20.10.2016 22:07


Koubek je gentleman, ale co Vácha?

Autor: Michal Šťastný | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Posílat ženy k plotnám se nemusí vyplatit. Své o tom ví fotbalisté Lukáš Vácha a Tomáš Koubek, na které se po výrocích snesla vlna kritiky. Důležité ale je pohlížet na oba případy zvlášť, protože v jednání Koubka a Váchy je rozdíl.

Michal Šťastný foto. Matěj Říha

O fotbalovém zápase Brna se Spartou se toho už napsalo ažaž, a proto pouze krátce. Brňané vyrovnávají v nastavení gólem z třímetrového ofsajdu. Sparta utrpěla další bodovou ztrátu. Viník je jasný - pomezní rozhodčí Ratajová. Zbytek příběhu je možná známější než výsledek duelu. Ihned po zápase si brankář letenských postěžoval, že ženy by neměly rozhodovat chlapský fotbal, ale spíše stát plotny. Prostřednictvím sociální sítě vyzval sudí Ratajovou ke sporáku také sparťanský záložník Lukáš Vácha, jenž v Brně nemohl nastoupit z důvodu zranění. 

Že se jednalo o hloupé výroky, poznali oba hráči záhy. Značná část veřejnosti dvojici odsoudila za buranské názory. Někteří komentátoři napříč periodiky nacházeli ve slovech Váchy a Koubka nejen nevhodný, nýbrž i šovinistický, sexistický a bůhví jaký další podtext. Předhánění se v tom, jak moc byly vyřčené věty sexistické a genderově stereotypní, bylo až přespříliš. Zásadní chybou je házet oba případy do samé škatulky, protože rozdíl mezi nimi opravdu je. 

Gólman Koubek na rozdíl od Lukáše Váchy zápas v Brně hrál. Rozhovor poskytoval bezprostředně po utkání, tedy v době, kdy musel být plný emocí. S Koubkovými slovy nelze souhlasit, ale je možné pro ně najít alespoň špetku pochopení. Což mimochodem měla i sama rozhodčí Ratajová, jež na konci minulého týdne o události poprvé promluvila. 

Co si ale myslet o Lukáši Váchovi, který zápas sledoval z pohodlí svého obýváku? To neví ani hlavní aktérka kauzy. „Pana Váchu nechápu, je to trochu o inteligenci. Je to trošku ubohost lidí,“ řekla Ratajová v rozhovoru pro Frekvenci 1. Potvrdila tím, že pochopit Váchu je nadlidský úkol. Nevíme, jestli výzvou ke sporáku upozorňoval Vácha své fanoušky, že má hlad a nikdo mu neuvaří, nebo prostě chtěl být zase jednou zajímavý. 

Vácha se pokusil omluvit, nutno dodat, způsobem sobě vlastním. V textu Váchového pokání stojí, že to samozřejmě nemyslel zle a cílem příspěvku rozhodně nebylo dotknout se jiných žen. A pokud jste to ještě nevěděli, Lukáš Vácha podporuje ženy v "mužských funkcích" a rovněž fandí ženskému fotbalu. No, posuďte sami, taková (ne)omluva hned každého chytí za srdce.

I Koubek se druhý den po utkání za své výroky omluvil na facebookovém profilu, avšak poněkud odlišným způsobem. Na svůj profil umístil fotografii své ženy a dcery, k niž přidal popis, že má svoje holky nadevše rád, a to, co řekl po utkání, ho mrzí. Tomu se dá aspoň trochu věřit.

Každopádně na celou záležitost se můžeme podívat i z jiného pohledu. V dnešní době je už poměrné vzácné, aby se někdo za něco omlouval, a to včetně prezidenta. Proto je příjemné vidět, že se tak stále děje. Byť by bylo skutečně žádoucí, kdyby se vzorem morálně správného stal někdo jiný než fotbalový klub AC Sparta Praha. Přece jenom dávat dětem za příklad oddíl, se kterým se pojí mnohem těžší kalibry jako třeba Tomáš Řepka či Marek Štěch, by ideální nebylo. To by to tu potom vypadalo… 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.