23.10.2017 14:45


Koncert Parov Stelar: Jak při vystoupení nepromluvit, ale přitom říct tisíc slov

Autor: Andrea Šebelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Po dvou letech se v pátek na brněnské výstaviště se svojí koncertní show vrátil rakouský DJ Parov Stelar. Hudebníci kolem duchovního otce electro swingu Marcuse Füredera přijeli do Brna představit nové album The Burning Spider. Na dvouhodinovém koncertu představili svoje největší hity.


„Pojď se mnou, bude to super zážitek,“ láká mě kamarádka Veronika na koncert. „Počkej, kdo že to hraje?“ ptám se znovu hloupě. „No přece Parov Stelar. Toho musíš znát.“ Ne, neznám, ale to jí neříkám. „Lístek stojí jen osm stovek,“ přesvědčuje mě dál. „Cože? To nebudu mít celý měsíc ani na chleba,“ oponuju jí. Neuběhne ani deset minut a už kupuji lístek na brněnský koncert. Později si pouštím na internetu skladby tohoto údajně celosvětově známého hudebníka. Přistihnu se, jak si melodie jeho electro swingových skladem broukám při úklidu, chůzi nebo usínání. Myslím, že mě čeká dobrá párty.

Ne/věrný fanoušek

Hala, ve které se koncert koná, mi nepřijde nijak velká. Myslela jsem si, že bude velká minimálně jako koncertní stadion. Uvnitř jsou sotva dvě stovky lidí. Do začátku koncertu zbývá necelá hodina. Jdeme si s kamarádkou koupit něco k pití. „No paráda,“ konstatuje Veronika při letmém pohledu na ceník nápojů, „když šatna stála třicet korun, tak to si tady za tři stovky nekoupím ani Fruko a voda bude stát minimálně litr.“ Necháme bar barem a jdeme si stoupnout před pódium, kde se prostor začíná pomalu plnit. Lidé postávají okolo, posedávají na zemi, vesele se baví anebo se pohupují do rytmu puštěné electro hudby. Přemýšlím, kdo z přítomných je opravdově zarytý fanoušek Parov Stelara a kdo je tu podobně naslepo jako já. 

Vidím prvního opravdového fandu. Má natištené hudebníkovo logo přes celé tričko. „Přijel jsem až z Prahy, abych jej mohl vidět naživo,“ říká fanoušek Petr, „a toto tričko jsem si koupil na jeho posledním koncertě v Brně,“ chlubí se. Slečna vedle něj se přidává: „Poslouchám Stelara už několik let a jeho hudba je příjemně svěží a vždycky mě dokáže znovu přivést do lepší nálady,“ vykládá nadšeně. Začínám se na koncert vážně těšit. Hala se začíná zaplňovat a nás je tu rázem přes tisíc. 

Čekání na Godota

Je 20. 30 hodin a na pódiu se začíná něco dít. Rozsvěcují se světla a přicházejí české hudební duo Deep Deer. Stoupnou si za mixážní pult a na hlavu si nasazují jelení masky. Spouštějí svůj techno-housový hudební set. Pár lidí okolo mě se začíná pomalu hýbat do rytmu hudby. Většina lidí ale obrací oči v sloup. „Nebaví vás to?“ ptám se paní vedle mne. „Předskokani jsou nutné zlo,“ podotýká, „těšíte se na svého oblíbence a nebaví vás poslouchat něco, na co jste sem nepřišla,“ dodává. Musím s ní souhlasit. Taky mě set moc nebaví a po čase se mi začínají všechny jejich skladby slévat dohromady. Příjemným zpestřením ale je remix na známou znělku ze seriálu Knight Rider. Okamžitě se mi v hlavě vybaví, jak jedou Michael a Kit společně zachraňovat svět. Stylové by bylo, kdyby oběma hudebníkům na jeleních maskách začaly blikat barevné pruhy stejně jako Kitovi, přemýšlím.


Set dlouhý hodinu a půl úspěšně přetrpím a těším se na Stelara a jeho kapelu. Čekáme však další půl hodinu a zdá se, že se snad nikdy nedočkáme. Ale konečně: Godot je tady.

Let’s swing!

Na pódium přichází kapela v kompletním složení. Hudebníci kolem DJ Parov Stelara ladí své nástroje, mezi kterými je saxofon, pozoun, bicí nebo trumpeta. Parov Stelar ční nad ostatními hudebníky z hradeb svých mixážních pultů. Začíná show. Lidé jsou ve skvělé náladě. Konečně se dočkali toho, kvůli čemu sem přišli. K uším nám doléhají první tóny saxofonu i beatů electra. Ladí perfektně k sobě a mně nezbývá nic jiného než začít poskakovat a kroutit se v bocích. 


Leader zpěvačka Clea Panther povzbuzuje fanoušky k potlesku a tanci. To ale není potřeba – fanoušci jsou nadšení. Parov Stelar se pohybuje dopředu a dozadu za svým pultem. Při zpěvu otevírá ústa zároveň se zpěvačkou, kroutí obličej do puštených zvuků a v mezičase potáhne z elektronické cigarety. Jinak ale až do konce celého koncertu neřekne ani slovo.  Není proč. Hudba je tak živá a líbivá na poslech, že se jí stačí nechat pohltit a není potřeba k ní cokoliv dodávat.


Odcházím roztančená a s úryvky písní na rtech. Je jisté, že Parov Stelarovi se perfektně podařilo zdánlivě nemožné: propojit umělé a chvílemi neposlouchatelné electro zvuky s něčím tak přirozeným jako hravé swingové melodie. To vše si říkám, když na internetu objednávám jeho nové album.  

Klíčová slova: koncert, swing, Parov Stelar, reportáž, výstaviště, publicistika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.