokazuje, že Vánoce nemusí být pouze konzumním svátkem

Autor: Tereza Bartůšková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vyrobit originální vánoční dárek z pohodlí domova, namísto únavného nakupování v přelidněném centru, lidem nabízí projekt Zpomal Vánoce. Účastníci se mohou naučit novým dovednostem a dozvědět se různé zajímavosti o udržitelném způsobu života.

Ručně vyrobená baňka z nevyužitého papíru podle návodu Evženie Kobzevy; autor: Tereza BartůškováČeská republika - Zpomal Vánoce je kreativní projekt ve stylu udělej si sám. Od první letošní adventní neděle se toto setkání koná každý týden ve stejný den, a to až do 20. prosince. Jde o akci, která sdružuje příznivce udržitelného způsobu života. Kvůli pandemii se tuto zimu celý program odehrává online a všechna videa jsou zpětně dostupná.

Zájemci si mohou prostřednictvím lákavých workshopů zkusit vyrobit nejrůznější ekologické věci, čímž omezí dopad přílišného konzumu na klima. „Chceme ukázat Vánoce jinak než jako konzumní svátek,“ sdělila jedna z organizátorek Michaela Nedvědová. Pořadatelé letos připravili kreativní zábavu v podobě adventních čtyř D, což odkazuje na výrobu dekorací, dárků, dárkových obalů a dobrot. „Na první letošní vysílání se koukalo sto pět diváků. To mě hodně mile překvapilo,“ dodala Nedvědová.

Na akci se kromě členů české větve Greenpeace podílí i dobrovolníci. „Místo toho, abychom bezhlavě nakupovali, si tu věc pomaličku uděláme doma," uvedla první online setkání právě jedna z dobrovolnic Ivana Mertová. Na začátku účastníci tvořili vánoční výzdobu z nevyužitého papíru a pokračovalo se zhotovením dárku. Potom se učili, jak ho šetrně zabalit. Příští neděli, která bude zároveň poslední, se budou péct veganské vánoční dobroty. „Dárky nenakupuji už nějakou dobu. Přijde mi, že když si dám tu práci a vytvořím něco sama, tak to mé okolí o to víc ocení. Tenhle projekt je tak ideální inspirací,“ řekla studentka Masarykovy univerzity Markéta Řezáčová.

Nadvýroba a přílišná konzumace je problémem dnešní společnosti, a to zejména o Vánocích. Existuje však několik cest, jak tento trend nepodporovat. „Tenhle projekt je skvělý nápad. Zároveň si ale myslím, že tvoření není úplně pro každého,“ okomentovala autorka knihy Konec doby odpadové Pavla Wernerová. Podle ní může být hezkou alternativou i podpoření českých firem, které prodávají ručně vyráběné produkty od místních výrobců.

Tato setkání jsou součástí mezinárodního projektu Make Smthng, který se koná už čtvrtým rokem. V České republice má ale akce Zpomal Vánoce teprve druhé výročí. Loni se odehrála kontaktní formou v pražském Veletržním paláci. Letos se zájemci mohou připojit k poslednímu živému přenosu na Facebooku příští neděli v 16:00. Videa s návody jak tvořit pochází od dobrovolnice Evženie Kobzevy.

Klíčová slova: Zpomal Vánoce, Make Smthng, Vánoce, ekologie, udržitelný životní styl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.