29.04.2020 18:28


Kontejnerový rodinný dům vzali jako výzvu, dnes by Petrášovi nevolili jinak

Autor: Alžběta Cutáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Namísto cihel a malty ocelová konstrukce lodního kontejneru. Někteří lidé volí raději než klasický dům stavbu z kontejnerů. Vést je k tomu mohou různé důvody, mezi nimi je vidina levnějšího pořízení, rychlejší zhotovení nebo zajímavý design.

Kontejnerová kavárna v BrněBRNO - Kontejnerová architektura představuje alternativu ke klasickým zděným stavbám. Lodní kontejnery, původně užívané pro zaoceánskou dopravu zboží, stavaři přeměňují na obytné domy. Na takových budovách jejich ocelový původ nemusí být vůbec poznat. V kontejnerovém domě bydlí také rodina Petrášových.

O možnosti kontejnerové varianty se dozvěděli v době, kdy zakoupili stavební pozemek. Podle Adama Petráše má rodina ráda výzvy, tak se rozhodli přijmout i tuto. „Dnes bychom nevolili jinak,“ stojí si za výběrem Petráš. Svou roli v rozhodnutí sehrál i fakt, že se oběma manželům líbila možnost recyklace použitého kontejneru.

Myšlenku recyklování vyzdvihuje i zakladatel firmy Kontejnerové domy Karel Spurný. Zájemce si však podle něj musí dát pozor na několik věcí, jestliže volí již používaný kontejner. „Je nutné si ověřit, že v kontejneru nebyl převážen nějaký toxický materiál, nebo že struktura není příliš poškozená,“ vysvětluje Spurný. Zájem lidí o recyklované kontejnery si vysvětluje pragmaticky. Více než o ekologickou stránku jde podle něj o nižší cenu, za kterou jde používanou jednotku získat.

Proměnit ocelový kvádr na místo k životu vyžaduje práci ve dvou fázích. Tou první je podle Spurného konzultace na stavebním úřadě, kde si zájemce ověří, že úředník takovou stavbu povolí. „Pokud získá předběžné kladné stanovisko, pokračuje absolvováním úředního kolečka kvůli ohlášce,“ popisuje Spurný. Když dostane klient od úřadů zelenou, začne fáze výroby. „Vyřežeme okna do stěn kontejneru, vyztužíme zdi tam, kde je potřeba, a přidáme kovovou kostru na vnitřní stěny. Na tu pak přijdou desky z dřevotřísky nebo sádrokartonové panely,“ upřesňuje Spurný technické práce. Dalším krokem je většinou kvalitní izolace, aby se kontejner v létě nepřehříval a v zimě nevymrzal.

Kromě rodinných domů se lidé zajímají také o další typy staveb. Pořízení rekreační chaty zamýšlí i Petrášovi. „Plánujeme chatu, která nemůže být z ničeho jiného, než z kontejnerové struktury a prosklených stěn,“ přibližuje Petráš. Dalšími možnostmi kontejnerové architektury jsou poté zahradní domky, garáže, kancelářské místnosti, restaurace i stánky s občerstvením. O poslední jmenované byl podle Spurného před vypuknutím pandemie koronaviru obrovský zájem. Lidé je mohou znát jako pouliční bistra, barové stánky na festivalech nebo třeba kavárny. 

Klíčová slova: architektura, kontejnerové domy, ekologie, stavebnictví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.