04.03.2018 21:55


Kosmonauti z Evropy přijíždí do Brna. Budou slavit, vzpomínat a otevírat prostor novým projektům

Autor: Kristýna Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Při příležitosti celoročního projektu Czech Space Year se 7. března 2018 koná v prostorách Hvězdárny a planetária Brno a Technického muzea Brno akce s názvem Rojení kosmonautů. Jejím účelem je za účasti špičkových pracovníků evropské kosmonautiky připomenout nejen čtyřicáté výročí letu Vladimíra Remka do vesmíru, ale také slavnostně otevřít brněnskou odnož Evropské kosmické agentury.

Hvězdárna a planetárium Brno je iniciátorem rozvoje brněnské kosmonautiky
Brno
– Rok 2018 je dobou oslav mnoha historických milníků. Založením Československé republiky počínaje, čtyřicátým výročím letu Vladimíra Remka do vesmíru konče. Před čtyřmi dekádami byla vypuštěna první československá družice Magion 1, před deseti lety se stala Česká republika členem Evropské kosmické agentury. Její brněnská odnož se koneckonců otevírá už za pár dní. Při příležitosti doprovodné akce plánované na 7. březen tak brněnskou hvězdárnu navštíví hned několik legend světa kosmonautiky, s Vladimírem Remkem v čele.

„Jedná se o jedinou akci tohoto druhu a takového rozsahu v celé České republice. Nejde jen o to, že vzpomeneme významného výročí, navíc za účasti řady kosmonautů z východní, střední i západní Evropy a mnoha dalších výjimečných hostů, ale budeme se dívat i do budoucnosti,“ vzkazuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a hlavní organizátor Rojení kosmonautů. Vladimíra Remka, prvního Čechoslováka a Evropana ve vesmíru, tak na brněnské půdě podpoří zahraniční kolegové z Německa, Rakouska, Polska, Belgie, Maďarska, Rumunska i Ruska. Účast přislíbil i ředitel evropské agentury GSA, která sídlí v Praze a má na starosti navigační systém Galileo. Videopozdravem se k oslavám symbolicky připojí také generální ředitel Evropské kosmické agentury, Johann-Dietrich Wörner, a další její zástupci.

Výše jmenovaní kosmonauti tak 7. března na úvod programu slavnostně otevřou výstavu v prostorách Technického muzea v Brně s názvem Vladimír Remek – cesta ke hvězdám aneb 40 roků od letu prvního Čechoslováka do kosmu. Návštěvníkům se naskytne možnost zhlédnout fotografie ze soukromého Remkova archivu a předměty, které kosmonauta doprovázely na jeho vesmírné cestě, včetně částí výstroje. Jednou z vystavených kuriozit navíc bude originál československé vlajky, kterou roku 1972 z úcty ke svým československým předkům umístil na povrch Měsíce Eugene Cernan, kapitán Apolla 17, zmiňuje Šárka Motalová, zástupkyně tiskové mluvčí Technického muze Brno. 

„V roce 1974 tento státní symbol přivezl do tehdejší Československé federativní republiky. Oficiálního převzetí se od amerického astronauta z politických důvodů každý bál a vlajka byla uložena díky tehdejšímu řediteli Astronomického ústavu ČSAV v podzemí největšího dalekohledu u nás. Po roce 1989 byla vlajka přenesena a vystavena na pilíři dalekohledu. Návštěvníci ondřejovské hvězdárny Astronomického ústavu AV ČR si ji mohou prohlédnout z návštěvnické galerie dalekohledu při prohlídkách pro veřejnost vždy od května do září,“ uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v tiskové zprávě Technického muzea Brno. V souvislosti s výstavou bude vlajka v moravské metropoli k vidění až do konce března.

Dopolední vernisáží však akce zdaleka nekončí. Krátce po dvanácté proletí nad městem dva stíhací letouny JAS Gripen a v jednu započne program na Kraví hoře. Hvězdárna bude místem vzniku dočasné přepážky České pošty, která připravila speciální příležitostná razítka a dopisnice. O páté hodině odpolední se v Jihomoravském inovačním centru otevře ESA Business Incubation Centre Brno, jakožto podnikatelské zázemí pro nové projekty založené na vesmírných systémech a technologiích. Co tento krok vlastně pro město znamená?

„Město Brno je významným centrem kosmického průmyslu nejen v naší zemi. Je proto načase o tom říci okolnímu světu a dále potenciál rozvíjet. ESA Bussiness Incubation Centre je pak značkou kvality – říká všem, že v těchto místech je potenciál pro výzkum, vývoj i investice. Myslím, že primárně není důležité, aby studenti akci navštívili, ale aby sledovali nabídky, které ESA BIC do Brna přináší. V nejbližších měsících se totiž objeví výzvy na předkládání projektů, které bude možné podpořit. Současně se budou organizovat nejrůznější vzdělávací workshopy s motivací k zapojení do kosmického průmyslu,“ uvádí Jiří Dušek a osvětluje tak význam existence obdobné instituce. Celé Rojení tak dle jeho slov nemá za cíl dívat se pouze do minulosti, ale naopak ukázat, co úžasného nás čeká v budoucnu.

Klíčová slova: Brno, hvězdárna, kosmonaut, pozvánka, akce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.