10.11.2017 14:55


Koncert ve tmě přibližuje lidem život nevidomých

Autor: Sára Zedková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Naprostá tma. To je to jediné, co mohlo ve čtvrtek večer vidět publikum Koncertu ve tmě ve velkém sálu Café Práh. Výzvu zahrát a zazpívat potmě v letošním ročníku koncertu přijal Petr Ševčík. Akci organizovala nezisková organizace Rotaract Club Brno. Výtěžek ze vstupného věnuje organizace bratrům Luskačovým, kteří od narození trpí dětskou mozkovou obrnou.

Petr Ševčík na zvukové zkoušce před koncertem. Foto: Sára Zedková

Brno – Chodba před velkým sálem Café Práh ve Vaňkovce je tak plná lidí, že se jí téměř nedá projít. Je vyprodáno. Lidé si ještě odkládají bundy a kabáty do šatny, než se dostanou za první oponu. Tam už čekají nevidomí průvodci. Každý účastník koncertu má přiděleného průvodce, jehož jméno si musí pamatovat. Představuje se mi slečna Ema. Chytám se jejího lokte a už mě vede do sálu, kde panuje naprostá tma. Bez zaváhání přicházíme až k určené řadě. Ema mi ukazuje sedadla. „Na konci řady už sedí jedna paní, tak dojděte až k ní a posaďte se," rozdává moje průvodkyně ještě poslední instrukce a odchází.

Na koncertě je zakázáno používat mobily nebo si jakkoli svítit. Jedinou zábavou při čekání na usazení ostatních účastníků je tedy povídat si se sousedy okolo. V naprosté tmě ale panuje ostych, a tak jde slyšet pouze šepot. Ten sem tam proráží hlasy dětí, které mají ze tmy hrůzu. Koncert zahajuje pár slovy prezidentka brněnského Rotaract Clubu Ľubica Horváthová. S poděkováním za sourozence Patrika a Roberta Luskačovy navazuje jejich otec.

Počáteční nejistotu publika proráží osobitým humorem zpěvák Petr Ševčík. Po chvíli tápání ve tmě a hledání mikrofonu zahajuje koncert písní Thinking Out Loud známého britského zpěváka Eda Sheerana. Vystoupení pokračuje autorskými písněmi Ševčíka. Po odehrátí několika kousků nastává menší zádrhel v podobě výměny kytary za piáno. „Přátelé, já se tu teď snažím postavit kytaru do stojanu a moc se mi to nedaří," komentuje prekérní situaci Ševčík. Po chvíli kytara stojí tam, kde má a zpěvák bloudí prsty po piánu ve snaze najít správný akord.

Asi v půlce koncertu nám naši nevidomí průvodci přináší krabičky s jídlem a pití a zážitek z koncertu dostává nový rozměr. Před návštěvníky leží obtížný úkol - najíst se poslepu. Krabička má tři přihrádky. První z nich obsahuje ovoce a zeleninu. Hmatem rozeznávám mandarinky. V ústech se mi mísí sladká chuť hroznů s rajčátky, které jsou ve tmě od hroznů téměř nerozeznatelné. Další dvě části krabičky obsahují sladké a slané. Přihrádka se slaným skrývá šneky se šunkou a sýrem. Nakonec se dostávám ke sladkým kuličkám a čokoládové „srajdě", jak čokoládový koláč označila jedna z účastnic.

Po přestávce na jídlo koncert pokračuje. Postupně se z reproduktorů ozývá i tvorba dalších slavných interpretů jako Bruna Marse, Beatles, Miley Cyrus nebo Robbieho Williamse. „Před koncertem jsem si pohrával s myšlenkou, že bych hrál tak, jak mě Bůh stvořil. Neumím se ale houpat na demoliční kouli tak dobře jako Miley," uvádí Ševčík píseň Wrecking Ball americké zpěvačky Miley Cyrus. Ke konci koncertu Ševčík pobízí publikum ke zpěvu písně Není nutno, která nabourává jemný a romantický ráz dosavadních písní.

Závěrečnou písní má být Cesta od Tomáše Kluse. Obecenstvo ji zpívá spolu s Ševčíkem, který se následně loučí. Dlouhé vytleskávání ho ale přesvědčí a hraje ještě. Protože mu docházejí nápady, nechává vybrat publikum. Definitivně poslední kousek je Hey Jude od kultovní britské hudební skupiny Beatles. Po bouřlivém potlesku už nás po řadách odvádějí nevidomí průvodci za první oponu, kde se s námi loučí.

Klíčová slova: charitativní koncert, nevidomí, Petr Ševčík, hudba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.