05.04.2018 14:38


KRÁTCE: Vila Löw-Beer v Brně otevírá nový prohlídkový okruh. Návštěvníci v něm mohou prozkoumat technické zázemí

Autor: Michael Bouška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnská vila Löw-Beer zahajuje novou turistickou sezónu. Pro své návštěvníky si kromě tradičních prohlídek připravila i nový okruh, který je věnovaný technickému zázemí vily. Prohlídky začínají v sobotu.

Unikátní světlík ve Vile Löw-Beer. Foto: Michael Bouška

Brno – Zájemci o prohlídku vily Löw-Beer si mohou vůbec poprvé prohlédnout technické zázemí vily. Nový okruh seznámí návštěvníky se zázemím vily s unikátním systémem teplovzdušného vytápění. První prohlídky se budou konat o víkendu 7. a 8. dubna.

„Chceme upozornit na málo reflektovanou skutečnost, že Löw-Beerova vila byla nejen na vysoké estetické úrovni, ale že měla i značné technické kvality, a to díky architektovi Alexandru Neumannovi. Návštěvníci uvidí i 3D animaci, která podrobně ukáže dobové zázemí budovy," popisuje nový okruh historička Petra Svobodová.

Do současnosti se dochovalo pouze torzo původního systému vytápění. Většina prvků totiž byla totiž později upravována. Od rekonstrukce v letech 2013 až 2014 vila staré rozvody již nepoužívá. Díky tomu může nabídnout svým návštěvníkům prohlídku původních technických prostorů.

Okruh zahrnuje projekci krátkého filmu, seznámení s teplovzdušným vytápěním, plynovým vytápěním či ventilaci pokojů. Návštěvníci zaplatí 80 korun, studenti a senioři pak 40 korun. Kromě nového okruhu se návštěvníci mohou těšit i na prohlídkovou trasu věnovanou světu brněnské buržoazie.

První prohlídky, které se konají o tomto víkendu, navíc doplní detektivní příběh Případy kapitána Povondry v prvorepublikových kulisách, které zahraje divadlo Exulis. Další prohlídky se budou konat každý pátek až neděli, a to vždy v půl jedenácté, půl jedné a půl čtvrté.

Vilu navštívilo v minulém roce přes 18 tisíc návštěvníků. Stavba pochází z počátku dvacátého století. Jejím architektem byl s největší pravděpodobností vídeňský architekt Alexander Neumann. Historička Petra Svobodová dodává, že zkušenosti z Vily Löw-Beer byly využity při stavbě vily Tugendhat. V roce 1940 byla vila zabavena Němci, kteří ji využívali pro potřeby státní policie. Mezi lety 1962 a 2012 byl v budově domov mládeže. V současnosti patří vila Jihomoravskému kraji.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.