23.03.2020 17:26


Koronavirus můj život prakticky nezměnil, říká studentka z čínského Kantonu

Autor: Eva Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zatímco Česká republika hlásí první úmrtí způsobené onemocněním COVID-19, situace v jihočínském městě Kanton se zlepšuje. Ve čtrnáctimilionové metropoli vláda před měsícem uzavřela školy. Od té doby probíhá výuka online. Lidé nesmí na ulici bez roušky, omezené jsou i možnosti nákupu. Ačkoliv zde podle vlády není nikdo nakažený, opatření zůstávají stále stejně přísná. Žákům základních a středních škol by měl výuka znovu začít v dubnu, studenti univerzit zatím žádné informace nemají. 

Studentka Čchi-čchi Sie (vlevo) s kamarádkou. Zdroj: Čchi-čchi Sie

Brno – Devatenáctiletá Čchi-čchi Sie (na fotografii vlevo, pozn. red.) studuje na Kantonské univerzitě angličtinu a češtinu. Kvůli koronaviru mají zdejší studenti přednášky online. Uzavřené jsou školy, restaurace i některé obchody. Nikdo nesmí ven bez roušky, s nákupy pomáhá dostatek dobrovolníků. I přesto, že musí stále dodržovat bezpečnostní opatření, se podle Čchi-čchi Sie její život příliš nezměnil. 

Kdy jste se dozvěděla o epidemii koronaviru?

Zjistili jsme to ze zpráv dvaadvacátého ledna. Už tehdy se mluvilo o koronaviru. Bála jsem se, že nastane stejná situace jako s nemocí SARS v roce 2003. Když se situace začala zhoršovat, pronesl prezident Si Ťin-pching proslov, aby nás povzbudil. Na začátku bylo asi jedenáct nakažených ve Wu-Chanu. To ještě jsme nevěděli, co nás čeká. Vláda pak zavedla tvrdá opatření, díky kterým se situace zlepšuje.

Jaká opatření?

Jsou uzavřené školy, někteří lidé nechodí do práce, zůstávají doma a pracují online. To, jestli budou rodiče do práce chodit nebo ne, si většinou rozhodují oni sami. Pokud vyjdete ven, musíte mít na sobě roušku. Děti mají online výuku. Zavřené jsou i některé obchody a v restauracích se dá pouze vyzvednout jídlo na objednávku. 

Online výuka platí i pro vás?

Všechny přednášky mám online. Je to asi měsíc, co jsou školy úplně zavřené. Základní a střední školy se ale mají otevřít v dubnu. U vysokých škol zatím nikdo neví, otevřou se pravděpodobně jako poslední. Pořád ale nevíme, co máme čekat. Je to jako sen, ze kterého se nedá vzbudit.

Podepisují se opatření na běžném životě?

Pro mě to až taková změna není. Přednášky mám online, takže se pro mě změnilo pouze prostředí. Jinak se můj život nijak zásadně nezměnil. Zavírání obchodů považuji za maličkost. Nakoupit se navíc dá online. Používáme k tomu aplikaci Taobao, je to největší a nejpopulárnější aplikace pro online nákupy v Číně. Když potřebujete, doručí vám zboží do jednoho dne.  

Máte přístup k aktuálním informacím o koronaviru?

Ano, každý den jsou v televizi zprávy. Vysílají se v poledne a v šest večer, takže máme od vlády dostatek informací. Kdyby ale někdo chtěl vědět ještě něco navíc, může zavolat na speciální telefonní linky. Je jich zřízeno mnoho, každé velké město má svou vlastní.

Ne všichni však informacím z televizních zpráv věří. Co si o tom myslíte vy?

Myslím, že žádný stát momentálně nemá stoprocentní přehled o počtu nakažených. Takže informacím věřím. Navíc si je můžu ověřit na internetu. Pro tento účel fungují speciální stránky, které mapují vývoj situace. Jsou často aktualizovány a můžete si tam dohledat například počty nakažených v různých oblastech i mimo Čínu.

Město Kanton. Zdroj: Pixabay

Je momentálně v Kantonu někdo infikovaný?

Bylo tady okolo tří tisíc nakažených. Všichni by už ale měli být vyléčení. Opatření jsou tedy spíš proto, aby se virus znovu nerozšířil. Celkově situaci vnímám tak, že se v Kantonu věci pomalu vrací do normálu.

Pomoc je ovšem stále potřeba. Fungují programy pro dobrovolníky?

Ano, dobrovolníci pomáhají s nákupy a se zajišťováním potravin, pokud to někdo nezvládá sám. Tyto programy organizují i univerzity, bohužel jsem se ale nestihla přihlásit.

Teď už to nejde?

Už není potřeba, dobrovolníků je dost. Někteří mohou pomáhat i s výukou dětí. Těch je potřeba mnoho, protože někteří rodiče nemohou s dětmi zůstat doma. Dobrovolníků je dostatek i v menších vesnicích, takže s tím není problém.

Existují nějaká zvláštní opatření pro seniory?

Nejsem si jich vědoma. Senioři totiž většinou bydlí se svými rodinami, které se o ně postarají. Jenom málo starých lidí bydlí o samotě. Těm však mohou pomáhat právě dobrovolníci, pokud je to potřeba.

Jsou některé oblasti Číny uzavřené?

Jedinou uzavřenou oblastí je Wu-chan, tam je situace stále špatná. Kanton ale nikdy uzavřený nebyl. Myslím, že kdybychom chtěli, mohli bychom odjet. Ale nevím, proč by to někdo dělal. I teď, když je situace lepší, by neměl riskovat nikdo.


Klíčová slova: koronavirus, Čína, student, studium, univerzita, Kanton

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.