11.04.2015 09:52


Krav maga je způsob jak přežít, v Izraeli se ji učí i malé děti, říká instruktor

Autor: Gáfriková Eliška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Přepadení v opuštěném podchodě nebo opilecká rvačka v baru. Takové situace mohou potkat každého z nás. Jedním ze způsobů, jak se dostat z úzkých a ubránit se, je i krav maga. V čem spočívá kouzlo této bojové techniky, jak by se měl člověk chovat, když na něj někdo zaútočí a za jak dlouho se jednotlivec naučí sebeobraně, objasnili Martin a Michal Strouhalovi z Krav Maga Combat System Brno.

Brno - Krav maga je izraelský styl boje. Slouží k tomu, aby se člověk co nejefektivněji a nejrychleji ubránil jakékoliv zbrani, třeba i židli, ale i škrcení či jinému fyzickému napadení. „Je to vojenský systém, žádné bojové umění. V Izraeli se to učí už malé děti, dokonce na školách, je to systém určité ochrany obyvatelstva,“ říká instruktor krav magy a boxu Michal Strouhal. „Je to umění, jak přežít,“ doplňuje ho bratr Martin, který krav magu také učí.

 

Jak by se člověk měl ideálně zachovat v situaci, kdy na něj někdo zaútočí?

Michal: Měl by si rozmyslet, jestli se chce opravdu bránit. Pokud se cítí připravený jít do boje i přes riziko, že se mu může něco stát, pak ať se brání. Pokud ale má sebemenší pochybnosti, v hlavě spíš panikaří a je strnulý, ať to radši vzdá a uteče. Jiný případ ale nastává, když je tam někdo, koho nesmí opustit, například manželka nebo dítě, a musí ho za každou cenu ochránit, musí se vzchopit a bojovat.

Ale v takových případech se většinou lidé seberou. Po dvou úderech zjistí, že nejsou tak bezradní, nervozita opadne a taky začnou být agresivní. Michal a Martin Strouhalovi trénují napadení zezadu (foto: archiv M. a M. Strouhalových)

Vám už se stalo, že jste museli využít svoje dovednosti z krav magy v reálné situaci?

Martin: Spíše ne. Nikdy jsem se neocitl v ohrožení života, takže jsem ji nepoužil naplno. Na zastrašení lidí, kteří se chtějí rvát, stačí box. Ale nikdy se mi nestalo, že by na mě někdo vytáhl třeba nůž.

Dá se uvést nějaká doba, po které je člověk schopen využít svoje dovednosti v reálném boji?

Martin: To ovlivňuje tolik proměnných, že se nedá jasně odpovědět. Každý  jinak přemýšlí, každý je jinak šikovný, má jiné tělesné dispozice. My jsme se setkali s žačkou, která kurz navštěvovala nepravidelně, ale byla tu zrovna v období, kdy jsme trénovali techniku, která se jí podařila využít. Obtěžoval ji opilec u baru a ona se díky tomu dokázala ubránit. Věděla co dělat a borec jí dal pokoj. To ale neznamená, že je připravená na boj. Byla to vlastně náhoda.

Taky záleží na tom, komu se bráníte. S člověkem, který nic neumí a je zadýchaný po třech schodech, si poradí každý, kdo alespoň chvíli trénuje. I ten, kdo se učí nějaké techniky, ale přitom není zdatný fyzicky, vás moc neohrozí. Je to hodně o kondičce. 

Michal: Šikovný snaživý člověk se třeba za pět let dovede efektivně ubránit. Jinému to bude trvat deset let. Ale pro zažehnání běžného nebezpečí, které na nás v Brně čeká, stačí dva a půl roku tréninku, třeba třikrát týdně.

Je tento bojový styl vhodný pro každého?

Michal: Je využitelný a zvládnutelný pro každého, ať už muže, ženy nebo děti. V každém věku.

Je dobré trénovat krav magu v kombinaci s jiným bojovým uměním?

Martin: Když bude člověk dělat krav magu, ale nebude umět dát pořádný úder, tak mu je k ničemu. My jsme zkrátka víc technicky založení. Dbáme na správný postoj, tvrdý a co nejrychlejší úder. Vždy je lepší útočníka prudce zasáhnout, než se s ním komplikovaně rvát.

Michal: Krav maga je spíš takovým doplňkem na ubránění se v konkrétních situacích, třeba když mě někdo škrtí. Při tréninku by se mělo cvičit nastřídačku – jeden den pilovat techniku, naučit se pomalu jednotlivé cviky, jak správně stát, jak správně dýchat. A pak druhý den už dělat sparingy, trénovat simulaci útoku. Tady je důležité, aby ten sparingpartner byl trochu agresivní, protože i ten reálný boj bude vyhrocený.

Krav maga není jediný způsob, jak se efektivně ubránit. Pokud člověk trénuje jakékoliv bojové umění dlouho a poctivě, ubrání se s ním a každého přepere. I takhle může vypadat znemožnění pohybu útočníka (foto: archiv M. a M. Strouhalových)

Existují i nějaké soutěže v krav maze?

Martin: Krav maga není sport. Je to způsob, jak přežít a jak útočníka pokud možno zdevastovat tak, aby mi už nemohl ublížit. Já jsem ten, kdo rozhodne, jestli útočník přežije. Závodit v krav maze nejde.  Když mám někoho kopnout mezi nohy, aby ho to zneškodnilo, nemůžu to předvést na závodech. Také je klíčový moment překvapení. 

Je nutné chodit na tréninky? Na internetu koluje spousta videí, kde někdo předvádí různé techniky obrany...

Michal: Lidi, kteří to na těch videích předvádí, už umí základní techniky. Umí dát úder, mají nacvičenou reakci, umí správně stát a umí uhnout. To se při tréninku z videí nedá naučit. My se soustředíme na to, abychom lidi naučili základy.

Martin: Bohužel u nás se to vyučuje hodně komerčně. Češi mají mylnou představu o tom, že budou půl roku chodit trénovat a naučí se tak bránit.

Kdy jste si řekli, že se stanete instruktory?

Martin: Od patnácti trénujeme box. Když už jsme se v něm nějak vypracovali, tak jsme začali přemýšlet, co bychom vlastně dělali v různých situacích. Kdyby nás někdo napadl tyčí nebo nožem. A tak jsme zkoušeli různé bojové styly, až jsme se dostali ke krav maze. Pak za námi začala chodit spousta kamarádů. Chtěli ukázat, co mají dělat, aby se ubránili. Řekli mi třeba, předveď mi něco málo, co mám dělat, abych se ubránil. Jenomže nevěděli, že to je běh na delší trať. To nám vnuklo myšlenku, abychom začali trénovat jiné.

 

Martinovi a Michalovi Strouhalovým je 34 let a boxu se věnují už více než dvacet roků. S krav magou začali před sedmi lety. Zúčastňují se různých seminářů, kde své dovednosti zdokonalují, a to jak v České republice, tak v zahraničí.

Klíčová slova: krav maga, sebeobrana, box

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.