17.10.2013 12:09


Kouzlo malého zrnka se vytratí v neděli

Autor: Martina Řihánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Muzeum v Ivančicích nabízí návštěvníkům možnost odkrýt tajemství kávy. Výstava s názvem Káva aneb Velké kouzlo malého zrnka představuje proces výroby kávy od zasazení kávovníku až po samotnou konzumaci. Na návštěvu výstavy však zbývají už jen poslední čtyři dny.

Ivančice – Káva se stala společenskou událostí a nezbytnou součástí dne pro nejednoho člověka. Proces vedoucí k šálku kávy je však náročný a pracný. Muzeum v Ivančicích připravilo expozici Káva aneb Velké kouzlo malého zrnka, která celý tento vývoj od semínka až po hrnek horkého aromatického nápoje mapuje. V ivančickém Památníku Alfonse Muchy je výstava k vidění od konce července a končí již tuto neděli. Podle Šárky Holé, která výstavou provází, ji za dobu jejího trvání navštívilo okolo tří set lidí.

Expozice provede návštěvníky náročným procesem přípravy kávy od jejího pěstování přes zpracování kávových zrn až po nejrůznější způsoby její přípravy. Vystavené exponáty jsou zapMezi vystavené exponáty patří i kávové mlýnky, pražiče a kávové soupravy. | Autor: Martina Řihánkováůjčené buď ze soukromých zdrojů, nebo z dalších muzeí, jako je například Technické muzeum v Brně či Muzeum města Brna. Návštěvník zde může obdivovat nejen předměty sloužící k výrobě kávy, jako jsou domácí pražiče, mlýnky na kávu, kávovary a kávové soupravy, ale i samotná pražená zrna těch nejdražších odrůd káv na světě.

„Většinou výstavu lidé chválí, líbí se jim,“ popisuje ohlasy návštěvníků Šárka Holá. Pořadatelé výstavy se rozhodli zařadit i koutek, kde má návštěvník možnost očichat exotické druhy kávy například z Etiopie, Brazílie, Keni nebo třeba Indonésie, a na vlastní čichové buňky se tak přesvědčit o jejich kvalitě. „Dnes chce totiž každý něco navíc, samotná výstava už nikomu nestačí,“ vysvětluje Holá.

„Je to moc hezké, pestré a voňavé,“ líčí své dojmy z výstavy paní Jungová, která s rodinou přijela z Brna. Podle Holé se však na sbírku kávy a dalších exponátů jezdí dívat návštěvníci nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí: „Hodně sem jezdí lidé, kteří se kávou nějak víc zabývají. Často jsou to návštěvníci ze Slovenska, kteří jsou zvyklí na lepší kávu, objasňuje.

Milovníci kávy a ti, kteří se chtějí něco dozvědět o její přípravě, mohou Muzeum v Ivančicích navštívit do neděle 20. října, poté se brány výstavy uzavřou.

Klíčová slova: Káva, výstava, Ivančice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Cypethepada | 28. 10. 2013, 17:54
ゴルフ ドライバーhttp://golf.donyor.com/ゴルフクラブ アイアンセットゴルフ ウェッジ 激安ゴルフ ドライバー 中古ゴルフ パターゴルフ フェアウェイウッドゴルフ ユーティリティ 名器
Cypethepada | 28. 10. 2013, 17:50
オメガ 腕時計http://tokei.emolog.net/Adidas 時計カシオ 時計 一覧Hamilton腕時計オメガ時計 新作SEIKO アストロンスカーゲン 腕時計 メンズTendence 腕時計タイメックス 腕時計ウェンガー gst
Cypethepada | 28. 10. 2013, 17:50
ニコンカメラwww.114wf.comソニーカメラ セミナーペンタックス k-30canon カメラ 新製品オリンパスカメラニコン カメラ 人気 カシオカメラexilimフジフイルム店舗パナソニックカメラhx-a100SIGMA カメラショッピングギフトお歳暮
Cypethepada | 28. 10. 2013, 17:50
ハミルトン 腕時計 アウトレット7hapi.comハミルトン ジャズマスター 腕時計ディーゼル 電波時計 ARMANI 時計スント 時計 新作SKAGEN 電波時計オリエント 時計アディダス 時計 人気カシオ 電波時計 GUCCI 腕時計ice-watch 時計ウェンガー 店舗ガガミラノ 時計 アウトレットポリス 腕時計 防水スウォッチ 時計
Cypethepada | 28. 10. 2013, 17:50
セイコー 時計http://jp.4dmm.com/アレサンドラオーラ レディースカシオ GショックCOGU 時計 通販G-SHOCK 腕時計人気POLICE時計セイコー腕時計 2013TIMEX 腕時計 ベルトアディダス 腕時計 新作ウェンガー時計人気CITIZEN腕時計店舗スント 時計 ランキングテクノス 腕時計 ディーゼル 時計 dz4305TRASER腕時計D&G腕時計激安ビームス ミッキー 時計ルミノックス店舗